۲۳ آبان ۱۳۹۱

Cover Letter Cover Letter Cover Letter ;)

در مورد رزومه که خیلی نوشتیم .. کلمه رزومه رو هم توی گوگل بزنید ماشالا تا صبح براتون منبع میاره .. در واجب بودنش و غیره هم که شکی نیست ! اما ! اما یه سوال باقی مونده و اون هم ضرورت و یا عدم ضرورت نامه پوششی روی رزومه است ! خیلی ها دست کم می گیرنش ! خیلی ها معتقدند که دیگه قدیمی شده و .. اما کسی تا حالا اصلا بهتون گفته چرا باید Cover Letter داشته باشید ! خوب شاید بگید طرف رزومه رو میخونه و می گه به به و چه چه و می رم مصاحبه .. پس دلیل نوشتن این چند خط چیه و چه کمکی می کنه ..

راستش این روزها دیگه همه می دونن که برای هر شغلی که میاد روی سایت ها و می خواهید اقدام کنید لازمه رزومه اتون رو بسیار شبیه و نزدیک اون سابقه کارکنید .. خوب . این موضوع رو که فقط شما نمی دونید، همه مثلا اون 99 نفر دیگه ای هم که می خوان اقدام کنند برای اون کار می دونند ! درسته !  وقتی برای یک کار 100 نفر اقدام کردند و در نظر بگیریم 50 نفر بسیار شبیه هستند به اونچیزی که شرکت دنبالشه، اون موقع است که تمایز شما از یک Cover Letter درخشان مشخص می شه ..

برخی از کسانی که کارشون استخدام ادم هاست شاید در مرحله اول اونقدر از محتوای تکنیکی و تخصصی رزومه شما سر در نیارن اما با توجه به همون یکی دو پاراگرافی که نوشتید می تونن از شما برای خودشون شخصیتی ترسیم کنند. می تونن ببینید آیا شما ادمی هستید که بتونید خودتون رو بفروشید (یعنی در همون اولین برقراری ارتباط مطلوب نشون بدید). خیلی چیزها رو می شه با خوندن همون چند خط فهمید و مخصوصا کسانی که کارشون شناخت ادم هاست و روزانه با تعداد زیادی برخورد دارند برداشت های خیلی درستی می تونن از نامه های شما داشته باشند. 

از طرف دیگه Cover Letter نشون می ده شما واقعا در مورد اون شغل علاقه مند هستید و وقت بیشتری گذاشتید تا نامه مخصوص اون کار بنویسید و همراه رزومه ارسال کنید. و همین طور کاملا حرفه ای برخورد کردید و ارسال رزومه اتون رو جدی گرفتید.  

یه نظر شخصی خود من هم می گه به این وسیله نشون می دید که زبان اتان خوب هست و از نظر نوشتاری هم قوی هستید.
اما توی Cover Letter  چی باید بنویسید .. 

یه چیزی رو دقت کنید که Cover Letter  اولین تماس و ارتباطی هست که شما با فرد مقابل برقرار می کنید .. پس باید تاثیر گذار باشه .. به قول اینوری های باید first impression خوبی ایجاد کنه. 

نکته بعدی اینکه Cover Letter  نباید کپی رزومه باشه. 

یک Cover Letter  خوب توضیح می ده چرا شما علاقه مند هستید برای اون شرکت خاص کار کنید و یا چرا اون شغل خاص رو می خواهید. دقیقا این موردی هست که توی رزومه وجود نداره. 

 همین طور می تونید با چند تا توضیح کوتاه نشون بده که شما اطلاعات کافی در مورد شغلی که دارید براش اقدام می کنید دارید.
 شاید به صورت کلی بشه گفت Cover Letter در سه قسمت می تونه نوشته بشه. سه پاراگراف کوتاه. در پاراگراف یا قسمت اول باید بگید که چرا دارید می نویسید و یا اشاره کنید به سمت و یا شغلی که دارید براش اقدام می کنید و اینکه مثلا کجا این کار رو پیدا کردید و یا اگر کسی بهتون این کار رو معرفی کرده. 

توی پاراگراف دوم می تونید به صورت لیستی و یا چند خط کوتاه توضیح بدید چرا شما برای این شغل مناسب هستید. و اینکه چه جوری تجربه شما می تونه به شما کمک کنه توی اون شغل مناسب و موفق باشید. در واقع در این پاراگراف خودتون رو عرضه می کنید. 

در پاراگراف اخر از طرف تشکر می کنید و اطلاعات لازم برای تماس با خودتون در اختیارشون می ذارید. 

به نظرم نوشتن انگلیسی سلیس و جملات حرفه ای و مناسب می تونه تاثیر خوبی داشته باشه. اگر می تونید نوشته اتون رو بدید کسی بخونه و در همون نگاه اول نظرش رو بگه .. گاهی برای یک نوشته اونقدر وقت می ذارید که دیگه خودتون درش غرق می شید و متوجه تاثیر و یا خوبی و بدی هاش نمی شید اما یک شخص سوم می تونه بهتون کمک کنه .. 

حتما نمونه های نامه ها رو برای رزومه بخونید. می تونید از جملات اشون استفاده کنید. وقتی نامه رو می خونید دقت کنید از گفتن اضافات پرهیز کرده باشید. طولانی ننویسید. لطفا غلط املایی و انشایی سعی کنید نداشته باشید. 

فعلا همه این چیزهایی بود که به ذهنم رسید .. 

یکی از سوالات شما در مورد اینه که آیا می شه اینجا کار پیدا کرد و بعد با گرفتن ویزای کار اومد! سعی می کنم پست بعدی راجع بهش بنویسم .. 

موفق باشید ..