۲۷ فروردین ۱۳۹۲

مالیات Tax In New Zealand

مالیات می دهیم !!

همه جای دنیا همه دارند مالیات می دهند ! اما چقدر باید مالیات بدهیم ! آیا وظیفه ماست که این عدد نه خیلی دوست داشتنی را برای درامد خود بدانیم. آیا دانش کارفرما کافی است ..

در ایران معمولا آنقدر اهمیتی به اعداد ارقام نا شناسی که در فیش حقوقی نمایان می شود نمی دهیم. حتی بعضی وفت ها درامد خالص را می گیریم یا به صورت چک و یا به حسابمان ریخته می شود و از اعداد و ارقامی که این وسط رد و بدل می شوند خبر نداریم .. اما در جاهای دیگر دنیا کمی اوضاع متفاوت است. شمایی که در امد دارید مسئول پرداخت مالیات هستید و اگر مالیات را درست پرداخت نکنید به راحتی جریمه می شوید. هرنوع درامدی هم شامل مالیات می شود حتی اگر غذایی درست کردید و در مارکتی بی سر و صدا فروختید این یعنی مالیات..

وقتی برای اولین بار با هرکارفرمایی قرار داد می بندید قطعا اولین شماره و یا کارتی که از شما می خواهند شماره کارت مالیاتی اتان است. پس درنگ نکنید و اگر هنوز تازه وارد هستید و برای گرفتن آن اقدام نکرده اید سراغش بروید.

جز اسناد و برگه هایی هم که همراه قرار شما به شما داده می شود برگه ای است که باید با توجه به درامد تان و یا درامدهایتان کد مالیاتی مربوطه را از روی چارت های مربوط پیدا کنید و به اداره مالیات و شرکت اعلام کنید.

اصلا البته کار سختی نیست پایینتر برایتان توضیح می دهم.

اول برای آنهایی که دوست دارند و مشتاق هستند بدانند چقدر باید با توجه به درامدشان مالیات بدهند:‌

نحوه پرداخت مالیات مثل خیلی از جاهای دیگه پلکانی هست. یعنی به هرقسمت از درامد درصد مالیات وارده متفاوته .. طبق آخرین اطلاعات سایت رسمی مالیاتی نیوزلند درصد مالیات بر حقوق بر اساس جدول زیره:

قبل از جدول یه توضیح لازمه بدم .. این جدول شامل دو ردیف مالیاتی می شه. در واقع درامدهای معمولی شامل حقوق و هرنوع درامد کارمندی و قراردادی و بونوس و اضافه کار و غیره و حتی اگر برای خودتون کار می کنید شامل گروهی می شه که بهشون ACC earners می گن و بقیه شامل درامد بازنشستگی و اجاره و سود مالی حساب ذخیره و .. شامل گروه غیر ACC ها میشن. در حالت معمولی ما باید پس به گروه  ACC earners برای محاسبه مالیات امون نگاه کنیم.

Rates for tax year 2012-2013

Taxable income Income tax rates for every
$1 of taxable income
(excl ACC earners' levy)
PAYE rates for every
$1 of taxable income
(incl ACC earners' levy - see "Note 1" below)
up to $14,000 10.5 cents 12.20 cents
from $14,001 to $48,000 17.5 cents 19.20 cents
from $48,001 to $70,000 30 cents 31.70 cents
$70,001 and over 33 cents 34.70 cents
No-notification - see "Note 2 below" 45 cents 46.70 cents
به این مثال اگر دقت کنید کاملا متوجه نحوه محاسبه مالیات اتون میشید:

 John's total taxable income for the year was $65,238. Here's how to work out the amount of tax due on the income:
$0 to $14,000
at
10.5%
=
$1,470.00
$14,001 to $48,000
at
17.5%
=
$5,950.00
$48,001 to $65,238
at
30%
=
$5,171.40
Total tax due $12,591.40

این هم لینک به ماشین حساب رسمی سایت برای محاسبه مالیات :

 برای گرفتن شماره مالیاتی می تونید وارد این صفحه بشید:

فرم لازم برای اقدام به گرفتن کارت اینجا اومده. دو دسته فرم داریم که به اسم های دسته A و دسته B اسم گذاری شده اند. و با توجه به اینکه چه مدارکی می خواهید ارائه بدید باید دسته درست رو انتخاب کنید. کمی پایینتر همون صفحه اینها را کامل توضیح داده.

