۲۷ مرداد ۱۳۹۱

امتحان رانندگی

امتحان رانندگی یکی از بدترین امتحان های زندگیه منه .. روزی که شهرک ازمایش امتحان رو قبول شدم واقعا اولین جمله ام این بود که خدایا شکرت که دیگه هیچ وقت تو زندگیم قرار نیست امتحان رانندگی بدم اما خوب گویا خیلی اینده نگر نبودم .. بگذریم ... می خواستم اخبار خوب بدم بهتون .. راستش امتحان رانندگی برای کسانی که گواهی نامه بین المللی دارند کلی راحت تر شده .. طول و بست اضافه نمی دم که قبلا چی بود ولی لینکهاش رو براتون می ذارم ..
راستش امتحان بدون داشتن گواهی نامه بین المللی پروسه طولانی داره و باید 3 تا امتحان بدید با فاصله های 6 ماهه .. یک امتحان تئوری نیم ساعته با 30 یا 32 دو تا سوال که می تونید 3 تا اشتباه داشته باشید ..

با دادن امتحان تئوری بهتون گواهی نامه ابی رنگ و مبتدی می دهند که بهشLearner  می گن و باهاش می تونید فقط همراه با کسی که حداقل 2 سال گواهی نامه کامل یا Full داره رانندگی کنید. 

امتحان تئوری:‌اینجا می تونید مطالبش رو بخونید و در ضمن تست انلاین داره برای اینکه خودتون رو چک کنید.. شدیدا پیشنهاد می کنم سوالهاش رو چند بار بخونید ..
این لینک سوال هاست برای تست خودتون و سوالهای امتحان دقیقا همین شکل و متن رو داره :
این هم لینک برای امتحان تئوری .. اون آبیه مال ماست اگر نمی خواهید امتحان برای وسایل نقلیه سنگین بدید و یا موتور :)


بعد امتحان عملی اول رو می دید که با قبول شدنش بهتون گواهی نامه دوم زرد رنگ یا Restricted رو می دن که اجازه سوار کردن همراه ندارید و فقط تا ساعت های خاصی می تونید رانندگی کنید مثلا خیلی دیروقت و صبح خیلی زود محدودیت داره .. 

و بعد امتحان اخر رو می دید که گواهی نامه کامل سبز رنگ می گیرید که بهش Full می گن و خوب همه محدودیت ها برداشته می شه .. 

این مراحل برای کسانی که از اول می خوان امتحان بدن و گواهی نامه ایران و یا ترجمه اش رو ندارند .. 

اما برای کسانی که گواهی نامه دارند باید اصل گواهی نامه و همراه ترجمه تائید شده اش رو ببرند برای دفاتر AA و برای امتحان مستقیم گواهی نامه سبزه و کامل ثبت نام کنند. اگر گواهی نامه اتون رو ترجمه اش رو از ایران اوردید و احیانا قبول نکردند بگید که مثلا دوستم همین جوریش رو داده و قبول کردید .. بعضی هاشون فکر می کنند باید حتما ترجمه از نیوزلند باشه اما در واقع هیچ فرقی نمی کنه .. خیالتون راحت ..

مراحل امتحان تئوری رو که قطعا باید مثل بقیه امتحان بدهند و قبول شند. وقتی قبول شدند بهشون گواهی نامه سبز رنگ ولی شرایط دار می دهند و معادل همون گواهی نامه Learner هست. به محض دادن امتحان گواهی نامه بین المللی از اعتبار می افته و دیگه شما مثل کسی هستید که گواهی نامه مبتدی داره .. اما می تونید همون موقع برای امتحان شهر ثبت نام کنید و با یک امتحان که شرایط و لینکش اینجا هست گواهی نامه کامل بگیرید. امتحان با ماشین خودتون انجام می شه و اگر ماشین ندارید می تونید درخواست ماشین کنید از AA برای امتحان .. برای رفتن به محل امتحان تنها نرید چون طبق گفته بالا با گواهی نامه موقت مبتدی که دارید اجازه رانندگی تنها ندارید و گواهی نامه بین المللی اتون هم دیگه اعتبار نداره ..
قسمت اسون شده امتحان اینه که قبلا این امتحان حدود 1 ساعت طول می کشید و البته بستگی به افیسر هم داشت و سه مرحله داشت .. اما حالا فقط یک مرحله داره و کلا 15 الی 20 دقیقه است ..
تا دوباره سختش نکردند برید خلاصه امتحاناتون رو بدید :)‌

5 comments:

داریوش گفت...

بالاخره من متوجه شدم اون عدد زیر آیکون بایگانی وبلاگ چیه. به هر حال ممنون

atena گفت...

مرسی از مطالب مفیدتون...منکه کلی استفاده کردم

Omid RAD گفت...

چه طول و درازه این مراحلش :)))

باز خوبه میشه ازایران گواهینامه بین المللی گرفت

Omid RAD گفت...

چه راه طول و درازی داره :))))))
باز خوبه میشه از ایران گواهینامه بین المللی گرفت

خندان گفت...

من که توی این امتحان عملیش منو یک ساعت پارسال چرخوند و دهنم رو سوریس کرد آخرش هم گفت You just passed !!!! از هر چی فکرشو بکنی ازم امتحان گرفت.
یادت رفت بگی یه سی دی هم هست که خیلی مفیده برای امتحان عملی