۲۳ بهمن ۱۳۹۱

چرا نیوزلند بده ؟!

قبل از خوندن مطلب حتما در نظر داشته باشید که موارد گفته شده در این پست چند مرجع داشته .. اول تجربه و نظر شخصی ایرانی هایی که مدتی هست در نیوزلند زندگی می کنند. دوم من فقط به نظر ایرانی ها بسنده نکردم و از خود نیوزلندی ها در مورد مشکلات اینجا سوال کردم و جالب اینکه اکثرا مشکلات رو اونقدر محدود می دونن که حتی برای نام بردن یک یا دو مورد خیلی فکر می کنند. (به نظرم وقتی در جریان زندگی قرار بگیرید در برابر این مشکلات که به صورت کوه الان اینجا انبار شده انعطاف بیشتری نشون بدید و اونقدر به چشم نیاد.) .. سوم سایت و فروم هایی که در مورد نیوزلند صحبت شده و به بدی ها و خوبی هاش اشاره شده و یا در موردشون بحث شده..

و قبل از هرچیز دیگه می خواستم بگم واقعا خوشحالم که خوبی های نیوزلند از بدی هاش خیلی خیلی بیشتره :) 

-----------------------------------------------------

چرا نیوزلند بده ؟! اسم این پست رو گذاشتم "چرا نیوزلند بده" چون هیچ جایی بهشت برین و سرزمین همه ارزوهای همه نیست .. یعنی حتی اگرم باشه ما انسان ها اونقدر زیاده خواه و رویا پروریم که هیچ وقت به اونچه داریم راضی نیستیم .. اصلا اینطوری بگم فلسفه زندگی همینه .. اگر قرار بود راضی باشیم مرده بودیم .. بگذریم .. نیوزلند هم بدی های خودش رو داره .. از دوستان خواسته بودم در این نوشته کمک کنند و از کامنت ها و ایمیل های همه واقعا ممنونم .. همه موارد رو سعی می کنم اینجا بررسی کنم .. با اکثرش هم شخصا موافق بودم ..

از آخرین موردی شروع می کنم که توی لیست ام بود اما کم اهمیت تر از بقیه نیست .. اون هم آفتاب سوزان اینجاست .. آفتاب داغ همه جا هست .. ایران هم هست و شاید همه کشورها حتی گرم تر و داغ ترشو داشته باشند اما اونچه آفتاب نیوزلند رو توی لیست ما میاره مشکلات لایه ازونی اش هست .. یه پیک نیک راحت و ازاد بدون نگرانی از افتاب کمی سخته .. به شخصه همیشه کرم استفاده می کنم اما بلاخره اتفاق می افته که برگردم خونه و آثار خارش و قرمزی پوستم رو متوجه شم .. بنابر این در عین حال که راه پیشگیری هست باید همیشه گویا گوشه ذهنتون باشه که جلوی افتاب پوشش مناسب داشته باشید و یا حتما از کرم ضد افتاب استفاده کنید .. به دلیل مشکلاتی که گفتم آفتاب نیوزلند ممکنه باعث سرطان پوست و سوختگی اساسی بشه البته در صورت عدم استفاده از راه های پیشگیری مثل کرم و غیره .. پس در عین دلچسب بودنش باید همیشه مراقبت از پوستتون را به خاطر داشته باشید. البته گویا داره کم کم این لایه مشکلاتش ترمیم می شه اما خوب فکر نکنم به عمر من یکی که قد بده.

بازهم از ته لیست یک مورد دیگه شیوع و وجود بیماری آسم هست.. رطوبت و نمدار بودن خونه ها باعث می شه علل دچار شدن به بیماری آسم مخصوصا در بچه ها به راحتی فراهم شه ..  البته مهار کردن بیماری و چلوگیری از اون بازهم پیش بینی شده اما به هرحال جز موارد منفی توی لیست ما هست. و البته شاید دلیل علمی تر و دیگه ای هم وجود داشته باشه که خودش می تونه یه تحقیق کامل شه.