وقتی فرم ها رو پرکردید و همراه مدارک لازم فرستادید کد مالیاتی بعد از چند روز براتون ارسال میشه.

همون طوری که گفتم وقتی شروع به داشتن درامد م کنید بلافاصله باید کد مالیاتی مربوط به میزان درامد اتون رو برای شرکت مالیات بفرستید. این لینک فرمی رو باید پر کنید نشون می ده ..


یک چارتی در این فرم وجود داره که از طریق این چارت می تونید ببینید کد مالیات مربوط به درامد شما کدوم هست: صفحه دوم فرم.

اینکه درامداتون چقدر هست. چند جا کار می کنید. ایا اقامت دارید یا خیر . آیا وام دانشجویی مثلا دارید یا نه و غیره همه در تعیین این کد نقش دارند.

شکل زیر قسمت اصلی این چارت رو نشون می ده و با دنبال کردن و جواب دادن به سوال ها به سادگی می تونید کد مربوط به خودتون رو مشخص کنید.اگر درامدی که دارید براش فرم پر می کنید منبع درامد دومی براتون هست باید به چارت پایینتر صفحه مراجعه کنید و کد مالیاتی رو از روی اون دنبال کنید.

 در هر بازه زمانی از سال که هرکدوم از شرایط درامدی شما تغییر کرد، مثلا درامد جدیدی دارید و یا منبع درامدتون کم شده و یا حقوقتون اضافه و یا کم شده و یا مثلا وامی داشتید و کامل پرداخت کردید و غیره باید دوباره چارت رو نگاه کنید و اگر کد مالیاتی عوض شده حتما گزارش بدید.

اما یه نکته دیگه ای که لازمه بدونید اینه که اداره مالیات، مالیات شما را ماهانه حساب نمی کنه. یعنی چی‌؟ مثلا شما گزارش می دید حقوقی معادل مثال بالا دارید. یعنی 65000 دلار مثلا در سال. خوب طبق اعداد و ارقام مالیات کلی که باید در سال بدید بر این اساس حساب میشه و میزان کل مالیات سال شما می شه همون مثلا 12500 تا بالا.  و می دونید که سال مالی از اول آپریل هر سال هست تا اخر مارچ .. خوب وسط سال کارفرما تصمیم می گیره که حقوق شما رو اضافه یا کم کنه. پس در واقع و ریاضی قضیه شما تمام سال حقوق 65000 تا نداشتید بلکه مثلا نصف سال حقوق اتون 65000 تا بوده و بقیه سال حقوق اتون اضافه شده و شده 70000 تا .. اما اداره مالیات داره از شما 125000 تا مالیات بابت کل سال کم می کنه که در واقع باید فقط برای 6 ماه اعمال بشه یعنی در اخر سال مالی از شما زیاد مالیات گرفته شده .. خوب اینجاست که می تونید درخواست بازگشت مالیات رو بدید.

یا مثلا یه مثال ساده تر برای مهاجرینی که اولین کار خودشون رو شروع کردند. احتمال اینکه کار رو از هرماهی از سال شروع کرده باشید وجود داره. خوب طبق گفته بالا هر میزان حقوق توافقی که داشته باشید طبق اون مالیات کل سال براتون محاسبه می شه. مثلا در ماه سپتامبر شروع به کار کردید و حقوق توافق شده سالی 65000 دلار نیوزلند هست. خوب مالیات طبق فرمول بالا حساب می شه و شما باید 12500 دلار مالیات بدید اماااا این مالیات مال کل سال هست در صورتی که شما از وسط سال مالی شروع به کار کردید پس در واقع تقریبا خیلی زیادی مالیات دادید و خوب این یعنی اداره مالیات باید به شما مالیات اضافه رو برگردونه.

 کار سختی نیست اگر حساب کتاب هاتون دستتون باشه.

باید به سایت برید و فرم برگشت مالیات را با جزئیات لازم اش پرکنید. بعد از مدتی کسی از این سازمان باهاتون تماس می گیره و اگر سوالی و یا پیچیدگی باشه باهاتون در میان می ذاره و طلب شما را حساب می کنه و به حساب اتون بر می گردونه.
برعکس قضیه هم وجود داره یعنی اگر شما مالیاتی بدهکار هستید و اعلام نکردید و اگر در بازه ای متوجه بشند علاوه بر کم کردن مالیات بهتون جریمه هم می دن.

