۰۹ آذر ۱۳۹۱

How to get a work Visa - چگونه ویزای کار نیوزلند بگیریم

فکر کنم راجع به این موضوع قبلا در زمان های دور نوشتم اما از اونجایی که خیلی ها به دنبال این موضوع هستند بد نیست یه پست دیگه بذارم.
برای اینکه شرکتهای نیوزلندی بتونن به شما پیشنهاد کار بدن و بتونید از طریق اونها ویزای کار بگیرید اداره مهاجرت خودش توضیحات لازم رو داده ..
این قضیه رو به 4 دسته اصلی تقسیم کرده ..

1- کارهایی که کارهای فصلی هستند و یا موقت
 اما خود اداره مهاجرت می گه اگر شرکتی نیروی متخصص لازم داشت در زمینه کاریی که اون کار جز لیست های مشاغل و مهارت های مورد نیاز در نیوزلند هست می تونه به اون فرد پیشنهاد کاری بده و اون شرکت نیازی به اثبات اینکه در نیوزلند دنبال نیروی متخصص می گشته و نبوده نداره. همین لینک بالا می تونید این مطلب رو بخونید.

اما اگر کار مورد نظر توی لیست مهارت های مورد نیاز در نیوزلند نیست و شرکت مورد نظر می خواد فردی رو از کشور دیگه ای برای کار بیاره باید مدارک و شواهد لازم رو نشون بده که تلاش کرده اینجا کسی رو پیدا کنه و موفق نشده.

لازمه بگم یه نوع ویزا که به خیلی ها داده می شه Open Work Visa هست. این ویزا در چند مورد داده می شه. یکی به افرادی که همسر و یا پارتنر کسی هستند که اقامت و یا شهروندی نیوزلند رو داره. به اونها ویزای کار داده می شه و می تونن باهاش کار و زندگی کنند اینجا. به بعضی از نیروهای کم سن تر از برخی کشورها هم این نوع ویزا داده می شه چون برای کارهای فصلی میان مخصوصا در فصل های کاشت و برداشت محصولات کشاورزی. من به تجربه دیدم که این نوع ویزا بیشتر به کشورهایی امریکای جنوبی و افریقای جنوبی داده میشه اما اطلاع دقیقی ندارم. همین طور کسانی که از طریق ویزای Silver Fern  اقدام می کنند بهشون ویزای 9 ماهه کار داده می شه که بتونن کار پیدا کنن و بعد ویزاشون در صورت کار پیدا کردن تبدیل به ویزا 2 ساله می شه و بعد می تونن برای ویزای دائم اقدام کنند.

اطلاعات کامل رو می تونید توی این لینک بخونید:

2- کارهایی که دائمی و بلندمدت هستند و تخصص های خیلی خاص می خوان
در این مورد هم مثل مورد قبل اگر زمینه کاریتون در لیست مهارت های مورد نیاز نیوزلند باشه شرکت می تونه بهتون پیشنهاد کار بده و معمولا براتون قرارداد یک ساله می فرستند. در این مورد اگر دو سال برای شرکتی در نیوزلند کار کنید می تونید اقدام کنید برای گرفتن ویزای اقامت. بازهم چون خود اداره مهاجرت مرتب این لیست ها رو و نیروی متخصص کشور رو چک می کنه شرکت پیشنهاد دهنده نیازی به ارائه شواهد و مدارک مبتنی بر اینکه به دنبال نیروی متخصص توی خود کشور گشته و یا نه نداره.

می تونید در این لینک همه جزئیات درباره این مطلب رو بخونید:

3- کارهایی که دائمی و بلند مدت هستند اما مهارت و تخصص های خیلی بالایی لازم ندارند.
در این مورد اگر شرکت نتونه فرد مورد نظر رو از داخل کشور پیدا کنه اولویت با افرادی هست که در سهمیه قرعه کشی مناطق اقیانوسیه شرکت دارن و اگر انتخاب بشن می تونن با گرفتن پیشنهاد کاری برای ویزا اقدام کنن.
اگر در این لیست هم کسی رو شرکت نتونه پیدا کنه می تونه به فردی پیشنهاد کاری بده اما لزوما با گرفتن این پیشنهاد کار فرد مورد نظر امکان گرفتن و یا اقدام برای اقامت رو نداره.

بازهم جزئیات رو می تونید در این صفحه بخونید:

4- کارهایی که در راستای بازسازی و کار در استان کنتربری هست. (همون دور و بر کرایسچرچ)
 برای تسهیل و تسریع بازساری در کرایسچرچ یک دسته بندی خاص باز شده که تحت اون نیروی کار و مهاجر برای این استان استخدام میشه. از توضیحاتی که از سایت مهاجرت می شه فهمید برای اینکه نیروی کار مورد نیاز در اختیار شرکت ها قرار بگیره حتی خودشون کمک می کنند و سعی می کنند شرکت ها و ادم ها رو باهم متصل کنند. مرکزی برای این کار گویا راه اندازی شده به اسم Canterbury Skills n Employment Hub . اگر شرکتی به دنبال نیروی کار غیر متخصص هست لازمه اول به این مرکز مراجعه کنه قبل از اینکه از روشهای قبلی که گفتیم بخواد کسی رو استخدام کنه.

اما اگر دنبال نیروی متخصص هستند می تونند بدون در نظر گرفتن خدمات این مرکز برای پیدا کردن نیرو اقدام کنند. در واقع دسته بندی که کرده گفته این قسمت در مورد نیروی متخصص رده 1-2 صحت داره. (این رده بندی رو می تونید توی ANZSCO ببینید. به لینک زیر برید همه جزئیات هست. )

اما اگر دنبال نیروی نه خیلی متخصص باشند که در رده 3-5 قرار می گیرند و پیدا نشه اداره مهاجرت خیلی کمک می کنه به تسریع روند گرفتن ویزا و غیره.

می دونم یه کم پیچیده شده این قسمت های اخر اما شاید اگر این توضیحات رو بخونید و بعد به اطلاعات با جزئیاتش در سایت مراجعه کنید دقیقا متوجه روند اشون بشید.

توی یه توضیح خلاصه براتون ولی بگم که چه اتفاقی می افته.
اگر شرکتی در استان کنتربری به دنبال استخدام نیرو هست به سایت این مرکز می ره و نوع نیروی کارش رو اعلام می کنه. اگر این مرکز نتونه کسی رو پیدا کنه و یا بدونه این نوع تخصص در کشور کمه به اون شرکت نامه می زنه و بهشون اعلام می کنه که می تونن مهاجر برای اینکار بیارن و خودشون هم کمک می کنن که بدون تائیدیه های دیگه و غیره و دادن اولیت به اون پرونده هرچه سریعتر نیروی مورد نظر وارد کشور بشه.

به نظرم این صفحه رو بخونید. خیلی خوب و تمیز توضیح داده.
http://www.immigration.govt.nz/employers/employ/Canterbury/

به نظرم می تونیم نتیجه بگیریم که اگر در لیست مهارت ها و تخصص های مورد نیاز نیوزلند هستید به هرحال ناامید نشید و روزمه خودتون رو برای شرکت ها بفرستید و من شما رو توصیه می کنم بازهم به زبان ..
به امید موفقیت همتون
 

1 comments:

kishMish گفت...


به نظرم می تونیم نتیجه بگیریم که اگر در لیست مهارت ها و تخصص های مورد نیاز نیوزلند هستید به هرحال ناامید نشید و روزمه خودتون رو برای شرکت ها بفرستید و من شما رو توصیه می کنم بازهم به زبان ..

هستید یا نیستید؟