۱۷ آبان ۱۳۹۱

Bank account and Cards I need On Arrival ..

روند دادن ویزا گویا کمی تا قسمتی چشم شیطون دور روی غلطک افتاده .. با شروع سال جدید هم تعداد کسانی که برای تحصیل اقدام کرده اند و ویزا می گیرند بیشتر میشه .. اکثرا و شایدم همه کسانی که وارد نیوزلند می شن دو تا سوال اولیه از من همیشه دارن .. اول اینکه کجا و چه جوری خونه بگیریم .. دوم اینکه چه جوری حساب بانکی باز کنیم و کدوم بانک خوبه و غیره .. می دونم در مورد اینها قبلا نوشتم اما اونقدر واجب هستند که تصمیم گرفتم دوباره بازنویسی کنم ... 

برای کسانی که وارد یه کشور غریبه می شن و می خوان اونجا مدتی زندگی کنند همیشه یه چک لیست وجود دارد و شامل اقدامات و کارهای اولیه بعد از ورود هست. اینکه چه جاهایی باید رجیستر کنند. چه کارت هایی لازم دارند .. کارهای بانکی و مالیات و بیمه و غیره رو چه جوری انجام بدند. خدارو شکر نیوزلند از این نظرها واقعا با سریع ترین روشها کارتون رو راه می اندازه. تقریبا تمام کارها (تقریبا هم نه همیشه) با یک تلفن و یا یه فرم انلاین انجام می شه. بگذریم ..

من اول می رم سراغ اولین کارتی که لازم دارید و اون هم گرفتن کارت IRD هست. کارت IRD در واقع شماره ای بهتون می ده که برای پرداخت مالیات لازم دارید. هرجایی که مشغول کار بشید و یا اگر با خودتون پول اورده باشید و بخواهید بانک بذارید و غیره اول از شما شماره IRD می خوان. این وب سایت اش هست. http://www.ird.govt.nz

گرفتن این کارت هم خیلی راحت هست. چند تا فرم رو انلاین پر می کنید و براتون کارت رو ارسال می کنند. این جا خیلی خلاصه و خوب توضیح داده که چطوری کارت رو بگیرید و ..

یه مرحله مهم دیگه از کارهای اولیه باز کردن حساب بانکی هست. اول اینکه اینجا مشتری بسیار احترام داره. می خوام بگم وقتی می رید بانک برای بازکردن حساب هر بانکی برای خودش هزار مدل جنگولک بازی داری و هزار مدل نوع حساب و غیره... اما اینها هیچ کدوم مهم نیست وقتی بدونید می تونید هرچقدر دلتون بخواد سوال کنید تا خوب همه چیز رو بفهمید و از نوع حسابی که باز می کنید و بانکی که انتخاب می کنید راضی باشید. وقتی می خواهید حساب باز کنید یه نفر از طرف بانک جداگانه باهاتون قرار می ذاره و سر صبر همه چیز رو توضیح می ده.

اما معمول و حالت کلیه حساب های بانکی اینجوری هست که شما سه مدل حساب دارید (به صورت کاملا کلی و جامع دارم توضیح میدم) .. یه حساب دارید که پول توش دارید و ازش خرج می کنید .. این حساب می تونه در واقع همون حسابی باشه که حقوقتون بهش واریز می شه و یا کرایه خونه ازش می دید و غیره .. برای این حساب یه کارت مثل کارت های بانک ایران می گیرید و همه مغازه ها می تونید ازش استفاده کنید و پولی که می دید در واقع از این حساب مثل خرید نقدی هستش.  

یه حساب دیگه ممکنه داشته باشید در کنار حساب اول که حساب پس انداز و یا به قول اینوری ها حساب Saving اسمشه .. پولی رو که می خواهید کنار بذارید و بهش سود تعلق بگیره رو می تونید توی این حساب بذارید .. اینکه چند وقته می تونید این پول رو دست بزنید و سودش چقدره و غیره تقریبا مدل های زیادی داره اما مفهموم حساب بلند مدت و کوتاه مدت رو هم تا حدودی می شه روش پیاده کرد. در این مورد با توجه به شرایطتتون با بانک می تونید صحبت کنید تا بهترین نوع رو با توجه به شرایط شما براتون باز کنند .. 

