۲۳ آذر ۱۳۹۱

تحصیلات در نیوزلند

یکی از دوستان خوبم زحمت کشیدند و این پست رو درباره تحصیلات در نیوزلند نوشته اند.. با تشکر ویژه از ایشون امیدوارم شما هم استفاده ببرید :)
---------------------------------------------------------------------------

تحصیلات دز نیوزلند (برداشتی آزاد) - قسمت اول: تحصیلات دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد:

قبل از هر چیز باید توضیح بدهم که این برداشت فقط یک برداشت شخصی و موضوعی است و بیشتر در مورد افرادی مشابه من که فقط و فقط با هدف تحصیل در مقطع بالاتر٬ راهی نیوزلند میشوند صادق است و نه افرادی که به شیوه های دیگری مثل مهاجرت بر مبنای تصمیم خانواده و یا غیره٬ ابتدا در اینجا ساکن میشوند و سپس برای ادامه تحصیل اقدام م
یکنند. هر چند قسمتی از این نوشته در خصوص این افراد نیز میباشد٬ با اینحال هدف اصلی این نوشته بررسی مزایا و معایب تحصیل در نیوزلند برای افرادی است که قصد دارند کشور محل تحصیل خود را انتخاب و بر اساس آن برنامه ریزی کنند:

۱- تحصیلات پایه کارشناسی: به نظرم فقط برای افرادی که بر مبنای تصمیم خانواده و یا امکانات خاص خانوادگی در سنین کم اقدام به مهاجرت به نیوزلند میکنند تحصیلات مفطع کارشناسی ممکن است.

۲- تحصیلات کارشناسی ارشد: دوره های کارشناسی ارشد دانشگاههای نیوزلند بین ۱ تا ۲ سال میباشند. برخی از این دوره ها فقط بر مبنای گذراندن دروس مشخص/انتخابی می باشند. برخی نیز فقط بر اساس یک پروژه تحقیقاتی و برخی نیز بصورت ترکیبی از دروس و پروژه میباشند. شهریه تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در این مقطع حداقل ۲۰۰۰۰ دلار در سال میباشد. که در کنار آن باید حداقل ۲۰۰۰۰ دلار در سال به عنوان هزینه زندگی٬ ویزا٬ مسافرت و بیمه نیز در نظر گرفت. متاسفانه بورسیه تحصیلی برای دانشجویان این مقطع وجود ندارد و فقط اساتید میتوانند از بودجه پروژه های خود به صورت خیلی محدود به دانشجویان کارشناسی ارشد (یه شرط انجام تحقیق و پروژه) پرداخت کنند. در ضمن٬ ویزای دانشجویی این دانشجویان شامل مجوز ۲۰ ساعت کار هفتگی نیز میباشد. با این حال استفاده کامل از این ۲۰ ساعت در هفته تقریبا غیر ممکن است: اولا به دلیل کمبود کار مناسب و دوما به دلیل حجم بالای امور درسی.
به نظرمن شروع یک دوره کارشناسی ارشد برای افرادی که تمایل دارند پس از گذراندن یک دوره کوتاه تحصیلی در نیوزلند مشغول به کار شوند٬ به شرط تمکین مالی آن٬ گزینه مطلوبی است. شاید بهتری است بگوییم نوعی سرمایه گذاری است. پس از فارغ التحصیلی به شما ویزای کار یک ساله داده میشود و در این مدت میتوانید در صنایع و شرکتهای نیوزلند به دنبال کار بگردید. تجربه شخصی من این بوده است که اکثر این افراد پس از مدتی راهی استرالیا میشوند. پس شاید گذراندن دوره کارشناسی ارشد در استرالیا از ابتدا در زمان و هزینه شما صرفه جویی کند.----------------------------------------------------------------------------
تحصیلات در نیوزلند (برداشتی آزاد) - تحصیلات دوره دکتری:

هزینه ها:
در نیوزلند دانشجویان خارجی دوره دکتری تخصصی (پی اچ دی) مشمول یارانه تحصیلی دولتی میشوند و شهریه آنها برابر با شهریه دانشجویان نیوزلندی یعنی تقریبا ۸۰۰۰ دلار در سال می باشد. به علاوه برای گذران زندگی (به صورت دانشجویی) هزینه های اصلی عبازتند از:

