۰۸ شهریور ۱۳۹۱

Auckland and around Attractions - Part 1

خیلی زشته که از ادم بپرسن جاهای دیدنی و خوبه شهرتون کجاست و تو بخوای با مٍن مٍن جواب بدی اون هم نه درست و حسابی .. واسه همین تصمیم گرفتم این پست رو بنویسم .. البته جاهای دیدنی نیوزلند برای ادم های مختلف که از شهرها و کشورهای مختلف اومده باشند فرق داره ..مثلا برای کسی که از استرالیا میاد شاید ساحل های وسیع و اتصال جنگل و دریا تازگی چندانی نداشته باشه .. اما به هر حال من سعی می کنم اصلی ترها رو توی پست های مختلف بنویسم .. و از اوکلند شروع می کنم ..
اوکلند شهر نسبتا بزرگی هست .. و جاهای دیدنی در شعاع کوتاهش خیلی زیاد. منظورم از شعاع کوتاه چیزی در حدود 30 دقیقه الی 45 دقیقه رانندگی هست. از فرودگاه تا مرکز شهر تقریبا نیم ساعت طول می کشه بدون در نظر گرفتن هیچ نوع ترافیکی .. جنوبی ترین تا شمالی ترین نقطه شهر رو می شه 1 ساعته و نیمه طی کرد ..
اصلی ترین نماد شهر اوکلند برج معروفش هست که به Sky Tower معروفه .. و خوب طبق معمول همه برج های بلند می رفت بالاش و منظره شهر رو به شعاع 80 کیلومتر دید. رستوران و کافی شاپ و کازینو هم که جز لاینفک اش هست.
و همین طور از کارهای دیگه اینه می تونید بالای برج برید و روی بالاترین لبه های برج راه برید و البته با کلی طناب و تجهیزات و یا می تونید بپرید .. برج اوکلند توی خیابون ویکتوریا واقع شده و مرکز شهر اوکلند به حساب میاد ..
 یه جای دیدنی دیگه موزه اوکلند هست که در پارک فوق العاده بزرگ و زیبایی واقع شده. معمولا پارک های اینجا همشون اسباب و وسایل باربکیو دارند و می شه در کنار بازدید از موزه روز خوبی رو در پارک بگذرونید. موزه اوکلند علاوه بر ساختمان زیباش و همینطور موزه بودنش سالن های زیادی هم داره که برای جشن ها و مراسم مختلف اجاره می شه کرد.
اوکلند تعداد زیادی هم اتشفشان خاموش داره که دیدنشون خالی از لطف نیست. مثلا اتشفشان کوه Mt Eden رو من شخصا پیشنهاد می کنم چون چاله بالای اتشفشان رو کاملا می بینید و همین طور نمای بسیار زیبایی از شهر. تا بالای و نزدیک به چاله رو هم می تونید با ماشین برید و درست حوالی مرکز شهر هست و شاید با چند دقیقه رانندگی به خیابان Mt Eden برسید. کوه های دیگه که Mt Victoria , Mt Albert , Mt Wellington  هست.
 از دیدنی های دیگه هر شهری باغ وحش اون شهر هست. باغ وحش اوکلند در مقایسه با خیلی از باغ وحش های معروف مثل باغ وحش شهر سیدنی اصلا قابل مقایسه نیست اما خوب کسانی که حیوون ها رو دوست دارند قطعا لذت می برند مخصوصا که می تونید از خیلی نزدیک پرنده معروف نیوزند "KIWI"  رو و همین طور کانگوروهای استرالیایی رو ببینید. به اسب های دریایی غذا بدید و با طوطی معروف سخن گوی باغ وحش حرف بزنید .. برای بچه ها توی باغ وحش گه گاهی برنامه می ذارن و همین طور می تونید اونجا براشون تولد بگیرید و غیره ..
 یکی دیگه از قسمت های دیدنی شهر اوکلند بندر اصلی شهره .. راه رفتن توی شهر و کنار بند و همین طور رستوران های خیلی عالی ساحلی قطعا می تونه خیلی جذاب باشه .. بازار ماهی فروش ها هم در کنار همین بندر قرار داره و می تونید انواع و اقسام ماهی ها و حیوانات دریایی نیوزلندی رو ببینید و همون جا هم در رستورانشون غذای دریایی تازه بخورید .. شب های 5 شنبه توی بازار ماهی فروش ها تا حدود 11 شب موسیقی زنده برگزار می شه و رستوران ها تا دیروقت باز هستند ..
یکی از معروف ترین ساحل های اوکلند ساحل Mission Bay هست .. ساحل خیلی گسترده و کشیده که در کنارش محل دوچرخه سواری هم هست. هوا که گرمتر می شه از مرکز شهر می تونید دوچرخه کرایه کنید و از کنار ساحل تا خود محله Mission bay دوچرخه سواری کنید. این محله یکی از بهترین و معروف ترین محله های اوکلند به حساب می یاد و در کنار ساحل کلی رستوران هست.
