۲۱ آذر ۱۳۹۱

کریسمس نزدیکه About Xmas and New year

کریسمس نزدیکه ! خیلی نزدیک تر از اونکه بشه حسش نکرد .. هرچند در نیوزلند از ماه های قبل تزئینات و مهمونی ها و برنامه ها رو کلا راه انداختند ..

همه کشورها برای سال نو و برای کریسمس برنامه های خاص خودشون رو دارند. هرچند در اصل قضیه می شه گفت همه یک نوع مراسم دارند و شاید در جزئیات خیلی فرق دارند. این در مورد نیوزلندی ها هم صادقه. مخصوصا که زمان کریسمس در اینجا با شروع تابستان همراه و باعث می شه تفاوت های اصلی تری دیده بشه.

برپا کردن درخت کریسمس و شام شب و کادو دادن و گرفتن و رقص ها و برنامه های خیابان و مراکز و غیره همه سرجای خودش هست و خانواده های کیوی سعی می کنند به بهترین نحو اونها رو اجرا کنند. همه فروشگاه ها و محله ها برنامه های خاص خودشون رو دارند. تعطیلات مدارس هم از 2 هفته قبل شروع می شه.

تعطیلات محل کارها معمولا در سال های مختلف با توجه به اینکه تعطیلات عمومی چه روزهایی در هفته می افته متفاوت هست. اما در کل می شه گفت از 25 ام دسامبر که روز کریسمس هست تا 3 ژانویه معمولا سازمان ها و شرکت ها و غیره همه تعطیل هستند و روزهای بین این تعطیلات رو مرخصی اجباری می دن.

خوب درخت کریسمس که از واجبات این روز هست. معمولا درخت کریسمس رو کم کم از اوایل دسامبر و حتی بعضی از نوامبر سرپا می کنند. نیوزلند درخچه های کاج زیاد داره و می شه هم درخت واقعی گذاشت و هم درخت های مصنوعی. خوب قاعدتا خرید درخت درست قبل از کریسمس خیلی ارزون نیست  اما اگر بعد از کریسمس درخت خوبی دیدید می تونید برای سال بعد بخرید چون قیمت هاش خیلی خیلی ارزون می شه. البته منظورم درخت مصنوعی هست.

اما جالبه بدونید که در نیوزلند درخت سمبل کریسمس درخت معروف پوهوتوکاوا است. که نوشته می شه Pōhutukawa .  این درخت سبز گل هایی شبیه شیشه شور می ده که بسیار قرمز هستند و تقریبا همه جای نیوزلند دیده می شن و اصولا به عنوان
 New Zealand Christmas tree شناخته شده است.


 معمولا از روزهای قبل کادو های افراد خانواده رو زیر درخت می ذارن و تا صبح روز کریسمس صبر می کنن و بعد می تونن کادو ها رو باز کنن.

شام شب کریسمس که معمولا همه خانواده دور هم جمع می شن Roast هست. به همراه سبزیجات و سس مخصوص که اینجا بهش Gravy می گن و معمولا از اب گوشت تهیه شده. چون کریسمس در فصل تابستان اینطرف اتفاق می افته خیلی ها هم این شام و ناهار رو تبدیل به باربکیو می کنند تا از هوای خوب لذت ببرند.

علاوه بر خانواده ها معمولا همه شرکت ها، برای کارمندان جشن کریسمس می گیرند ولی از دادن عیدی و حقوق اضافه خبری نیست. ولی خوب اگر دست و دلباز باشن هدیه کریسمس به همه کارمندان داده می شه.

از خوراکی های سنتی کیوی ها در این زمان یه چند تایی رو بلدم. یکی کیک میوه است. این کیک به این راحتی که من فکر می کنید نیست. کیک میوه رو از ترکیب انواع میوه درست می کنن اما معمولا این کیک رو جور خاصی بسته بندی می کنند که می شه برای مدت طولانی نگه داری کرد. یادم میاد سال گذشته کیکی رو خوردم که تقریبا 1 سالش بود. این کیک خیلی شاید مزه هیجان انگیزی نداشته باشه اما به دلیل داشتن مواد بسیار متنوع کمی سنگین هست. یعنی خیلی ادم رو به قول معروف می گیره. خوب اما به هرحال این کیک که گفتم خیلی حرفه ای هست اما دسر مخصوص روز کریسمس برای نیوزلندی ها هم همچنان کیک میوه است. اینجا یه دستوری از طرز تهیه این کیک پیدا کردم اگر دوست داشتید ببینید.


خیلی ها هم برای این روز کیک معروف Pavlova رو درست می کنند. که خیلی سبک و پفی هست و با خامه و میوه پر و تزئین می شه. بهتون پیشنهاد می کنم حتما امتحان کنید.

یکی دیگه از رسومات این عید Crackers هست. در واقع کاردستی های شکلات مانندی هستند که در قسمت وسط اونها یه هدیه کوچیک قرار داره. قبل از شام رسم هست که این ها رو دو نفر از دو طرف می کشند و معمولا اون هدیه یا جمله و جوک و .. به سمت یکی می افته.دادن کارت تبریک کریسمس هنوز در اینجا خیلی خیلی مرسوم هست. برعکس کشور خودمون که کم کم این موضوع داره منسوخ می شه هنوز اینجایی ها بسته بسته کارت می خرن و برای دوستان و همکاران و اقوام می فرستند و بهشون تبریک می گن. قسمت جالب قضیه اینه که رسما روز کریسمس هیجان و شادی بیشتری براشون به همره داره در مقایسه با روز 1 ژانویه که روز اول سال نو هست. البته این روز هم جشن ها و برنامه های خاص خودش رو داره اما کریسمس گویا رسم و رسومات سنتی بیشتری رو هر سال به نمایش می ذاره.

روز بعد از کریسمس یعنی 26 دسامبر روز باکسینگ هستند. این روز تقریبا همه جا حراج می شه و همه برای خرید از خونه میان بیرون. روز قبل از اولین روز سال یعنی در واقع اخرین روز دسامبر هم به عنوان New Year eve شناخته می شه. معمولا این روز و روز سال نو خیلی جاها مردم دور هم جمع می شن و رقص و پایکوبی می کنند و درست نیمه شب ساعت 12 شب بین این دو روز وقتی سال نو اغاز می شه سال نو رو با اتیش بازی و هیاهو و رقص جشن می گیرند. اوکلند نشین ها حتما روی برج معروف شهر می تونند اتیش بازی رو ببینند.

یادتون نره نیوزلند جز اولین جاهایی هست که سال نو رو شروع می کنند از نظر زمانی ..

راستی دعای سال نو یادتون نره ..

2 comments:

Omid RAD گفت...

انشالله سال دیگه تجربه میکنیم

بی حافظه گفت...

آفرین ... ;)