۱۳ مهر ۱۳۹۱

Labour Day and Halloween

به زودی یه اخر هفته طولانی خواهیم داشت. همون طوری که می دونید اخر هفته هایی که همراه بشه با یه روز تعطیلی مثل یه دوشنبه و یا جمعه رو اینجا بهش Long Weekend می گن. 

اخر هفته 22 اکتبر امسال روز کارگر یا روز Labour هست. این روز در واقع روز یاداوری و بزرگداشت (اگر کلمه درستی باشه برای این موضوع باشه) 8 ساعت کاری در روز برای همه هست. 

نیوزلند هر سال روز کارگر رو در چهارمین دوشنبه ماه اکتبر تعطیل می کنه. در کشورهای دیگه ولی این روز متفاوته. مثلا در کانادا روز کارگر اولین دوشنبه ماه سپتامبر هست. و همین طور یه روز بین المللی کاگر هم داریم که توی 80 کشور دنیا این روز رو به عنوان روز رسمی کارگر می شناسن و همین طور به اسم May Day هم معروفه و اولین روز ماه May هست. 

یکی دیگه از مناسبت های ماه اکتبر که نزدیکه روز هالووین هست. فکر می کنم قبلا در مورد این روز توی وبلاگ دو مهاجر نوشتم اما اینجا دوباره می نویسم برای اونهایی که امسال اینجان و شاید دوست داشته باشن تاریخچه پشت این روز رو بدونن.

هالووین اخرین روز اکتبر یعنی 31 ام برگزار می شه. البته بهتره بگیم شب اخر اکتبر. Halloween که در واقع بوده Hallow'en یا Hallow Evening در واقع روز بزرگداشت برداشت محصولات هست. البته نمی دونم مثلا در کره جنوبی که شروع بهاره و در کره شمالی که شروع پاییزه چه منطقی داره. همین طور این شب، برای بزرگداشت مردگان و رفتگان هم هست. 

رسم های این شب پوشیدن لباس های متفاوت و گفتن قصه های ترسناک و دیدن فیلم ترسناک و یا رسم معروف Trick or Treating هست که بیشتر برای شوخی و شادی و غیره انجام میشه. 

البته شب هالووین ریشه های مذهبی هم داره که خوب تا دلتون بخواد می شه در این مطلب نوشت و خوند و فکر نمی کنم گفتنش اینجا لازم باشه. فقط اینکه فردای روز هالووین در واقع روز دعا و بزرگداشت همه Saint هاست و به عنوان روز All Saints' Day شناخته می شه.

ایشالا که هر دو روز هوا خوب باشه و بشه از تعطیلات و شب هالووین استفاده کرد. :)

قسمت دوم Auckland's Attractions در راهه :)

2 comments:

بی حافظه گفت...

ما منتظر قسمت دوم Auckland's Attractions هستیم. به نظرم منظور از "مثلا در کره جنوبی که شروع بهاره و در کره شمالی که شروع پاییزه چه منطقی داره" احتمالا نیم کره شمالی و نیم کره جنوبی بوده. چون هر دوتا کشور کره توی نیمکره شمالی هستند و فصلهاشون عین همه :)

Koru گفت...

exactly ,.sorry for that :)