۲۹ دی ۱۳۹۱

Why New Zealand ! چرا نیوزلند ؟

معمولا در اولین برخورد با اکثر نیوزلندی ها معمولا این سوال ازم پرسیده شده: چرا نیوزلند ؟ اینکه چرا نیوزلند رو برای زندگی انتخاب کردم رو تقریبا تمام دوستان و اشنایان نیوزلندی ازم پرسیدند و با من هم معمولا با سیاست چرا که نه ؟! و در واقع جواب سوال با سوال یا پیچوندمشون یا صحبت رو شروع کردم. اینکه چرا نیوزلند برای من جواب واضحیه چون انتخاب اولم بوده و درش شک نداشته ام .. اما برای کسانی که در اول راه هستند و شاید حق انتخاب گسترده تری برای مهاجرت، تحصیل و غیره داشته باشند واقعا سوال برانگیز باشه ..

بعضی از کشورها رو می شه به دلایل واضحی با سلایق شخصی رد کرد.. کشورهای خیلی سرد، جاهایی با مردمی بسیار تعصبی، حتی شاید یاد گرفتن زبان دومی غیر از زبان انگلیسی شاید عموما دلایل قابل توجیهی باشه .. اما برای نشون دادن برتری های یک کشور باید دلایل هوس انگیز و منطقی و خلاصه عوام پسندی هم داشت ..

اینجا نظر شخصی و نتیجه یه سری تحقیقات در جواب "چرا نیوزلند" رو اوردم .. امیدوارم برای کسانی که در مرحله مقایسه، انتخاب و یا حتی شک هستند مفید باشه.


در یک نگاه عمومی نیوزلند کشور خیلی نویی هست. از این لحاظ که جز اخرین سرزمین هایی بوده که توسط جستجوگران پیدا شده .. بنابراین اکثر مردم اون رو ادم هایی تشکیل می ده که خودشون هم خودشون رو مهاجر به این سرزمین می دونن. اولین ها که پا به اینجا گذاشتند مائوری ها و بعد هم سفید پوستان اروپایی و الی اخر .. همین باعث شده اصولا مردم به مهاجرت به چشم پدیده ای خیلی روزمره نگاه می کنند و همین طور خودشون خیلی سفر می کنند. اما فایده اش برای ما چیه ؟ به نظرم این بهترین دلیل برای توضیح مردم دوستی و تعصبی نبودنشون هست. باعث شده مردمش بسیار خونگرم و خوش رفتار باشن و به مهاجرین به چشم غریبه هایی که برای تصرف و اشفتگی کشور اومدن نگاه نکن.

اصولا مردم نیوزلند یا کیوی ها به محض اینکه بدونن شما اقامت دارید و یا مدتی از زندگی اتون در این کشور می گذره اعلام می کنند که دیگه کیوی هستید و یک نیوزلندی به حساب میایید برعکس خیلی از کشورهای دنیا که به دلیل تعصبات و یا روحیاتی که دارند حتی بعد از سالهای مدید شما رو همچنان به چشم خارجی نگاه می کنند.

خوب این موضوع باعث می شه اصلا حس غربت و یا ترد شدگی از جو جدیدی که قراره بهش بپیوندید نکنید و سریع از نظر روحی توی جامعه پذیرفته بشید.

دلیل دوم برای من که همیشه خیلی مهم بوده آب و هوای عالی اینجا هست. مخصوصا در جزیره شمالی. تابستان های معتدل و نه چندان مرطوب که هوای بین 18 تا 30 درجه دارند و همین طور طولانی و همین طور زمستان های نه چندان سرد و کمی هم معتدل با دمای متوسط بین 4-14 درجه آب و هوای واقعا بهشتی رو برای مردمش هدیه اورده. هرچند در جزیره جنوبی زمستان های سردتر و تابستان های کوتاه تر و خنک تر هم وجود دارد و بیشتر دلیلش کشیدگی به سمت جنوب و کوهستانی بودن این جزیره است.

خلاصه فکر اینکه زمستان های طولانی زیر صفر رو نباید صبر کرد تا به به تابستان های شرجی و داغ رسید و یا بارون های همیشگی که ممکنه کل تفریحات و بیرون رفتن ها رو خراب کنه و ..  خودش توجیه خوبی برای برتری اب و هوایی نیوزلند به بعضی نقاط دیگه است.

یکی دیگه از عمده دلایلی که باعث جذب دانشجو و حتی دانش اموز با سن های پایین و باورنکردنی در اینجا شده امنیت و ارامشی هست که وجود دارد.

برای مقایسه پایتخت یعنی شهر ولینگتون در بین شهرهای زیر از نظر رده بندی امنیت وجود داره.. (در نظر داشته باشید شهر در سطح پایین تر سطح امنیت بالاتری دارد در این مقایسه)
Calgary, Canada
Stuttgart, Germany
Luxembourg, Luxembourg
Sydney, Australia  30.81
Buffalo, NY, United States
Richmond, VA, United States
Montreal, Canada
Wellington, New Zealand
Marseille, France

یکی دیگه از نکاتی که داشتم در موردش می خوندم معیار "میزان سختی ورود به کشور" بود. نیوزلند کشوری که متاسفانه اکثرا جامعه جوان و جستجوگر خودش رو به بازار استرالیا و اروپا باخته و نبابراین شدیدا به دنبال نیروی کارامد هست. قطعا دلیل خوبی برای گرفتن مهاجر .. اما در کنارش در نظر داشته باشید نیوزلند به هیچ وجه به دنبال فقط اضافه کردن جمعیت و بالابردن اما کمی در کشور نیست و برای کیفیت و توانایی مهاجرین در راس اهمیته. در صورتی که قابلیت های لازم رو داشته باشید قطعا برای ورود به اینجا دچار مشکل و یا تاخیرهای طولانی نخواهید شد. در کنارش شاید لازم باشه به سیستم منظم اشون هم اشاره کنم که در دادن ویزا برای دیدن خانواده و نزدیکان قطعا پیچیدگی ها و صف های طولانی سفارت های دیگه رو هرگز تجربه نمی کنید. شاید بلایی که اگر تجربه اش نکرده باشید هنوز قدر موهبتش رو وقتی می تونید با پست و ایمیل کارهاتون رو انجام بدید هنوز نمی دونید.

