۱۶ بهمن ۱۳۹۱

گمرک و ورود به نیوزلند

اولین ادم هایی که وقتی وارد نیوزلند می شید باهاشون برخورد دارید کسانی هستند که در قسمت گمرک و چک چمدون ها نشسته اند و خلاصه به قول گفتنی اخرین خان یا خان هفتمی هستند که باید ازشون رد بشید .. نیوزلند و استرالیا معروف هستند به سخت گیری در این قسمت و یادتون باشه خلاصه از خودتون سابقه بدی ثبت نکنید چون رکورد و امار همه چیز برای ورود های بعدی ثبت می شه .. جریمه هاش هم که سنگینه ..

توی هواپیما بهتون یه فرم داده می شه که باید یه سری اطلاعات اولیه از جمله قصد سفر و ادرس و .. و همین طوری موادی رو که همراه دارید در این فرم بنویسید و به قول معروف اظهار کنید.

بد نیست باهم یه نگاهی به این فرم بندازیم و ببینیم چه جوری می شه از این خان هفتم گذشت ..
این لینک هست به نمونه این فرم ..


قسمت 1 که خیلی واضح هست مشخصات اسم و فامیل و شماره پرواز و غیره رو می خواد .. تنها قسمتی که ممکنه براتون پر کردنش سخت باشه بخش آدرس هست.. اینکه شما قصدتون از سفر چیه برای پر کردن این قسمت مهمه .. اگر توریست هستید قطعا باید از قبل برنامه ای داشته باشید و ادرس هتل و یا دوستان و غیره رو بدونید پس سعی کنید ادرسشون رو و همین طور شماره تماسشون رو جایی دم دست داشته باشید.

اگر هم مهاجر هستید و از قبل برای اقامت در جایی برنامه ریزی کرده اید بازهم ادرس و شماره تماس محل رو داشته باشید ..
قسمت بعدی محل زندگی هست .. به یکی از دو قسمت باید پاسخ بدید: 2a و یا 2b ..

نکته ای رو دقت کنید .. اگر به چیزی شک دارید بپرسید .. اینکه قسمتی رو نمی دونید خالی بذارید و از افیسر موقع تحویل فرم بپرسید خیلی بهتره تا باری به هر جهت اطلاعات رو پر کنید و یا دروغ بنویسید .. یادتون باشه اینجا صداقت حرف اول رو می زنه ..

اگر اولین بار هست وارد کشور می شید و در واقع در نیوزلند زندگی نمی کنید هنوز باید قسمت دوم رو پرکنید .. این شامل ویزای کار، اقامت، توریستی و غیره می شه .. 

قسمت دوم یا 2b به وضوح ازتون می پرسیه چند وقت قصد موندن دارید .. خوب با توجه به نوع ویزا که اگر اقامت باشه مسلما می گید Permanently و اگر ویزا کار می تونید برای مدت زمانی که ویزا دارید تاریخ رو پر کنید.
سوال ها رو با دقت بخونید .. سوال بعد ازتون می پرسه اگر قصد اقامت دائم ندارید منظورتون از مسافرت چیه و در صورت نداشتن قصد موندن باید این سوال رو جواب بدید.

سوالی بعدی داره به وضوح از شما می پرسه : آیا از محتویات بارهاتون اطلاع دارید یا نه ! با گفتن بلی در واقع شما دارید اظهار می کنید که می دونید دقیقا چی توی ساکتون دارید و اگر بعدا چیزی پیدا شد که مخالف مقررات اونها بود نمی تونید ادعا کنید که خبر نداشتید و غیره ..
از اینجا به بعد سوالات در مورد محتوای ساک شماست.. 

تجربه من نشون داده اصولا مواد خشک و پروسس شده اصولا مشکلی ندارن و اصولا موادی که براشون شناخته شده هستند.. یادتون باشه اسم موادی رو که همراه دارید به انگلیسی بدونید و اگر نمی دونید و یا اسم معادل انگلیسی نداره براش یه توضیح مناسب پیدا کنید .. 

هرچه توضیحات ساده تر و نزدیکتر به چیزی باشه که می شناسن قطعا راحت تر درک می کنند ایا اجازه ورود داره یا نه .. مثلا نبات می تونه یه نوع شکر باشه و یا گز می تونه یه نوع شیرینی پخته شده باشه و ...

موادی مثل شیرینی های خشک و گز و زعفران و سبزی خشک بسته بندی شده پلمپ و اجیل بوداده شده و بسته بندی شده و .. مشکلی ندارن .. این تجربه شخصی البته .. میزان مواد هم مهمه .. مثلا زرشک مشکلی نداره اما نه مثلا 4 کیلو زرشک و ..
اما مواد تازه و میوه و .. و یا حتی وسایل تزئینی و .. که درشون پوست حیوانات و پر و صدف و .. استفاده شده باشه قطعا منع ورود دارند.. 

بد نیست این سوالات رو از قبل یک بار بخونید و معنی تمام موارد رو یاد بگیرید.  .. اینکه اعلام کنید مثلا فلان چیز رو دارید لزوما به معنی این نیست که نمی تونید وارد کشور کنید اما فقط جهت اطلاع باید توی فرم تیک مربوطه رو بزنید. اگر موارد رو درست تیک زده باشید و اونها چیزی پیدا کنند که ورودش به کشور ممنوعه خیلی محترمانه ممکنه فقط ازتون بگیرن و یا دور بریزن و یا بگیرن و قرنطینه کنند و بعد بهتون تحویل بدن و .. 