از همین مشکل رطوبت که نگذریم لازمه به نوع ساخت خونه ها هم دقت کنیم. خیلی از کشور ها از چوب و زیربنای چوبی برای ساخت خونه ها استفاده می کنند و این چیز بد و یا غیر عادی نیست اما تکنولوژی و روش ساخت خونه ها بسیار متفاوته و متاسفانه طبق اطلاعاتی که اینطرف اونطرف به گوشمون می خوره و یا می خونیم متوجه می شیم مشکلات خونه های نیوزلند زیاد هست. مرطوب بودن خونه ها ! مدل های قدیمی و طراحی نامناسب داخلی و .. باعث شده خیلی خونه های دلچسب و مطابق سلیقه ما به راحتی پیدا نشه .. و همین طور در زمستان و تابستان می تونست خونه ها خیلی بهینه تر عمل کنند اما خوب کمی از این نظر از بقیه جاها دنیا عقبیم.

بازهم در مورد خونه ها باید هزینه های گرون برای خرید، ساخت و یا حتی بازسازی اونها اشاره کنیم. البته همین اعداد و ارقام نشون داده از قیمت بازار دنیا جلو متفاوت نیستیم و خرید خونه با مشخصات یکسان در کشورهای دیگه دنیا کم و بیش در همین حدود و حتی بسا گرونتر هم هست. بنابر این خیلی این مورد رو نمی شه مورد منفی دونست.

گرونی .. یکی از حرف های همیشگی من این بوده که نیوزلند و علی الخصوص شهرهای بزرگش واقعا گرون هستند. چه از لحاظ مواد خوراکی و چه از لحاظ پوشاک و وسایل خونه و غیره .. اگر با چند دلار می شه در یک شهر امریکایی و یا کانادایی یه ناهار ساده با یه نوشیدنی و شاید یه بسته سیب زمینی سرخ کرده خورد همین غذا به صورت متوسط اینجا حدود 10 الی 12 دلار می شه .. خوردن کافی که تازه جز معمولترین و پرمصرف ترین نوشیدنی های اینجا هست متوسط قیمتی حدود 4-5 دلار داره خوب قطعا خیلی گرونه .. در همین زمینه خرید میوه و سبزیجات و غیره .. البته همیشه برای مایحتاج راه های ارزون خرید کردن هست مثل خرید موقع حراج شدن مواد و یا خرید از فروشگاه های عمده فروشی و یا مغازه های چینی و کره ای که سبزیجات و .. رو با قیمت واقعا مناسبی دارند .. البته لزوما دسترسی به اینجور مغازه ها در همه جا میسر نیست.

عدم وجود برند های خوب و ارزون
یکی دیگه از گله های من همیشه کم بودن و یا نادر بودن برندهای امریکایی و .. در نیوزلند هست. اصولا اجناس معمولا استرالیایی و اروپایی هستند و یا چینی .. برندهای اشنا و با کیفیت و قیمت مناسب مثل بقیه کشورهای توریستی دنیا واقعا کم هستند و اگر هستند تک و توک توی شهرهای اصلی شعبه دارند. البته شاید دلیل دیگه اینکار بازاریایی بیشتر برای تولیدات داخلی و استرالیایی هست اما به هرحال به نفع ما نیست.

عدم وجود گاز .. گاز جز منابع و ذخایر اصلی کشور نیوزلند نیست. لوله کشی گازی تقریبا فقط در مناطق خاصی اون هم با درخواست خود صاحب خونه و یا محله انجام شده. البته شما در هرحالی می تونید اجاق های گازی نصب نیست اما در این صورت باید از کپسول استفاده کنید و هر چند یه بار ببرید عوض کنید و یا کپسول های بزرگ بذارید که میان و براتون پرش می کنند. خوب باطبع سیستم حرارتی خونه هم گازی نیست و اون گرمای مطبوع و خشک رو دریافت نمی کنید.

