۲۱ فروردین ۱۳۹۲

از همه جا ..

برای کسانی که به تازگی وارد کشور می شوند واقعا کار زمان بری هست که بتونن کل شهر یا منطقه ای رو که قراره اونجا زندگی کنند بشناسند و یا حتی انتخاب کنند. امروز به یه سایت جالبی برخودم که شاید قبلا هم راجع بهش صحبت کردیم. توی این سایت قسمت های مختلف کشور و شهرها رو از جهات مختلف مورد بررسی قرار داده. در واقع هدف ابتدایی سایت کمک به جا افتادن و راهنمایی تازه واردین هست.

اسم سایت هست http://www.ssnz.govt.nz که در واقع متعلق به سایت رسمی مهاجرت نیوزلند هست و مخفف Settlement Services NZ  .. اگر احتیاج به هرگونه کمک و راهنمایی داشته باشید می تونید با مراکز این سایت در منطقه نزدیک به خودتون تماس بگیرید و اونها اطلاعاتی رو که لازم دارید در اختیارتون قرار می دن.

برای تنوع، من چند تا معیار زندگی رو که بعد از سالها زندگی در اینجا هنوز برام مهم هستند و جالب مقایسه کردم توسط اطلاعات سایت و فکر کنم نتایج اش رو دیدن مفید باشه.

مثلا مقیاسه جمعیت و نژادهای ادم هایی که در مناطق مختلف اوکلند زندگی می کنند. قسمت شمال و یا بعد از گذشتن از پل معروف که شمال شهر رو به مرکز وصل می کنه جمعیتی حدود 295000 نفر حدودا جمعیت داره .. در صورتی که جنوب اوکلند در حدود 433000 نفر و منطقه غرب 186000 جمعیت داره. البته با توجه به وسعت و گستردگی هر بخش به نظر توزیع جمعیت متعادل میاد با تفاوت جزیی در مورد جنوب که کمی پر جمعیت تر نشون داده میشه.

شمال شهر رو 70 درصد اروپایی، 7 درصد مائوری و حدود 11 درصد نیوزلندی فراگرفته. در منطقه جنوب 47 درصد اروپایی، حدود 17 درصد مائوری و حدود 7 درصد نیوزلندی گرفته. در غرب تعداد اروپایی ها حدود 59 درصد، مائوری ها 13 درصد و نیوزلندی ها تقریبا 8 درصد هستند.

آب و هوا در همه نقاط بسیار شبیه به هم هست و تفاوتی تقریبا نداره.

قیمت خونه ها برای اجاره در جنوب کمترین هزینه رو داره و متوسط این قیمت برای خونه سه خوابه 348 دلار در هفته است. در شمال 435 دلار و در غرب 378 دلار در هفته.
و به همین ترتیب هزینه خرید خونه.

امکانات از لحاظ تعداد مدرسه و دکتر و دندان پزشک و غیره تقریبا بیشتر تمرکز رو در جنوب داره.

با اینکه ولینگتون مرکز نیوزلند هست و محل همه اتفاقات مهم و سیاسی قضیه اونجاست، جمعیت مرکز شهرش فقط 179000 نفره که در مقایسه با جمعیت مرکزی اوکلند در حدود 404000 نفر خیلی به نظر کمتر میاد. ولی با این همه ولینگتون تعداد بالاتری شهروند اروپایی و نیوزلندی نسبت به مرکز اوکلند داره.

بین اطلاعاتی که از سایت می خوندم این فایل چند صفحه ای رو هم جالب دیدم ..برای من هم جالب بود با اینکه تا حدودی کیوی ها رو می شناسم .. حتما یه نگاهی بندازید.


---------------------------------
 یه کم مطالب بی ربط اما به درد بخور .. مطمئنا وقتی اولین کار رو اینجا پیدا کنید و یا اگر برای شروع و یادگرفتن زبان و محیط و غیره دنبال یه کار ساده باشید براتون حتما سوالات زیادی پیش میاد ..

