۱۹ بهمن ۱۳۹۱

Freight ! فریت بار از ایران

در ادامه پست گمرک و چک شدن توی فرودگاه و غیره این پست هم فکر کنم به درد خیلی ها این روزها بخوره مخصوصا کسانی که ویزا گرفتند و به امید خدا قصد موندن دارن.


قبلا یه پست کوتاه در مورد فریت و اینکه چه لوازمی ارزش داره با خودتون بیارید و غیره نوشته بودم.. من البته به شخصه معتقدم در نهایت قراره اینجا زندگی کنیم پس بهتره خودمون رو با زندگی اینجا وفق بدیم و  به اونچه اینجا پیدا میشه و هزینه هاش عادت کنیم اما در کنارش نمی تونیم این واقعیت رو منکر شیم که خیلی چیزها از ایران اوردنش از نظر هزینه ای و سلیقه ای به صرفه تره .. به هرحال این رو فعلا نمی خواهیم زیاد بهش بپردازیم و بیشتر در این مورد می خواهیم صحبت کنیم که چه جوری فریت کنیم !

یکی از دوستای خیلی خوبم زحمت کشیدن و این پست رو برامون نوشتن. مجددا ازشون تشکر می کنم. از اونجایی که ایشون به تازگی فریت انجام دادن اطلاعات کاملا به روز هست.

ممنون الیکا جان
----------------------------------------------------------------------------
این اولین بار بود که من میخواستم بار فریت کنم و با وجود اینکه اطلاعاتی از اینور اونور گرفتم ولی بازم همه چیز و نمیدونستم و کمی به مشکل برخوردم
من کمی از وسایل خودم رو که تو ایران داشتم میخواستم بیارم در نتیجه اکثر بار وسایل نو نبود! نکته اولی که مهمه دونستش اینه که وقتی میخواین نیوزلند بار رو از گمرک تحویل بگیرین از شما میپرسن که آیا اجناس استفاده شده اند یا نه. و اگر بگین نه کلی گمرک باید بدین.

(سپیده: یادتون باشه بارها در نیوزلند از دو جهت مورد بررسی قرار می گیرند یکی از نظر گمرکی که ببینند برای قصد تجاری بار نیاورده باشید. مثلا اگر یهو 100 تا بشقاب یه مدل باشه خوب قابل شکه اما اگر یه سرویس باشه نه .. می تونید موقع ارسال بارهاتون از کیسه ها و جعبه های نو درشون بیارید و اگر مارگ و یا برچسب نوعی دارند بکنید که اینطوری نو بودن اونها هم مورد بررسی قرار نگیره و نخواد احیانا گمرکی بخوره .. همین طور مورد بعدی از نظر بهداشتی و همون موارد خوراکی و غیره است. مهم نیست که توی بارتون خوراکی باشه. مثلا می تونید زعفران و پسته و سبزی خشک و غیره داشته باشید اما دوباره اول مقدارش و دوم بسته بندی اش مهمه.. برای بسته بندی بارهاتون می تونید از هر جعبه ای استفاده کنید .. فقط دقت کنید جعبه هاتون جعبه میوه و خوراکی های مشکوک نباشه مثلا با عکس به موز گنده روش چون این جعبه ها خودشون مشکلات همراه داشتن باکتری و افت و غیره دارند و ممکنه اینجا اساسی گیر کنید. )

از ایران میشه هم به باربری هایی که این کار رو انجام میدن بار رو بدین و هم به باربری خود فرودگاه که با پرواز امارات کار میکنه. ولی در هر صورت باید تا فرودگاه امام رفت تا بارنامه و اینها رو گرفت و کالا رو تحویل داد.