 یه نکته دیگه، شرکت هایی هستند که ممکنه تبلیغ اشون رو زیاد ببینید که می گن ما براتون مالیاتی رو که طلب دارید پس می گیریم. در واقع این شرکت حالت واسطه کار دارند و همون کاری رو که خودتون می تونید انجام بدید براتون انجام می دن و درصدی هم از مالیات پس گرفته شده رو می ذارن جیب خودشون. خوب اگر حساب کتاب هاتون شفاف هست و کار با درامد معلوم دارید قطعا نیازی به این شرکت ها و دادن پول اضافه به اونها رو ندارید اما ممکنه برای بعضی ها که حساب کتاب های پیچیده تری دارند و یا توان انجام پروسه رو ندارند راه حل مناسبی باشه.

 یه سوال خیلی مهم برای مهاجرین این خواهد بود که آیا پولی رو می خواد وارد کشور کنن باید بابتش مالیات بدن یا نه !!

اول یه قانون کلی .. همه کشورها از جمله نیوزلند می گه شما بابت هر درامدی که دارید باید مالیات بدید. اگر مقیم نیوزلند هستند و مثلا یه خونه اجاره ای در انگلیس دارید باید مالیاتش رو بدید .. اما هیچ وقت نباید دو بار مالیات بدید. یعنی چی‌! مثلا اگر بابت اون اجاره در انگلیس دارید 30 درصد مالیات می دید و مالیات اون پول توی نیوزلند مثلا درصد متفاوتی هست و چون داره پول از انگلیس خارج می شه باید در واقع مالیات قسمت انگلیس قضیه رو پس بگیرید.

قانون دوم . اگر شما اولین بار هست برای زندگی میاید نیوزلند و یا از نیوزلند رفتید و 10 سال خارج از کشور بودید و حالا می خواهید پول و درامدتون رو از کشور دیگه وارد کنید از دادن مالیات اون نوع درامد تا 4 سال معاف هستید. البته اگر من درست فهمیده باشم. پیشنهاد می کنم این لینک رو بخونید: در ضمن این قانون و معافیت فقط یک بار در کل عمر هر کسی قابل استفاده است.


 راستش من با خوندن این صفحه نتیجه گرفتم که تازه واردین بابت پولی که وارد می کنند اگر منبع اش قابل توضیح و توجیه باشه نباید مالیات پرداخت کنند. منابع قابل توجیه رو هم براتون توی همین لینک لیست کرده.

اما آیا وظیفه ماست که در اخر هر سال حتما این فرم ها رو پرکنیم ! راستش توی سایت اونچه من برخورد کردم این بود که اگر در سال مالی گذشته مالیات رو درست پرداخت کردید که قاعدتا شامل اعلام درست درامد و کدهای مالیاتی و غیره می شه لزومی نداره کاری انجام بدید.  اما اگر درامدی دارید که مالیاتش کسر نشده موظف هستید فرم ها رو پر کنید و اداره مالیات بررسی می کنه و محاسبه می کنه آیا باید مالیاتی بدید و یا باید پولی پس بگیرید.

 راستش در این باب بازهم مطالب خوندنی و دانستنی زیاده .. اگر به مطلب مفیدی برخودم حتما اضافه می کنم ..
:)

3 comments:

ناشناس گفت...

سپیده خانم ممنون از مطالب مفیدتون
چند تا سوال:
1-آیا مالیات بر درآمد بسته میشه ؟ یعنی اگر یک جنس را بخریم A دلار و بفروشیم A+1 دلار بر 1 دلار مالیات بسته میشه؟
2-آیا اگر یک شعلی داشته باشیم که از خارج از نیوزلند به حسابمون پول واریز بشه به اون هم مالیات تعلق میگیره؟

Koru گفت...

راستش توی سایت یه جمله خیلی صریح داره و اون اینکه اگر مقیم نیوزلند هستید هر نوع درامدی از هرجایی که داشته باشید بهش مالیات می خوره .. اما نکته اینجاست که به هیچ درامدی دو بار مالیات نمی خوره .. یعنی احتمالا در اون کشور دوم که منبع درامد هست نباید مالیات بدید .. این تفسیر منه اما بهتره حتما به یک حسابدار در این مورد مشورت کنید و لینکی رو که گذاشتم بخونید .. من به هرحال در این کار تجربه ای ندارم :)

Sepideh

Koru گفت...

yes , if you have a company with no income you wont pay tax ..
yes any money source you have to pay tax for