خوب بریم سراغ سلامتی که قابل مقایسه با هیچ چیز نیست. راستش در دوران تعطیلات تقریبا هر دوستی که جایی رفته بود برای مسافرت خلاصه یه جورایی دچار الودگی و مسمومیت و غیره شده بود. در مورد سیستم بهداشتی و سلامتی شهرهای بزرگ نیوزلند جز رده 5 ام در دنیا قرار دارندو امار درصد 91.67 درصد رو به عنوان درصد کلی سلامت نشون می ده. البته در جزئیات دقیقا نمی دونم شامل چه مواردی می شه اما خوب همین عدد هم خودش نشانه خوبیه. سیستم بیمه و هزینه هاش البته در حد متوسط خوب به حساب میاد و هنوز مردم از اینکه هزینه های دکتر بالا هست و بعضی موارد شامل بیمه نمی شه می نالند.

وقتی جستجو می کنم چرا نیوزلند؟ یکی از بیشترین موارد اشاره شده میزان بالای صلح و ارامش در اینجا هست. نیوزلند در رده بندی جهانی جز ارامترین کشورها رده بندی شده. این رده بندی مواردی از جمله دسترسی یه سلاح، جنایت، خودکشی و .. ، تعداد زندانیان، سلامت پلیس و ..،‌ وجود ادم های مشکل دار و غیره و ... رو شامل می شه که با توجه به رده بندی خوب در همه موارد این کشور را در جایگاه بالا توی جدول قرار داده.

نمی دونم این دلیل به مذاق بعضی از ایرانی ها خوش بیاد یا نه اما به هرحال برای من باعث خوشحالیه که این کشور کلا درگیری های سیاسی کمی برای خودش ایجاد می کنه. سیاست در زندگی روزمره نقل همه مجالس نیست و مردم فکر و ذهنش درگیر اینکه مقاماتشون چه حرکتی کردند که ایا درست و یا غلطش دلشون رو هر روز می لرزونه یا نه .. اصولا اخبار در بحث های روزمره بیشتر اخبار اجتماعی،‌ورزشی و غیره است و ذهن مردم کمتر درگیری های ذهنی مشابهی با بعضی کشورها دارند که خوب همون طور که اول گفتم شاید اونقدر این موضوع کمرنگ باشه که به مذاق بعضی خوش نیاد .. کلا می شه احساس کرد کمی این کشور از قلب تپنده سیاست و غیره در دنیا دوره ..چه فیزیکی و چه غیره .. گاهی حس می کنم در خیلی از موارد مثل بچه ته تغاری خانواده بزرگیه که خیلی در این بحث ها به حساب نمیاد 
..
کشوری که اون من به ندرت در خیابون و مجامع عمومی دست کسی سیگار دیدم. نیوزلند در برنامه بلند مدت خودش قصد داره کشور رو به قول معروف Smoke Free کنه .. این هدف قرار مارچ سال 2015 عملی بشه ..

اینکه نیوزلند کلا مخالف تمامی حرکاتی اتمی هست هم برای بعضی این کشور رو در لیست جاهای مورد علاقه اشون قرار داده. البته طبق تاریخچه قبلا نیوزلند به همراهی کشورهای دیگه مثل فرانسه و امریکا و غیره در انجام ازمایشهای اتمی دست داشته و کمک کرده اما به هر جز مخالفین سرسخت این موضوع هست. 

و البته خیلی دلایل ریز و درشت دیگه . و و البته خیلی دلایل که گاهی باعث غر و ناله هم از کشور زیبا می شه و شاید در موردشون نوشتم ..

2 comments:

Omid RAD گفت...

عالی بود.
مثل همیشه خوشحالم که که تو انتخابم اشتباه نکردم.
واقعا اونجا رو دوس دارم و اینو میشه از خوابهایی که میبینم فهمید.
خوابی که تو اون از شدت خوشحالیه رسیدن به نیوزیلند گریه کردم، حتی تو خیابوناش راه میرفتم و باز هم گریه میکردم.
جالب اینه که وقتی بیدار شدم انقدر ناراحت شدم و با خدا دعوا میکردم که چرا بیدار شدم :((

سعید گفت...

سلام

من سعید هستم از کرج. فوق دیپلم نقشه برداری و لیسانس عمران دارم و همسرم هم فوق دیپلم و لیسانس معماری داره.

میخواستم بدونم کدوم شهر نیوزلند برای مهاجرت ما برای کار و زندگی خوبه؟ فعلا به فکر ادامه تحصیل نیستیم.

دارایی ما حدود 60 میلیون تومانه که با دلار 3000 تومان خودتون حساب کنید ببینید ارزش داره اونجا بیایم یا نه؟

پیشنهاد شما چیه؟

باتشکر