۱۳ آذر ۱۳۹۱

مائوری ها و داستان خلقت Maori people and creation story

به محض ورود به نیوزلند در هر شهری که باشید اولین چیزی که شاید توجه اتون رو جلب کنه نام های عجیب و متفاوت از زبان انگلیسی هست که باهاشون مواجه می شید. خیلی از شهرها و کوه ها و محله ها و خلاصه اسامی در نیوزلند به زبان مائوری هستند. مائوری ها در واقع مردمان بومی کشور نیوزلند هستند که در حدود 1000 سال پیش این سرزمین رو پیدا کردند و در اون سکنی گزیدند. در حال حاضر 14% جمعیت کشور نیوزلند رو تشکیل می دهند.

خوندن اسامی و کلمات مائوری ها برای ما اصلا سخت نیست. در واقع به دلیل نزدیک بودن نحوه گفتن حروف صدادار در زبان ما و زبان مائوری ما خیلی راحت می تونیم این اسامی رو بیان کنیم. زبان مائوری در حال حاضر توسط حدود 23% از افراد مقیم نیوزلند صحبت و استفاده می شه. برای از بین نرفتن فرهنگ و زبان مائوری در مدارس هم بچه ها رو با این موضوعات اشنا می کنند.

زبان مائوری 5 حرف صدا دار دار و ده حرف بی صدا. که به شرح زیر هستند.
 a e i o u
h k m n p r t w wh ng

wh رو f می خونن و ng رو مثل کلمه sing استفاده می کنند با این تفاوت که در اول کلمات هم ازش استفاده می شه.
برای حفظ این زبان مائوری ها کانال تلویزیونی و مدارس و کلاس های مخصوص زبان مائوری رو دارند.

شناسایی مائوری ها در بین مقیمان کشور نیوزلند خیلی ساده است. معمولا اونها اگر دورگه نباشند پوست تیره تری دارند و تقریبا هم رنگ هندی ها هستند. اما حالات چهره و صورتشان کاملا متفاوت هست و هیچ وقت یک هندی رو با یک مائوری و یا افریقایی اشتباه نمی کنید. معمولا استخون بندی درشت تری دارند و کمتر مائوری پیدا می کنید که جسه کوچیکی داشته باشه. معمولا افرادی هم از جزایر اطراف هستند مثل ساموئا و غیره خیلی خیلی شبیه هستند. و همین طور لهجه خاص خودشون رو دارند که قطعا فهمیدن زبان انگلیسی اشون اصلا ساده نیست.

در کنار زبان مائوری زبان انگلیسی برای نسل های جدیدشون مثل زبان مادری هست و خیلی عالی انگلیسی صحبت می کنند. کمتر دیدم مائوری که انگلیسی بلد نباشه.

اما از همه این ها که بگذریم من اصلا این پست را به قصد نوشتن در مورد مائوری ها شروع نکردم. بلکه می خواستم داستان های جالبی رو که در مورد اومدن به نیوزلند دارند و داستان خلقت بیان کنم.
 
داستان خلقت رو شاید از زبان ها و ادیان مختلف شنیده باشید. خیلی از ادیان و عقاید داستان های شبیه به هم و نزدیکی دارند اما داستان خلقت از زبان مائوری ها کاملا متفاوت است.

---------------------

داستان خلقت از زبان مائوری ها:‌

در ابتدا هیچ چیز نبود،‌نه دریا، نه اسمان،‌نه زمین و نه خدایان. فقط تاریکی بود. نیستی بود. و شروع از هیچ چیز اغاز شد. از هیچ چیز والدین اولیه مائوری به وجود امدند. Papatuanuku مادر زمین و Ranginui پدر اسمان ها.

Papatuanuku مادر زمین و Ranginui پدر اسمان ها در تاریکی بودند و در تاریکی یکدیگر را در اغوش کشیدند و 70 فرزند مذکر از انها به وجود امد. این فرزندان خدایان مائوری شدند. هرچند این فرزندان در تاریکی مطلق اغوش پدر و مادرشان بودند و مشتاق دیدار روشنایی.

در نهایت روزی تصمیم گرفتند پدر و مادرشان باید از هم جدا شوند تا انها موفق به دیدار نور باشند.

در نهایت Tumatauenga خدای جنگ گفت باید پدر و مادرمان رو بکشیم تا رها شویم. Tane-Mahuta خدای جنگل ها نیز به این نتیجه رسید که باید Papa و Rangi از هم جدا شوند و Rangi به بالاترین جاها رود و Papa به پایین ترین نقاط تا از هم دور باشند.

همه با این نتیجه موافقت کردند. یکی یکی از خدایان تلاش کردند که اونها رو از هم جدا کنند. خدای دریا، خدای خوراک، خدای جنگ و .. اما هیچ کدام موفق نشدند. تا اینکه Tane-Mahuta خدای جنگل ها تصمیم به این کار گرفت. Tane شونه هاشون رو سمت مادر گذاشت و پاهاش رو سمت پدر و همانند یک درخت کائوری* قدرت مند از همه نیروش استفاده کرد تا اونها رو از هم جدا کنه. و خدایان موفق به دیدن نور شدند. خدای باد و بوران که تنها فرد مخالف جدایی پدر و مادر بود به اسمان ها رفت و هر طوفانی که بر زمین می اید انتقامی است که او از برادران خود در زمین می گیرد. 

  *درختان کائوری درختان تنومند و بسیار قدیمی نیوزلند هستند.

-----------------------------------------------
این داستان کمی جزئیات بیشتر هم قطعا داره اما از اونجاییکه در خیلی از مراسم و موزه ها و محل ها در نیوزلند ممکنه این اسامی به گوشتون بخوره و یا نمادهای داستان رو ببینید دونستن خلاصه قضیه فکر کردم شاید بد نباشه. شاید با داستان نحوه پیدا کردن سرزمین ابر سفید توسط مائوری ها برگشتم.

4 comments:

بی حافظه گفت...

این خیلی جالب بود، تشویق!

ناشناس گفت...

سپیده جون مثل همیشه عالی بود .مرسی.
لطفا راجع به تاریخ هم برامون بنویس
بنظر با کیوی همون کاری رو گزدن که با سرخپوستای امریکا ...
اصلیت ماووری ها کجایی بودن؟

Nasser گفت...

:) خیلی جالب بود. ممنون.

Nasser گفت...

سلام.
خواستم خواهش کنم که مشخصات منو درصورت امکان تو جدول اضافه کنید.
ناصر
رشته کامپیوتر
امتیاز 145
EOI submited: 10 Nov 2012
EOI selected: 14 Nov 2012
ITA: 26 Nov 2012

ممنونم.