در نزدیکی Mission Bay که حدودا با 10 دقیقه رانندگی و یا شایدم کمتر از مرکز شهر بهش می رسید اکواریوم معروف شهر هست که به اسم Kelly Tarlton معروفه.. برای کسانی که اکواریوم های بزرگ با کوسه های درحال شنا ندیده باشن شروع خوبیه و جذابیت و زیبایی زندگی زیر دریا رو خیلی خوب نشون می ده.. توی اکواریوم می تونید به سفره ماهی های خیلی بزرگ غذا بدید و کوسه های چند متری رو در حال شنا در دریا ببینید و همین طور اگر خواسته باشید لباس مخصوص بپوشید و زندگی زیر اب رو از نزدیک ببینید. همین طور سوار قطاری کوچیکی بشید و زندگی قطبی رو تجربه کنید و پنگوئن های قطبی و نیوزلندی رو از نزدیک و موقع غذا خوردن ببینید. البته اکواریوم زیبایی هم در شهر Napier هست که تا اوکلند چند ساعتی فاصله است.
-5 یا در واقع دمای منفی پنج هم یکی از بارهای معروف توی مرکز شهره. همه چیز اونجا از یخه .. میزها و صندلی ها و حتی لیوان ها .. البته من وقتی به این بار رفتم انتظار فضای خیلی بزرگتری رو داشتم اما خوب نسبتا بد نبود و شاید به یک بار تجربه کردنش می ارزید.
 از دیدنی های دیگه شهر پل معروف شهر هست که در واقع مرکز و جنوب اوکلند رو به محله های شمالی شهر وصل می کنه و به Harbour Bridge معروفه. یکی از کارهای دیگه که می شه انجام داد راه رفتن روی پل هست و شما رو می برند لبه های بالایی پل و البته همراه طناب و تجهیزات.
سوار شدن قایق های جت و غیره هم که توی همه شهرهای ساحلی دنیا ممکنه..
از سواحل معروف و زیبای اوکلند که تعدادشون واقعا خیلی زیاده چند تا خیلی خیلی معروف هستند .. یکی  Piha است که از اوکند می شه نیم ساعت الی 45 دقیقه به اونجا رفت. یکی از بزرگترین ساحل های اقیانوسی هست و در سمت شمال غرب اوکلند هست. ساحل مخصوص موج سواریه و خوب اکثر اخبار بلایا هم از اونجا میاد.
یک ساحل دیگه که خیلی نزدیکه به Piha و شاید برای طی کردنش باید ساعت ها راه رفت ساحل Bethells Beach هست. نرسیده به این ساحل دریچه فوق العاده زیبایی قرار داره که فقط پیاده قابل دسترسی هست و حدود نیم ساعت پیاده روی داره اما خوب شگفت های جالبی داره ..
بهترین و معروف ترین محل برای شنا و دیدن اب های شفاف نیوزلند و دیدن ماهی های رنگی فقط با زدن عینک های قواصی که به Snorkeling معروفه جزیره کوچیکه  Goat Island هست. 30 دقیقه رانندگی از اوکلند از طریق اتوبان و مشاهده صخره ای که به جزیره معروفه .. اونجا می تونید به راحتی قایق های یک نفره و یا بیشتر پارویی کرایه کنید و تا جزیره برید و یا حتی شنا کنید .. چون بسیار نزدیکه به ساحل هست.
از جزایر اصلی اطراف اوکلند که هرچی بگم باز تمومی نداره .. جزیره معروف Rangitoto که بازهم جز نمادهای اوکلند هست و می تونید با قایق های خطی اش یا Ferry مسافرت یک روزه به اونجا داشته باشید.
یکی از جزایر زیبا که محل زندگی پرنده های نایاب نیوزلندی هست که در نزدیکی اوکلند قرار داره. البته باید تا محل قایق هاش حدود نیم ساعت رانندگی کنید و بعد با قایق و یا تور به اونجا برید .. اسمش هست :
Tiritiri
 و خوب خیلی جاها و دیدنی های دیگه که شاید دوباره ادامه پست نوشتم .. اگر کسی جایی رو بلده و فکر می کنه من جا انداختم لطفا بگه .. ممنون ..

8 comments:

Nasser گفت...

خلاصه و بسیار مفید. ممنون.

مهتاب گفت...

آخیییی... دلم خواست! در انتظاریم که کی قسمت میشه ما هم بیایم اونجا و از نزدیک ببینیم :)
ممنون سپیده جون

بی حافظه گفت...

Big Like

بی حافظه گفت...

فقط "غواصی" بد تایپ شده...

ناشناس گفت...

Waitakere Ranges؟

سپیده گفت...

خیلی جالب بود ! مفیدوجذاب، ساده ومختصر
مرسی

Omid RAD گفت...

حتی فکر کردن بهش و تجسم اینکه اونجا هستی قشنگه
حس اینکه یه باد میوزه و صورتت رو نوازش میکنه
حس اینکه موهای دستت سیخ سیخ میشن
خیلی لذت بخشه
به امید روزی که اونجا باشیم

Shade گفت...

My bad ;)
Koru