این موارد قسمت 5 بود .. در قسمت 6 در مورد سایر موارد مثل میزان الکل و سیگار و غیره سوال می شه که فکر می کنم سوالات خیلی واضح هستند .. 

قسمت 7 شما رو راهنمایی می کنه به بخش بعدی که مربوط به نوع ویزاتون هست.. اگر ویزا اقامت دارید باید بعد از بخش 7 به قسمت 10 برید و اگر ویزا کار و یا توریستی دارید باید بخش 8 رو پر کنید. 

قطعا موقع ورود ویزا دارید، پس بعد از بخش 8 به بخش 9 می رید. و سوال مربوط به بخش 9 رو جواب می دید و در نهایت برگه رو امضا می کنید. 

یه نکته ای رو که فراموش کردم این بود که اگر بیشتر از ده هزار دلار نیوزلند یا معادل با خودتون همراه دارید مشکل و یا منعی برای ورود نداره البته باید بازهم توی کارت اعلام کنید .. منتها ازتون منبع پول رو می پرسند .. مثلا می تونید بگید پولی هست که در چندین سال گذشته پس انداز کردید و حالا با خودتون اوردید و یا غیره .. 

موادی مثل میوه، گوشت،‌عسل و .. به هیچ وجه اجازه ورود ندارن.

بعضی موارد هم ممکنه بهشون گمرکی بخوره : بهتره این دو تا سایت رو یه نگاهی بندازید:

بد نیست موقع پیچیدن چمدون ها موادی رو که شک دارید ممکنه بهش گیر بدن دم دست تر بذارید و یا همه رو توی یک چمدون جا بدید که اگر کار به باز کردن بارها کشید هم جای وسایل رو بدونید و هم مجبور نشید همه چمدون هاتون رو باز کنید. 

به وزن تک تک و جمع چمدون ها دقت کنید که موقع تحویل بار دچار مشکل نشید البته تجربه می گه معمولا از ایران می شه بار اضافه رو راحت رد کرد. 

یادتون باشه اگر ویزا اقامت دارید لزومی به پرداخت عوارض خروج نیست و در موقع رد شدن و گرفتن مهر خروج اگر ازتون عواض خواستند بگید که ویزای اقامت دارید. 

موقع تحویل چمدون هاتون رو ریل ها معمولا افیسری هست که با یه سگ ممکنه دور و بر بچرخه .. این سگ ها تربیت شده اند که مواد و مواد خوراکی و غیره رو تشخیص بدن بنابراین اگر دیدیدشون اصلا نگران نباشید.. 

قبلا هم گفتم باز هم می گم .. موقع ورود به شهر هرجایی که می خواهید برید تاکسی نگیرید چون مثلا از فرودگاه تا مرکز شهر چیزی حدود 170 دلار ممکنه هزینه اتون بشه .. می تونید ادرس رو به شاتل بدید و اونها با حدود نفری 30-40 دلار و یا کمتر به مقصد می برنتون. اتوبوس هم به مرکز شهر هست که می تونید از قبل مسیر رو نگاه کنید. اتوبوس ها شما را تا اصلی ترین خیابون شهر میارن و مطمئنا گم نمی شید ..

8 comments:

Omid RAD گفت...

ممنون، عالی بود
وقتی اینا رو میگی، خودمو تو اون لحظه میبینم
مثلا سگه میاد جلو و من میترسم :)))

به امید اون روز

ناشناس گفت...

سلام
مدت کوتاهیست که با وبلاگ شما آشنا شدم. بسیار مفید و غیر مغرضانه هست و نشان از معرفت و انسانیت شما در حق هم وطن هاتون هست. امیدوارم که همچنان به این کار خوبتون ادامه بدید.
با مطالبی که اخیراً در وبلاگ شما و سایر دوستان خوندم کم کم دارم به فکر میوفتم که نیوزلند رو هم بعنوان یکی از مقاصد مهاجرت برای خودم در نظر بگیرم. فقط ممنون میشم اگر اطلاعاتی برای مهاجرت و زندگی به همراه خانواده و فرزند خردسال و مدرسه ای دارید هم در این صفحه قرار دهید.
براتون آرزوی موفقیت میکنم.
حسام

Mehdi Ramezani گفت...

بسیار بسیار ممنون از این پست عالی و به امید دیدار
مهدی دوست منصور

ناشناس گفت...

من اخرین مدرک تحصیلی رو از دانشگاه انگلیسی زبان گرفتم..میخواستم بدونم قطعا از ایلتس معافم یا باز ممکنه در طی پروسه..skill immigration .. درخواست ایلتس بکنند.....(Ali)

Koru گفت...

قطعانش رو افیسر راستش در نهایت باید بپذیره اما خوب دلیل خیلی موجهی هست برای اثبات خوب بودن زبانتون و می تونید برای شروع و پر کردن فرم های EOI به جای ایلتز به این مورد اشاره کنید

ناشناس گفت...

لیمو عمانی هم نمیذارن وارد کنید!

Koru گفت...

نمی دونم سوال کردی اینو یا داری اطلاع می دی اما من تاحالا نیاوردم نمی دونم میشه یا نه :)

ناشناس گفت...

داشتم اطلاع میدادم! ما با خودمون لیمو عمانی آوردیم گفتن نمیشه وارد شه مگر اینکه هزینه آزمایشات رو بدین. ما هم منصرف شدیم.