دانشجو (مجرد): ۱۵۰۰۰ تا ۲۴۰۰۰ دلار در سال شامل هزینه اجاره: خانه ۸۰۰ تا ۱۲۰۰ دلار در ماه٬ هزینه تلفن٬ اینترنت و برق : ۶۰ تا ۱۲۰ دلار در ماه٬ هزینه سوپرمارکت: ۴۰۰ تا ۵۰۰ دلار در ماه٬ سایر هزینه ها (حمل و نقل٬ تفریح و ...) بین ۵۰-۲۰۰ دلار در ماه - هزینه بیمه پزشکی: حدود ۸۰۰ دلار در سال (کلیه هزینه های درمانی  را پوشش میدهد)

خانواده (۲-۳ نفر): حدود ۲۵۰۰۰ تا ۳۰۰۰۰ دلار در سال + هزینه بیمه پزشکی : حدود ۱۳۰۰ دلار که کلیه هزینه های درمانی را پوشش میدهد.

کمک هزینه و بورس تحصیلی:

دانشگاههای نیوزلند برای اعطا بورس تحصیلی به دانشجویان خارجی٬  شرایط سختی در مورد معدل و نمره زبان دارند. با این شرایط فقط دانشجویان معدودی موفق به اخذ بورسیه تحصیلی از دانشگاههای نیوزلند میشوند. البته برخی اساتید دارای اعتبارات مالی از محل پروژه های صنعتی و یا بودجه های تحقیقاتی هستند. آنها می توانند از محل این اعتبارات و با توجه به صلاحدید خودشان و یا یک گروه مشخص٬ به دانشجویان دکتری بورس تحصیلی اعطا نمایند. در این حالت٬ برای جلب نظر مساعد یک استاد نیازی به داشتن معدل بالا و یا سوابق تحقیقاتی عالی ندارید. فقط کافی است اعتماد او را به دست آورید.

اخذ ویزای دانشجویی از ایران:

اکثر دانشجویان فعلی بین ۵ تا ۸ ماه٬ برخی حتی بیشتر از یک سال٬ و تعداد کمی حتی در عرض یک ماه ویزا گرفته اند. به نظرم طول زمان صدور ویزا بستگی زیادی به نظر Case Officer شما دارد. ویزای دانشجویی شما همراه با مجوز ۲۰ ساعت کار هفتگی است.

در صورتیکه ازدواج کرده اید برای همسر شما ویزای کار Open صادر میشود. در صورتیکه فرزند شما بین ۳ تا ۵ سال سن دارد میتواند در هفته ۲۰ ساعت رایگان از مهدکودک های دولتی استفاده کند. در صورتیکه فرزند شما ۵ ساله یا بیشتر است باید برای او ویزای دانش آموزی بگیرید (سن شروع تحصیلات رسمی در نیوزلند ۵ سال است). تحصیل در مدارس دولتی نیوزلند رایگان است اما گاهی مبلغی به عنوان خیریه از شما درخواست میشود (سالی ۱۰۰-۳۰۰ دلار)

کار دانشجویی در دانشگاه:

کار دانشجویی در دانشگاه شامل برگزاری کلاسهای حل تمرین٬ تصحیح امتحانات٬ برگزاری آزمایشگاهها٬ انجام پروژه های کوچک  و غیره میباشد. دسمتزد این کار بین ۲۰ تا ۲۵ دلار در ساعت است که حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد آن به عنوان مالیات کسر میشود. دانشگاهها٬ دانشکده ها و حتی دپارتمانهای مختلف سیاست های متفاوتی در مورد کار دانشجویی دارند. بنابراین بهتر است در این مورد با افراد دارای تجربه مرتبط مشورت کنید.