(سپیده: یادمه تا چند سال پیش شرکت هایی در همون محوطه فریت فرودگاه هستند که براتون این کار رو انجام می دن. اگر حتی بلیط نداشته باشید و قرار باشه کسی براتون بار بفرسته اونها مبلغی اضافه می گیرند و ارسال بار بدون بلیط رو براتون ممکن می کنند)

نکته: اگه با ویزای دانشجویی اومدین و میخواین وسایل خونه بیارین اینجا گمرک ممکنه پول بیشتری بگیره نسبت به کسی که ویزای کار یا اقامت داره. در نتیجه اگه میتونین گیرنده بارنامه رو به اسم مثلا همسرتون بگیرین (چون در نهایت کسی که گیرنده هست مهمه)

با وجود اینکه من تاریخ دریافت رو تعیین کرده بودم (شنبه) ولی روز بعدش رسید و اونهم موقعی بود که گمرک تعطیل بود و من باید روز دوشنبه میرفتم که برام مشکل بود خوب اینو که نمیشه کاری کرد در هر حال. فقط باید بدونین که تا 4 روز پس از رسیدن بار، شرکت باربری امارات اونو مجانی نگه میداره و بعد باید برای هر روز پول داد (فکر کنم روزی 40-50$) اما بهتره زودتر برین گمرگ چون ممکنه بخوان بار رو بعد از اینکه رفتین و فرم ها رو پر کردین دوباره نگه دارن و بررسی کنن در این صورت هر چقدر طول بکشه کاری نمیتونین بکنین البته برای من این اتفاق نیفتاد. 

(بهترین حالت برای ارسال بار برای اینکه همزمان با خودتون برسه اینه که یکی دو روز قبل از پرواز اصلی بارها رو فریت کنید و درخواست کنید که با همون پرواز برسه و یا در همون روزی که شما می رسید. اما خوب معمولا کارتون به دوبار فرودگاه رفتن می کشه یه بار برای اظهار بار و گرفتن فرم ها و غیره و دوم برای تحویل)
در واقع پروسه تحویل بار برای ما اینطور بود:

اول یه سری فرم از
MAF building

توی فرودگاه اوکلند گرفتیم که باید مشخصات اجناس رو اعلام میکردیم نکته اینه که باید یه لیست کلی از اجناس ؛ تعداد یا مقدار اون و ارزش دلاری اونها ارائه بدین که البته این به خود شما بستگی داره که در حال حاضر چقدر ارزش اونها رو تعیین کنین! این برای محاسبه گمرکی که باید بدین استفاده میشه و در ضمن اگر اجناس قدیمی اند میتونین ارزش فعلی رو خیلی کمتر هم بزنین و اونها هم یه تخفیف کلی برای این مورد دارن. این کار رو صبح انجام بدین بهتره که تا گمرک نبسته به اون هم برسید

بعد از پرکردن فرم به ساختمون دیگه ای برای تحویل لیست اجناس و محاسبه گمرک رفتیم .فرد مسوول اونجا اول میخواست مارو بفرسته چند روز دیگه بریم که مثلا بررسی هاشونو انجام بدن وقتی من گفتم که به من گفتن کافیه فرمها رو بیارم تا بار رو بگیرم رفت و پرسید و بالاخره گفت که ظاهرا کالاهای شما نیاز به بررسی بیشتر نداره! اینجا که پول گمرک رو دادیم رفتیم دوباره به ساختمون قبلی اونها هم مدارک رو دیدن و باز یه پولی بابت کارمزد خودشون گرفتن.

ساختمون بعدی
Menzies cargo
بود که بازهم یه پولی گرفتن و بالاخره ما رو فرستادن به انبار تا بار رو بگیریم!

اونجا دیگه پول نمیخواست!
این بود ماجرای ما
امیدوارم بقیه راحت تر از ما این کار رو انجام بدن
 ----------------------------------------------------------

5 comments:

Omid RAD گفت...

عالی بود، مرسی
یه سوال:
میشه لوازم خونگی هم بیاریم؟
مثل یخچال و از این چیزا؟

ممنون

Koru گفت...

really ?

Saeedeh گفت...

سلام
میشه خواهش کنم تلفن شرکتی که بارهاتون باهاش ارسال کردین رو به من بدین؟ و اینکه بار رو خودتون بردین فرودگاه یا خودشون اومدن ازتون تحویل گرفتن ؟

ناشناس گفت...

Freight!!!!!?? = Please correct the word

ناشناس گفت...

عاای بود ممنون از دوستان
لطفا هر کس که تجربه داره کوتاهی نکنه...