نکته انحرافی: یادتون باشه اگر از ایران پول میارید در زمان ورود فکر می کنم نفری 10 هزار دلار نیوزلند اجازه دارید بیارید .. ولی اگر بیشتر بیارید باید منبع پول رو توضیح بدید .. و همین طور بانک ها بالای 10 هزار تا رو برای قبول کردن و گذاشتن به حساب ممکنه دنبال مدرکی چیزی باشد تا منبع پول مشخص بشه .. به این پول مالیات نمی خوره ..

معمولا برای گرفتن کارت اعتباری یه کم کارتون زمان بر تر هست. چون اگر کار نداشته باشید ممکنه بانک بهتون اعتبار نده و یا اگر کار داشته باشید چون هنوز توی اون کشور خرید و فروشی نکردید و سابقه ندارید بهتون اعتبار خیلی خیلی پایینی بده اما با گذشت زمان این اعتبار خود به خود افزایش پیدا می کنه ... 

یه سیستم جالبی که اینجا هست وجود سابقه همه فعالیت های مالی شماست. با یه مثال براتون توضیح می دم .. مثلا می خواهید برید یه یخچال بخرید و یخچال کلا قسطی هست. یعنی شرایط می گه یخچال رو امروز ببر خونه و از سال اینده ماهی ۲۰ دلار باید بدی تا مثلا پول یخچال رو پرداخت کنید. فروشنده اولین چیزی که چک می کنه اینه که سابقه و اعتبار شما توی سیستم مرکزی چه جوری هست. اولا اگر این اولین خرید شما باشه و هیچ سابقه توی سیستم نداشته باشید که کلا بهتون نمی فروشند قسطی. اما اگر توی سیستم وارد شده باشید چک می کنن ببیند ایا جایی بدهکار هستید یا نه .. مثلا ۲ ماه پیش یه قبض جریمه رانندگی گرفتید و هنوز پرداخت نکردید و از وقتش گذشته پس یعنی شما به سیستم بدهکارید پس یخچال بی یخچال. اول می فرستنون تا جریمه اتون رو بدید و بعد بیاد و یخچال رو بخرید ...

خلاصه وقتی کار کنید و حساب بانکی و کارت اعتباری در گردش داشته باشید و یا اجاره خونه بدید و ... این اعتبار براتون در سیستم مرکزی ناخوداگاه ایجاد می شه.. شاید یه کم گیج کننده باشه اما به هرحال شما لازم نیست هیچ کاری در این مورد انجام بدید جز اینکه ادم خوش حسابی باشید همه جا .. 

 جز موارد بعدی در چک لیست بیمه است. پس یه کارت دیگه که لازم دارید کارت بیمه است. یکی از معروفترین بیمه های اینجا Soutern Cross نام دارد. بیمه اینجا خیلی با بیمه ایران فرق داره. از این نظر که بیمه دارای plan های مختلف هست. مثلا یه plan شامل فیزیوتراپی و جراحی و چشم پزشکی و ... می شه و یه plan دیگه شامل دکتر عمومی و اندوسکوپی و بیماری پوست و غیره می شه و ... و بنابه چیزهایی که هرکدوم پوشش می دن قیمت های مختلف دارن. در واقع وقتی شروع به کار می کنید شرکت قسمتی از بیمه رو براتون می ده به هرحال اما plan که شرکت براتون انتخاب می کنه بستگی به قرارداد شرکت با بیمه داره و اگر می خواهید plan رو عوض کنید می تونید مازادش رو خودتون بدید و plan ای رو که مناسب وضعیت شما هست انتخاب کنید .. توی 2-3 پست قبل از این کامل بیمه رو توضیح دادم. 