کار بیرون از دانشگاه:

تدریس خصوصی و یا تدریس در موسسه های آموزشی یک گزینه خوب است. برای پیدا کردن دانشجویانی که به دنبال معلم خصوصی هستند میتوانید به سایت http://www.tutorshome.co.nz/ مراجعه کنید. دانشجویان زیادی در مقطع کارشناسی رشته های مهندسی- مخصوصا از کشورهای عربی- به دنبال معلم خصوصی برای دروس ریاضی٬ فیزیک و حتی دروس تخصصی خود میگردند. هزینه یک ساعت تدریس خصوصی بین ۲۰-۴۰ دلار میباشد که به صورت نقد پرداخت میشود.  

برای پیدا کردن موقعیت های شغلی تدریس در موسسات آموزشی به سایت http://seek.co.nz/ مراجعه کنید.

شرایط کار پس از فارغ التحصیلی:

فرض کنید که با موفقیت مدرک دکتری خود را از دانشگاه آکلند گرفتید. مساله بعدی پیدا کردن یک کار مناسب است و مشکل اینجاست که با مدرک دکتری شما بالقوه موقعیات های شغلی کمتری خواهید داشت. در عین حال کشور نیوزلند تعداد کمی فرصت شغلی برای افراد متخصص دارد. اینجاست که مهمترین چالش پیش روی شما٬ رقابت با افراد مشابه و حتی با فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی ارشد برای گرفتن یک کارمناسب خواهد بود.  به نظر من برگ برنده این مرحله فقط ارتباطات و توصیه نامه استاد میباشد. بنابراین هنگام انتخاب استاد راهنما به این نکته توجه داشته باشید که او در حوزه کاری خود ارتباطات مناسبی با دانشگاهها و صنایع داخلی و خارجی داشته باشد. فکر نکنید که اگر شما ۱۰ مقاله چاپ شده دارید و رقیب شما ۳ مقاله دارد شانش شما بیشتر است! سابقه ارتباطات٬ توصیه نامه استاد و نحوه برقراری ارتباط هنگام مصاحبه مهمتر است.  

در صورتیکه فارغ التحصیل رشته های محیط زیست٬ صنایع غذایی٬ شیمی و عمران هستید شانس نسبتا بیشتری برای پیدا کردن کار در نیوزلند دارید. در غیر اینصورت شانس کمتری دارید و باید به کشورهای دیگرهم توجه داشته باشید. در اینجا دوباره ارتباطات شما و استاد شما با دانشگاهها و صنایع خارجی اهمیت بسیاری دارد. خوشبختانه در دانشگاههای نیوزلند اساتید سرشناسی  با اعتبار داخلی و جهانی مشغول هستند. کار کردن با این افراد میتواند یکی از راههای تضمین موفقیت شما باشد.


7 comments:

Hamed Golshan گفت...
این نظر توسط نویسنده حذف شده است.
Hamed Golshan گفت...
این نظر توسط نویسنده حذف شده است.
mehdi گفت...

سلام سپیده جان خواهش می کنم به کارت تو وبلاگ ادامه بده من همیشه پستاتو می خونم و واقعا برام مفید وکاربردیه .
لطفا به دلیل کمبود کامنت دلسرد نشو این بلاگ هم مثل اولای بلاگ دومهاجره.من به شدت منتظرم

ناشناس گفت...

ممنون از پُستهاى خوبتون من به همراه خانواده حدوداً ٣ ماه هست رسيدم اوكلند مطالبتون پُر محتوا و عالين .. مرسى عزيزم

زهره گفت...

سلام و تشکر فراوون از اطلاعات بسیار مفید شما.
همسر من پذیرش دکترا داره از دانشگاه اوکلند.
آیا بیمه پزشکی شامل هزینه های زایمان برای همسر دانشجوی دکترا میشه؟

ممنون

solmaz گفت...

سالی 24 میلیون میشه. دلم میخواست دکترا نیوزلند بگیرم ولی هزینش ظاهرا بالاست. خیلی زیاده برای من. خوشبحالتون اگه اونجا میخونین

solmaz گفت...

سالی 24 میلیون میشه. دلم میخواست دکترا نیوزلند بگیرم ولی هزینش ظاهرا بالاست. خیلی زیاده برای من. خوشبحالتون اگه اونجا میخونین