اما مشکل فقط به عدم وجود گاز ختم نمی شه .. اینکه همه چیز برقی هست شاید اتفاق خیلی بدی هم نباشه و نصب و راه اندازی و استفاده از خیلی از وسایل رو ساده می کنه اما مشکل وقتی شروع می شه که هزینه های استفاده از برق گرون هست. شاید به صورت متوسط برای یه خانواده دو نفری با مصرف متوسط ماهی 100 دلار باید پول برق پرداخت کرد. البته در تابستان و بدون در نظر گرفتن استفاده از وسایل گرمایشی.

تفکیک زندگی مدل شهری و بیرون شهری. شاید این مورد از نظر بعضی مزیت باشه و از نظر بعضی عیب. و فکر می کنم معماری خیلی از کشورها و شهرهای بزرگ دنیا به همین صورته .. وجود یه مرکز شهر اصلی که همه ساختمان های بلند و بزرگ و دفاتر دولتی و خلاصه قلب تپنده شهر اونجاست و در اطراف خونه های ویلایی و دور از هیاهو وجود داره. اینطوری که موضوع رو بررسی می کنی خیلی هم خوب و دوست داشتنیه اما خوب این باعث می شه خیلی وقته فقط با طی مسافت طولانی دستت به یه رستوران خوب برسه و یا بتونی که فروشگاه خیلی بزرگ برای خرید بری و یا حتی گاهی برای خریدهای جزئی لازم باشه حتما ماشین داشته باشی .. ولی خوب قطعا دلایل شهرسازی در پشت این قضیه است و لزوما چیز بدی نیست .. اما خوب وقتی از بالا نگاه کنیم شهر کلا دو تیکه مجزاست .. که مدل میانی نداره ..

دوری .. از دوری نگیم که خوب هرچی بگیم کم گفتیم .. نیوزلند دوره ! اما برای دور بودن باید یه مبنا وجود داشته باشه .. دور از کجا ! اگر مبنا مون ایران باشه بله نیوزلند واقعا دوره اما امریکا هم دوره .. استرالیا هم دوره ..کانادا هم دوره .. اما به نظر من اونچه نیوزلند رو محقق لقب دور می کنه، اول دور بودنش از مرکز اتفاقات دنیا مثل اروپا و امریکا است و دوم اینکه سرتاسرش رو اب گرفته و دسترسی به سایر کشورها جز از طریق پرواز که اون هم نزدیک ترینش 3 ساعت هست و نیاز به ویزا داریم ما ایرانی های که قضیه رو نور علی نور می کنه .. همین دسترسی سخت باعث می شه هزینه های واردات و .. بیشتر بشه .. تکنولوژی و ارتباط با دنیای به روز اطراف دیر تر اتفاق بیفته و .. البته نیوزلند کشور پیشرفته ایه اما هنوز به نظر خیلی ها چند قدم داره تا به پای کشورهای روز دنیا برسه.

سیستم پزشکی .. راستش در این مورد توی صفحه فیس بوک هم کلی بحث شد. من به این نتیجه رسیدم که تا حدودی سیستم با تجربیات شخصی البته ممکنه مورد سنجش قرار بگیره. من به شخصه توی این چند سال کارم زیاد با دکتر و دندون ساز و بیمارستان و غیره بوده. به جز یکی دو مورد که طرفم چینی تازه کار بوده همیشه با درجه رضایت خیلی بالایی از بند مریضی و بیمارستان و غیره خلاص شدم. به نظرم همون طوری که ممکنه جاهای دیگه دنیا هم پزشک و مطب و دکتر خوب و بد باشه اینجا هم همین طور .. اما امار جهانی چی میگه : نمی خواهم خیلی وارد جزئیات بشم اما ایندکس جهانی سیستم بهداشتی و درمانی کشورهای دنیا وقتی از لحاظ مختلف بررسی می کنه مثل دانش پرشکی،‌دانش ازمایشگاهی، سرعت عمل در ازامایش و غیره و سیستم پرستاری و .. کشورهای برتر دنیا رو به ترتیب زیر معرفی می کنه ... که به نظرم نیوزلند در جایگاه قابل قبولی قرار داره :
Japan   96.11
Indonesia  94.12
Sri Lanka  93.52
Thailand   92.59
Israel   91.67
Denmark   89.81
Colombia  88.89
Malta   87.04
New Zealand  86.81
Sweden   86.76
Austria   83.18
Slovenia   82.87
Panama   82.41
Belgium   82.22
France   80.74
Mexico   80.06
Switzerland 79.51

