۲۳ شهریور ۱۳۹۱

Family Visa Category

احتمالا خیلی از افرادی که مقیم نیوزلند مشتاق هستند که بتونند خانواده هاشون اعم از پدر و مادر و یا خواهر و برادر و خلاصه نزدیکان رو برای اقامت دائم نیوزلند تشویق کنند و یا حتی کمکشون کنند که بتونند اقامت بگیرند .. مثل خیلی از کشورهای دیگه نیوزلند برای افرادی که خانواده درجه یک در نیوزلند داشته باشند امتیازاتی قایل هست و همین طور راه هایی گذاشته تا خانواده ها بتونند برای اقامت و یا ویزای مولتی پل اقدام کنند.

البته متاسفانه به دلیل تعداد زیاد پرونده ها بعضی از روشها رو برای مدتی بسته ولی خوب هنوز راه هایی هست. مثلا قبلا اگر پدر و مادر نصف فزرندانشون به مدت سه سال مقیم نیوزلند بودند می تونستند پرونده اقامت باز کنند و ویزا دائم بگیرند. مثلا اگر از 2 فرزند یکی داخل نیوزلند بود و فرزند دیگر سن قانونی برای تنها زندگی کردن رو رد کرده بود شرایط لازم برای اقدام پدر و مادر فراهم می شد. و خوب این قضیه امسال یعنی May 2012 کلا عوض شد و البته پرونده هایی که قبل از این تاریخ لاج شده اند بررسی می شوند ولی بعد از اون اداره مهاجرت روش دومی رو معرفی می کنه که خودش دو دسته بندی متفاوت داره.

قبل از وارد شدن به جزئیات، این لینک تغییراتی هست که از 16 May 2012 داده شده:

برای پدر و مادر ها هم لازمه مثل روش مهاجرت معمولی EOI ثبت بشه و بعد براشون نامه ITA ارسال می شه و مدارک و مدارک پزشکی ارسال می شه. اما شرایط جدید برای اقدام دو روش متفاوته:

 روش 1- یا به قول خودشون Tier 1 اولیت بالاتری نسبت به روش 2 یا Tier 2 داره. یعنی پرونده های T2 وقتی نوبتشون می شه که پرونده های T1 و روش قدیمی که الان حذف شده توی صف نباشند.
اما موراد لازم برای این مسیر چیه ! یکی از سه مورد زیر باید وجود داشته باشه تا بتونید پرونده باز کنید:
1- میزان درامد فزرندان یا اسپانسور
2- تضمین حداقل درامد برای کل زندگی
3- درامد و یا منبع پول برای اقامت دائم

شماره 1 می گه درامد فرزند و یا همسرش باید سالانه حداقل 65000 دلار نیوزلند باشه و یا مجموع درامد جفتشون 90000 دلار نیوزلند در سال.

شرط 2 میگه میزان درامد سالانه پدر و یا مادر باید حداقل 27000 دلار نیوزلند در سال باشه و اگر هردو برای پرونده اقدام می کنند باید این میزان مجموعا نزدیک 40000 دلار نیوزلند باشه.

شرط 3 هم می گه اگر والدین بتونند 500،000 دلار نیوزلند سرمایه داشته باشند و ثابت کنند این سرمایه قانونا مال اونهاست و می تونند در عرض 12 ماه وارد کشور کنند شرایط لازم برای اقدام برای اقامت رو دارند.
خوب اینها شرایط برای روش اول بود.

اما شرایط برای روش دوم:

روش 2 - یا Tier 2 به نظرم این روش یه جورایی ترکیبی از روش اول هست اما همه شرایط رو همزمان می خواد یعنی باید 500،000 دلار نیوزلند برای اقامت و 1 میلیون دلار نیوزلند و با بیشتر برای سرمایه گذاری و 60000 دلار نیوزلند درامد ماهانه داشته باشید تا بتونید از طریق این روش برای اقامت اقدام کنید.

درباره موارد بالا می تونید رد لینک های زیر بخونید:

قسمت بعدی قضیه برای خواهر و برادر ها و همین طور اگر فردی بچه ای داره که به سن قانونی رسیده ولی همراهشون در نیوزلند اقامت نداره. متاسفانه این قسمت ویزا کلا همزمان با روش قبلی برای والدین رد تاریخ 15 May 2012 بسته شده. این هم لینک مربوطه.

اما با همه این توضیحات باید بگم به نظرم روش اول برای گرفتن اقامت والدین خیلی هنوز جای امید داره و فکر می کنم اگر کسی می خواد اقدام کنه تا این مدل ویزا رو هم نبسته اند باید هرچه زودتر دست به کار بشه.