۲۱ شهریور ۱۳۹۱

Job Offer and Work Visa

آیا می شه برای ویزای کار اقدام کرد ! آیا ممکنه کسی از طریق کار پیدا کردن اقامت بگیره ؟ چه جوری می شه ویزای کار گرفت ؟ و ویزای کار ویزای کار .. سوال خیلی از شماهاست این روزها ...

خلاصه کلام اینه که شدنش بله می شه ! بله . کاملا امکان اینکه شما موفق به پیدا کردن کار در نیوزلند بشید و بعد از طریق کاری که پیدا کردید ویزای کار براتون صادر بشه و بعد هم مشغول به کار بشید و بله در اخر هم برای اقامت اقدام کنید و موندگار بشید .. شدنش کاملا ممکنه .. اما .. اما این ویزا اماهای زیادی داره  .. 

قطعا برای اینکه شرکتی زحمت این رو به خودش بده که با کسانی مصاحبه کنه که اولا در داخل کشور نیوزلند نیستند و ثانیا ویزا هم ندارند باید قطعا فرد مورد نظر سوابق کاری و تخصص های درخشانی داشته باشه .. یا مثلا در زمینه هایی کار کنه که نیروی متخصص در اون زمینه در کشور کم پیدا می شه .. به نظر من این شرط اولیه و اساسی هست .. قطعا اگر شما برای شغل های ساده ای که ممکنه به راحتی قابل انجام توسط افراد مقیم باشه اقدام کنید جوابی نخواهید گرفت .. 

شرط دوم اینه که لزوما همه شرکت ها امکان درخواست ویزا رو برای شما ندارند. اینکه چه شرکت هایی می تونن نیروی خارجی وارد کشور کنند و درخواست ویزا از اداره مهاجرت برای کارمند جدیدشون بدن رو باید پیدا کنید.. و این کار جز صبر و جستجو چیز دیگه ای لازم نداره .. 

نکته سوم اینه که اگر مثلا پرونده اقامت دارید و سابقه کاری خوبی دارید تا حدودی می تونید مورد دوم رو دور بزنید .. و وقتی برای کار در شرکت ها رزومه کاری می فرستید اگر رزومه مقبول افتاد بهشون بفهمونید که به دلیل داشتن پرونده اقامت اگر پیشنهاد کاری رو دریافت کنید مثلا می تونید 1 ماهه ویزا بگیرید و شروع به کار کنید. 

روش چهارم .. راستش احتمال اینکه داخل کشور باشید و ویزای توریستی داشته باشید و بعد برای کار اقدام کنید هم کار دور از اندیشه ای نیست.. به این ترتیب می تونید برای مصاحبه حاضر بشید و درخواست کار رو بگیرید و بعد پرونده تشکیل بدید و ویزای کار بگیرید .. البته این مورد هم همچنان به سابقه کاری خوبتون برای گرفتن کار بستگی داره و اینکه شرکت مورد نظر این ریسک رو بپذیره که شما ممکنه به احتمال زیاد نیروی دائمی براش نباشید و ممکنه هر وقتی قصد برگشت داشته باشید اما برای شرکت هایی که دنبال نیروهای قراردادی کوتاه مدت هستند مثلا 6 ماهه و 1 ساله شما در واقع انتخاب مناسبی خواهد بود. 

روش پنجم .. بعضی از مشاغل خیلی خاص مثل غواصی و یا نمی دونم چیزهای شبیه هم ممکنه احتمال گرفتن کار از راه دور وجود داشته باشه و باز البته به سابقه درخشان اتون داره ..   

این رو در نظر بگیرید که اکثر شرکت های بزرگ از طریق آژانس های کاریابی کارمندانشون رو پیدا می کنند و اگر در زمینه شغلتون دنبال کار باشید خیلی سریع با این شرکت ها آشنا می شید. اما اما هرگز فراموش نکنید که همین شرکت ها خیلی از مشاغل اصلی و رول های کلیدی و یا حتی کارمندان دائمی خودشون رو خودشون انتخاب و مصاحبه می کنند و توی سایت های خودشون هم تبلیغ کار مورد نظر رو می ذارن پس در کنار گشتن سایت های کاریابی مثل Seek.co.nz و .. غیره که خودتون بهتر می دونید سایت شرکتهای معروف ، برند های شناخته شده و غیره رو فراموش نکنید .. 

یک مورد دیگه هم که فراموش کردم بگم .. در مورد شهرهای پراکنده تر اطراف نیوزلند هست. معمولا همه مهاجران و افراد جویای کار انتظار دارند در شهرهای اصلی مثل اوکلند و ولینگتون مستقر بشن و همین باعث می شه امکان پیدا کردن کار در شهر های کوچیکتر و ناشناخته تر برای مهاجرین دیگه مهیا بشه .. و خوب وقتی مراجعه کمتری به کارهای موجود در بازار در این شهرها باشه امکان گرفتن اون کار برای کسانی که می خوان با ویزای کار اقدام کنند بیشتر می شه .. و همه اینها ممکنه فقط به شرط یک جستجوی خستگی ناپذیر برای شناختن نیوزلند و پیدا کردن لینک ها و شرکت هایی که در زمینه کاری شما فعال هستند .

در ادامه برای تائید گفته های بالا اگر لینک های زیر رو توی سایت مهاجرت نیوزلند بخونید خیلی سلیس و ساده راهنمایی کرده که چه جوری می شه ویزای کار گرفت.
یه مورد دیگه ای که بهش اشاره شده ویزای Open Work Visa هست که البته فقط به چند دسته افراد داده می شه:
- دانشجو فارق التحصیل باشید و بخواهید کار کنید
- همسر دانشجو و یا مقیم و یا شهروند فردی باشید که ویزا طولانی مدت داره
- و یا دارای  Working Holiday Application باشید
در این مورد این لینک رو بخونید

1 comments:

Omid RAD گفت...

بازهم دست روی نقطه ای گذاشتی که سوال خیلی ها و همچنین خودمه
ممنون