 اخرین کارتی که براتون می گم kiwi saver هست.  Kiwi Saver در واقع برای شما یه حساب بانکی باز می کنه و دولت سالانه توی این حساب براتون کمی پول می ریزه (همون یارانه) که البته شما دسترسی به حساب ندارید و نمی تونید ازش برداشت کنید. شرکتی که براش کار می کنید هم براتون هر ماه به این حساب پول می ریزه و درصدی از حقوق هم می ره به این حساب. بعد از اینکه بازنشسته شدید همه این پول رو یه جا بهتون می دن که بتونید باهاش زندگی کنید. البته در صورتی که بخواهید کشور رو ترک کنید برای همیشه و یا خونه بخرید (اولین بار و اولین خونه فقط) این پول رو بهتون می دن. هرجا شروع به کار کنید همراه با قرارداد کارتون یه کپی از فرم ها و مدارک kiwi saver رو بهتون می دن که پر کنید و رجیستر بشید. هر چند وقت هم براتون نامه می زنند و موجودیتون رو بهتون اعلام می کنند. این هم سایتش http://www.kiwisaver.govt.nz/

اگر ماشین می گیرید یکی از سرویس های خوبی که می تونید داشته باشید عضو شدن در سیستم AA هست. در واقع AA شرکت راهنمایی رانندگی اینجاست و باز همون طوری که قبلا گفتم برای گرفتن گواهی نامه و غیره بهش مراجعه می کنید. اما علاوه بر این و علاوه بر بیمه ماشین یه سرویس خوبی که این شرکت می ده سرویس در زمانی خرابی ناگهانی ماشین اتون هست. با عضو شدن می تونید سالی 10 بار یا 8 بار درست یادم نیست از خدمات جاده ای اونها به صورت مجانی استفاده کنید. مثلا اگر وسط راه ماشین اتون خراب شد و یا باتری خالی کردید و یا هرچیز دیگه به AA  زنگ می زنید و اونها برای کمک به شما هرجا باشید خودشون رو می رسونن .. همیشه موقع رانندگی کارت رو همراه داشته باشید چون بدون کارت بهتون خدمات نمی دن .. 

اکثر فروشگاه های بزرگ و کوچیک برای خودشون اینجا کارت دارند. در واقع یکی از سیستم های جذب مشتری دادن امتیاز به ازای خرید شماست. برای مثال فروشگاه های زنجیره ای Count Down - Food town کارتی به اسم One Card دارن و شما هربار که خرید می کنید با کشیدن کارت امتیاز جمع می کنید .. داشتن کارت علاوه بر تخفیف ویژه روی اجناس در اخر سال به شما مثلا کردیت می ده و می تونید 20 دلار برای مثال از اونها مجانی خرید کنید .. عضو شدنش مجانی هست و از هر شعبه ای بپرسید بهتون کارت رو می دن .. 

فکر می کنم برای فعلا کافی باشه اگر نکته مهمی بازم به ذهنم رسید حتما براتون می نویسم ..

5 comments:

سمانه گفت...

مطالب بسیار عالی و خوبی می نویسید.
یک سوال آیا امکان این هست از جایی در نیوطلند Job Offerگرفت ؟ برای تسریع در صدورویزا می خوام ؟آیا شرکتی هست که بشه پولی بهش داد تا بهمون Job offer بده و وقتی ویزا گرفتیم تموم /نمیخوایم کار بهمون بده

Koru گفت...

راستش هر شرکتی نه .. بعضی از شرکتهای بزرگ اما اجازه دارند اون هم به شرط اینکه نیروی مورد نظر توی کشور پیدا نشه .. ولی مدل دیگه اش که ممکنه اینه که اینجا باشید با ویزا توریستی و بتونید کار پیدا کنید و اون وقت می تونید درخواست ویزا کار بدید .. البته به شرکتی که شرکت مذکور با شرایط شما بهتون پیشنهاد کار رو بده ..
Koru

ناشناس گفت...

سلام
اصلأ از فکر خرید جاب آفر یا جاب آفر صوری بیا بیرون
این قضیه قبلأ انجام شده و گندش دراومده
ایرانیا اینجا همچین خوشنام نیستن شما هم بدترش نکن
بگرد دنبال کار واقعی
بازرس های اداره مهاجرت و اداره مالیات مدام در حال پیگیری هستن که چنین چیزی انجام نشه
اما اخیرأ چند نفر هموطن خبرش رسیده که پول میگیرن و میگن براتون ویزا میگیریمو جاب آفر و پولا رو بالا میکشن.

ناشناس گفت...

راجع به قسمت اول هم برامون توضیح میدی ؟

Koru گفت...

Which one ?
Koru