تفریحات کم مثلا نبودن پارک ابی شهر بازی و ...کنسرت ها و برنامه های تفریحی متنوع و بین المللی ... تفریحات نیوزلند از نظر من در سطح یه کشور توریستی نیست .. یعنی به نظرم هنوز جای توسعه زیادی داره .. اگرم تفریحاتی وجود داره طبق معمول اونقدر بعضی وقت ها دسترسی و هزینه اش زیاده که شاید فقط یک بار در چند سال یا در سال سراغشون بری ..

دوران مرخصی بارداری کوتاه با حقوق - من خودم به شخصه به این مورد بسیار معترض هستم .. کشوری با این سطح بالای زندگی و رضایت عمومی و تسهیلات و .. کشوری که جز بهترین جاها برای زندگی در این کره خاکی محسوب می شه و بهترین کشور هست برای بچه دار شدن و هزار تا دنگ و فنگ دیگه اونوقت میزان مرخضی زایمان برای خانم ها فقط 2-3 ماه با حقوق و البته یک سال بدون حقوق هست .. به نظرم این واقعا کمی جای تعجب داره .. اون هم برای کشوری با این همه تعداد زیاد مهاجر که لزوما خانواده هاشون کنارشون نیستند تا بتونن کمکی کنند ..

 زلزله های اخیر در جنوب هم مسلما سطح امنیت و رضایت مردم رو در برخی از شهرها پایین اورده ..

یکی از معضلات اساسی و ضعف های بارز نیوزلند سیستم حمل و نقل عمومیه .. هرچند در سال های اخیر تغییرات جزئی داده شده و سعی شده این مورد رو به بهبود بره اما همچنان مشکلات هست. نیوزلند کشوریه که واقعا بدون ماشین درش نمی شه زندگی کرد و گاها برای هر فرد یک ماشین کاملا عادیه .. سیستم اصلی حمل و نقل عمومی اتوبوس هست که شاید همه کوچه ها و خیابون ها رو سعی کردند با اون پوشش بدن اما خوب گاهی برای رفتن به مقصد مخصوصا در ساعت های غیر کاری و اخر هفته ها حداقل 1 ساعت منتظر اتوبوس باشید. استفاده از تاکسی اصلا به صرفه نیست اون هم دلیلش شارژ بالای تاکسی هاست. برای مثال از فردوسی تا انقلاب براتون 30 دلار ممکنه تموم شه .. می تونید از دوچرخه و موتور هم استفاده کنید اما کلا نیوزلند شهر پستی بلندی هاست پس حتما برای استفاده روزانه باید ورزش کار خوبی باشید.

و در نهایت به نظرم خیلی از این مشکلات ناشی از جمعیت کمه کشور هست. عدم تقاضا کافی از سمت مشتری باعث گرونی،‌دادن مالیات های سنگین تر و کمتر ارائه شدن خدمات تفریحی و حمل و نقل غیره بشه چون مشتری کافی برای اونها توی کشور نیست ..

البته جمعیت کم خودش از خیلی نظرها مزیت هست .. من به شخصه یه کشور تمیز و خلوت و مرتب و گرون تر رو به کشور شلوغ و کثیف و ارزون ترجیح می دم .. 

شاید نظر شما غیر از این باشه .. در هرکدوم از موارد نظر مخالف/موافق دارید خوشحال می شیم بشنویم .. :)
مرسی

12 comments:

nahid baastany گفت...

ممنون سپیده جان .این قضیه گرونی ادم رو بیشتر از هر چی نگران می کنه.نمی دونم اوضاع درامد ها چطوره ولی این نباید برای مهاجرا مشگل کمی باشه؟ درسته؟
ناهید

علی 123 گفت...

سپیده خانم, بیست (20). طبق معمول کلی از مطالبتون درس یاد میگیرم. من خیلی به شما مدیون هستم. ممنون.