ساده ترین چیز اول فرق بین Wage و Salary شاید اصلا باشه ! کی باید از کدوم استفاده کرد. Wage  در واقع به پولی گفته می شه که با ازای مقدار کار مشخص داده می شه .. مثلا در ازای چند ساعت کار و یا مقدار کار که باید انجام بشه اما کلمه Salary وقتی استفاده می شه که مثلا راجع به کار بلند مدت تر مثل قرارداد و یا کار ثابت به صورت سالانه و یا ماهانه صحبت می کنیم.
 اما مینیمم میزان درامد برای یک شغل در نیوزلند چقدر است ! درست مثل ایران که وزارت کار و .. یه مقدار مینیممی برای پایه حقوق دارند اینجا هم این قانون برقرار هست.
قانون کمترین میزان حقوق برای همه افرادی که مشغول به کار هستند و سن بالاتر از 16 سال دارند صادقه. البته این رو همیشه در نظر داشته باشید موقع بستن قرارداد می تونید به هرحال در مورد درآمدتون با شرکت طرفتون صحبت کنید.
طبق آخرین اخبار سال 2013 کمترین میزان حقوق امسال به قرار زیر هست: البته این عدد هرسال مورد بررسی قرار می گیره :
  • $13.75 an hour, which is
  • $110.00 for an 8-hour day or
  • $550.00 for a 40-hour week.
 این اعداد البته قبل از کسر مالیات هست.

اما اگر کسی در کاری بسیار تازه وارد باشه و درحال اموزش باشه این اعداد حتی کمی پایین تر هم میاد و مینیم درامد مطابق اعداد زیر هست. البته بازهم تاکید می کنم این ها پایه هستند و درواقع شرکت ها پایین تر از اینها حق ندارند بدهند و به این معنی نیست اگر شما کاری پیدا کردید دقیقا اینقدر دریافتی داشته باشید و ممکنه خیلی اعداد از این ها بالاتر باشه و ...
  • $11.00 an hour, which is
  • $88.00 for an 8-hour day or
  • $440.00 for a 40-hour week.

با توجه به این قوانین اگر کسی کمتر از این حقوق می گیره می تونه به سازمان مربوطه زنگ بزنه و گزارش بده. قطعا رسیدگی میشه . در واقع حقوق شما با داشتن یه کار تمام وقت در بدترین شرایط نباید قطعا از 22800 تا در سال حدودا کمتر باشه. در ضمن یادتون باشه که اینجا حقوق رو باهاتون سالانه طی می کنند. و نبابر این مالیاتی رو که بهتون اعلام می کنند مالیات کل حقوق در سال هست که پخشش می کنند بین ماه ها برای پرداخت و این موضوع رو که بارها و بارها گفتم که اگر حقوقتون در سال کم یا زیاد شد مالیات تا آخر سال مالی براتون از قبل تعیین شده و و لازم برید و درخواست بدید پولی رو اگر زیادی ازتون کم شده بهتون پس بدن. در ضمن اگر به خیریه و یا جایی کمکی می کنید اون پول شامل مالیات نمی شه و بازهم می تونید درخواست بدید مالیاتش بهتون برگرده. 

خیلی چیزهای بی ربط گفتم اما شاید به درد کسی بخوره .. :)
3 comments:

ناهید گفت...

ممنون سپیده جان - خیلی مفید بود .ظاهرا این سازمان Settlement Services NZ خیلی به مهاجرها کمک می کنه.من توی سایت ها که نگاه می کنم قیمت خونه ها ی 2و3 خوابه رو زده .می خواستم بدونم اگه کسی جای کوچکتر با هزینه پایین تر بخواد مثل استدیو می تونه پیدا کنه ؟
ممنون

Omid RAD گفت...

باز هم عالی و پر مفید.
مخصوصا تو بخش حقوق

ناشناس گفت...

اصلا هم بی ربط نبود...بسیار عالی !!!!!