۱۵ فروردین ۱۳۹۲

Melbourne - Bikes Heaven مبلورن - بهشت دوچرخه ها

ملبورن .. شهر مجسمه ها، ساختمان های زیبا و خونه های آجری ..
معمولا نداشته ها و چیزهایی رو که دوست دارید و دنبالش هستید اول توی جای جدید به چشمتون میاد و می بینید و در کنارش به همون سرعت شباهت ها را ..

ملبورن شهر زیباییه، درسته که مرکز شهر مثل همه مرکز شهرهای دیگه شلوغ و گاها تمیز نیست اما سایر قسمت های شهر حداقل برای من گیرایی بیشتر از سیدنی داشت. کلا سر سبزی شهر خیلی شبیه به شهرهای نیوزلند هست و همین طور از نظر آب و هوایی بسیار نزدیک .. در صورتی که حس کردم سیدنی خیلی گرمتر و خشک تر هست .. مبلورن درست شبیه اوکلند بود. البته با اختلاف وسعت و جمعیت بسیار مشهود ..

بهترین قسمت داستان سیستم حمل و نقل شهری در این شهر گسترده هست. وسعت ملبورن در مقایسه با سیدنی و اوکلند به شرح زیره:

سیدنی گستردگی در حدود 12 هزار کیلومتر مربع داره
ملبورن در حدود 8 هزار و هشتصد کیلومتر مربع
اوکلند تقریبا هزار کیلومتر

به همین ترتیب جمعیت این شهرها هم مسلما فرق می کنه ..

سیدنی حدود 4.5 میلیون نفر جمعیت، ملبورن در حدود 4 میلیون و خوب اوکلند حدود 1.3 میلیون ..

پارسال درست همین موقع بود که سیدنی بودم و یادمه از سرمای اول پاییز اوکلند با ژاکت و لباس گرم وارد سیدنی شدیم و با هوای خشک و گرم و آفتاب سوزان مواجه شدیم .. درست برعکس پارسال با لباس تابستونی وارد ملبورن شدیم و تقریبا بدون ژاکت اصلا بیرون نرفتیم. البته خنکی مطبوعی بود درست شبیه اینجا .. دقیقا سایه های خنک و به محض ورود آفتاب گرمای مطبوع که همه جا رو می گرفت ..

اما داشتم در مورد سیستم حمل و نقل می گفتم ... همه جای شهر تقریبا توسط ترن و ترم و اتوبوس به هم متصل شده. دورترین محله ها رو می شه با ترن طی کرد و به دور از ترافیک های روزانه روی زمان بندی روزانه حساب کتاب کرد. هزینه ترن ها به نظرم خیلی خوب بود. با ماکزیمم تقریبا روزانه 8 دلار شما می تونید بارها از سرویس های مختلف استفاده کنید و سراسر شهر رو طی کنید در صورتی که حداقل هزینه رفت و برگشت از یک محله نه چندان دور از مرکز شهر در اوکلند چیزی در حدود 6 الی 7 دلار هست.علاوه بر اون ترافیک روزانه و شبانه به نظرم قابل مقایسه با ترافیک شهری و بزرگراه های سیدنی نبود.

جای دیگه خوندم ملبورن شهر بهشتی برای دوچرخه سوارها .. خیابون های صاف با شیب مناسب شاید این امکان فراهم اورده که امکان دوچرخه سواری تقریبا خیلی جاها برای مردم فراهم بشه در صورتی که در اوکلند و شاید خیلی از شهرهای نیوزلند به دلیل تپه ای بودن طبیعت شهرها دوچرخه سواری جز در مناطق خاص و شاید در بیشتر مناطق برای ورزشکارها کار ساده ای نباشه.
مهاجرهای ملبورن شاید به اندازه مهاجرهای سایر شهرهای خوب دنبا باشن اما فرق عمده اش که خیلی به وضوح دیده می شه کمتر بودن مهاجرهای هندی و چینی و غیره بود. به نظر میومد مهاجرهای اروپایی و یا حداقل توریست های اروپایی از ایتالیایی و فرانسوی خیلی در سطح شهر دیده و شنیده می شدند .. کمتر با هندی و با چینی من مواجه شدیم .. اما درست برعکس در مرکز شهر سیدنی اونچه می دیدم هندی بود و در مرکز شهر اوکلند اونچه می بینیم چینی و ..

ملبورن نسبت به جمعیت ایرانیش به نظر گردهمایی های خوبی داره و ایرانی ها نسبتا متمرکز تر هستند .. محله ایرانی ها و مغازه های ایرانی و افغانی به تعداد کافی برای تهیه موارد سنتی و غیره وجود داره.

قیمت خونه و رفت و آمد کلا در شهر ملبورن از سیدنی خیلی به نظر من ارزونتر بود و خونه های خوب با معماری جدید و سبک های جدید در اطراف شهر زیاد به چشم می خورد. طبق آمار و ارقامی هم که پیدا کردم نسبت قیمت خونه در ملبورن در سیدنی پایینتر هست.

مثلا متوسط هزینه اجاره خونه در یک هفته در ملبورن حدود 310 دلار و در سیدنی با شرایط مشابه حدود 450 دلار هست. در مورد خرید هم همین طور. متوسط هزینه برای خرید یک خونه متوسط در سیدنی در حدود 640 هزار دلار هست و در ملبورن با همین شرایط در حدود 540 هزار دلار.

حتما بازهم اگر چیزی در باره این مقایسه به ذهنم رسید به پست اضافه می کنم. 
در ضمن 4-5 روز برای گشتن دیدنی های این شهر واقها خیلی کمه :)‌ لازمه حتما برگردم دوباره :)

2 comments:

ناشناس گفت...

very interesting...Thanks for sharing info.....

Nasser Lorestani گفت...

من عاشق سفرم.ممنون از انتقال تجربیاتتون.همیشه خوش باشین :)