Elica Mehr گفت...

کاملا با همه موارد موافقم. فقط یه چیز دیگه هم اینه که پیدا کردن کار کمی سخته.

ناشناس گفت...

سلام
میخوام درباره مهد کودکهای بچه ها و قیمتهای اون و شرایط گرفتن 20 ساعت رایگان در هفته برای کسانی که ویزای resident دارند بپرسم که آیا امکان پذیره؟
همچنین آیا کلاسهای زبان برای بجه ها وجود داره؟
به چند مهد کودک ایمیل زدم که جوابی ندادند .
در خصوص دبستان هم اگه اطلاعاتی دارید اینجا بنویسید . از وب سایت خوبتون بسیار ممنونم

ناشناس گفت...

من چند سال پیش یه کار تو آکلند پیدا کردم ولی هرچی در مورد نیوزلند خوندم تنهائی و دوری از همه چیز بود به مجردها توصیه میشد که اصلا نرن اونجا چون تنها میمونن. مشکل دیگه باخت نیوزلند به استرالیابود و هست که باعث میشه افغانستان استرالیا به نظر بیاد و اهالی اونجا زیر سایه استرالیا باشن.
خلاصه اونقدر حس غم و قصه به من دست داد که بی خیال شدم.

Koru گفت...

سلام ناشناس :)

راستش تنهایی مساله جداییه .. اگر ادم تنها باشه تو بهشت و جهنمش فرقی نمی کنه ...اما به هرحال نیوزلند اصلا اونجوری که توی ذهن ها مجسم شده که زیر سایه استرالیاست نیست .. حداقل ادم ها توش خوشحالن :) به نظرم دوباره بهش فکر کن :)

Koru گفت...

سلام ناشناس :)

راستش مهد کودک هم دولتی داره هم خصوصی هم گرون هم ارزون و ... دبستان هم همین طور ..هم مجانی هم پولی و الی اخر .. اکثر مدارس رو بر اساس محل زندگی ثبت نام می کنند ..

بچه ها احتیاجی به کلاس زبان ندارن تا برن مدرسه براشون معلم جدا در نظر گرفته می شه که باهاشون کار کنه و زبان و بقیه درساشون رو برسونه .. اونقدر سریع راه می افتن که اعجاب انگیزه :)

Koru گفت...

کاملا موافقم کار پیدا کردن اسون نیست .. البته هیچ جا اسون نیست الیکا جان

Koru گفت...

سلام ناهید جان .. درسته که کشور نسبتا گرونیه ام خوب جوری هست که معمولا درامد ها با خرج ها میخونه .. به نظرم جای نگرانی نیست .. حداقل نه به اندازه ایران .. راستش حتی خرج خونه برای بعضی خانواده با کار یک نفر هم در میاد ..

ناشناس گفت...

salam,
shoma tori neveshti mesle inke nemiduni in mardom az koja daran mian.! zemnan narazi budan falsafeye zendegi nist...genetike irani jamaate.movafagh bashid

ناشناس گفت...

آقا نا شکر آنقدر چند مشکل کوچک نیوزلیند را برزگ میکنی! بنده خودم 14 سال نیوزلیند زندگی کردام و سیتی زن نیوزلیند هستم و با تجربه من نیوزلیند بهترین و زیبا ترین کشور دنیا است و مهربان ترین و انسان تر ین مردم دنیا دارد و چرا هزاران خوبی و انسانیت مردم نیوزلیند نمی گویی انسان معنی بافت نا شکر. بنده با اینکه ایرانی هستم و در ایران هستم ؛بیشتر ایرانیان نا شکر ترین و یکی از بدتر آدام دنیا هستیم ! فقط تو دروغ و حسود و زندگی هم را خراب و ریا کاری مدال طلا می گیریم! و شما که آنقدر بدی نیوزلیند می گوید آنجا چه کاری می کنی سری چمدان ببند بر گیرد ایران متطرات هستند؟

ناشناس گفت...

اما کلا نیوزلند شهر پستی بلندی هاست!!
شهر؟؟