۲۰ خرداد ۱۳۹۲

مقایسه نیوزلند و استرالیا

اسم این پست رو گذاشتم نیوزلندی ها در مقابل استرالیایی ها ..این دو کشور از خیلی جهات شبیه و متفاوت هستند. هر دو زبان مشترک دارند و همسایه های نزدیکی به حساب میان .. و روابط بسیار نزدیکی دارند .. از دید ما مهاجرین هم هر دو مهاجر پذیر هستند و کشورهای بسیاری معقول و مناسبی برای زندگی به حساب میان. شاید بشه در این پست کمی بیشتر به شباهت ها و تفاوت های اونها پرداخت.

زبان: زبان اصلی و اول هر دو کشور زبان انگلیسی هست البته با تفاوت هایی در لهجه. به هرحال هر دو کشور به داشتن لهجه متفاوت و غلیظ انگلیسی معروف هستند. اگر به لهجه نیوزلندی ها عادت داشته باشید براتون شاید فهمیدن لهجه استرالیایی ها سخت تر باشه و همین طور برعکس. اما با اطمینان می تونم بگم اگر به سطحی رسیده باشید که لهجه یکی از ملیت ها رو (کلا هر ملیت انگلیسی زبانی رو) به راحتی متوجه بشید اونوقت فهمیدن و عادت کردن به لهجه هر انگلیسی زبان دیگری شاید یه نیمه روز بیشتر وقت نگیره  و با صحبت کردن با چند نفر ناخوداگاه بهش عادت می کنید. به هرحال هر دوی این کشور یکی از بزرگترین شوخی هاشون باهم مسخره کردن لهجه های دیگری هست.

البته همون طوری که می دونید در نیوزلند مائوری ها و در استرالیا آبورژینال ها به عنوان بومی های این سرزمین ها شناخته می شند و زبان خودشون رو دارند. مائوریها همچنان در بین خودشون به زبان مائوری صحبت می کنند و این زبان هنوز از نسلی به نسل بعد منتقل میشه و همین طور در خیلی از مدارس به همه بچه ها تدریس می شه. دونستن زبان مائوری و انگلیسی برای حتی بعضی از مشاغل به عنوان یک امتیاز هم به حساب میاد. اما به هرحال در سطح زندگی شهری حتی اگر مائوری ببینید کمتر اتفاق می افته که متوجه بشید زبانی غیر از زبان انگلیسی حتی با بچه هاشون صحبت می کنند.

در مورد زبان محلی استرالیایی ها با توجه به پهنای خیلی زیاد این سرزمین و همین طور جزیره تاسمانیا که امروز جرئی از استرالیا به حساب میاد، گویا تعداد زبان های محلی بسیار زیادی وجود داشته اما بر اثر مرور زمان از بین رفته اما به هرحال جز زبان های هنوز ماندگار از آن دوران زبان تیوی و وارلپیری جز زبان های زنده استرالیا به حساب میاد.

 مورد دیگه ای که شاید جالب باشه دونستنش نوع شخصیت و رفتارها و کلا برخوردهای نیوزلندی ها و استرالیایی هاست ..

در مورد نیوزلندی ها بدون اینکه برم سراغ اینترنت براتون می نویسم .. فوق العاده ادم های راحت و شادی هستند. مهاجر و غریبه براشون چندان معنایی نداره چون معتقد هستند خودشون هم در نهایت در چندین نسل قبل از کشورها و سرزمین های دیگه اومدن. اهل بیرون رفتن و خوش گذرانی هستند. معمولا روز افتابی و حتی کمی مناسب رو پیدا کنند قطعا توی خونه نمی مونند و از بیرون رفتن با خانواده لذت می برند. بسیار اهل خانواده هستند. نوه ها و بچه ها و .. هنوز با خانواده و پدر و مادر ها رفت و امد می کنند و کاملا هسته خانواده در اونها معنا داره و حفظ می شه. از تفریحاتشون رفتن کنار دریا، شنا و موج سواری و ماهیگری و پیاده روی و کوه و تپه نوردی و باغبانی و .. هست. کلا یک تیپ زندگی با ارامش دارند. صبور هستند و بسیار بسیار به حقوق و حق دیگران احترام می گذارند. به هیچ وجه نژاد پرست نیستند و اگر صحبتی در این جور موارد بشه خیلی وقت ها بحث رو عوض می کنند. اهل کتاب خوندن و مطالعه و دیدن فیلم هستند و یکی از لذت هاشون مطالعه برای ساعت ها یک لیوان کافی در یک کافی شاپ و یا کنار ساحل در افتاب و حتی کنار شومینه خونه هست.

در مورد استرالیایی ها شخصا زیاد نمی دونم. اما گویا یک چهارم جمعیت کسانی که در استرالیا زندگی می کنند در استرالیا متولد نشده اند و این نشونه فرهنگ مهاجرت و مهاجر پذیری در این کشور هست. به هرحال این دو کشور و مردمانشان فرهنگ بسیاری شبیهی دارند و از شباهت های اونها ادب،‌وقت شناسی، راحتی و غیر رسمی بودن در زندگی و انتخاب لباس و .. سادگی در زندگی .

 شاید بشه از تجربه دوستانی که در استرالیا زندگی می کنند در این مورد بیشتر استفاده کرد. سعی می کنم حتما این قسمت اطلاعات رو کامل کنم.

یکی دیگه از اختلافات پول رایج در دو کشور هست. در استرالیا و نیوزلند نمی تونید مثل بعضی کشورهای دیگه در مغازه ها و فروشگاه ها دلار امریکا و یا یوررو پرداخت کنید و انتظار داشته باشید براتون سریع تبدیل کنند. هر دو کشور دلار مخصوص به خود رو دارند و همون طوری که می دونید دلار نیوزلند و دلار استرالیا داریم.

 دلار استرالیا در ایران به راحتی خرید و فروش می شه و پیدا کردنش شاید به راحتی و سادگی پیدا کردن دلار امریکا و یورو باشه اما تا اخرین باری که من یادم هست توی ایران کسی دلار نیوزلند خرید و فروش نمی کنه و معمولا مهاجرین دلار امریکا، یورو و حتی پول کشورهایی مثل چین و .. را برای تبدیل ریال به ارز استفاده می کنند.

ارزش دلار استرالیا نسبت به دلار نیوزلند متفاوت هست و درست الان که من دارم این متن رو می نویسم این ارزش هست: هر دلار نیوزلند معادل تقریبا 80 سنت (20 سنت کمتر از یک دلار) استرالیاست. یعنی مثلا با 1000 دلار نیوزلند می تونید 830 دلار استرالیا تحویل بگیرید. 

اینجا لازمه یه نکته مهم رو براتون حتما بگم که شاید بارها گفتم. اگر می خواهید دلارتون رو وقتی وارد کشور شدید تبدیل کنید سعی کنید در فرودگاه و یا اولین صرافی و یا بانکی رسیدید این کار رو نکنید. معمولا نرخ صرافی ها و بانک ها متفاوت هست و معمولا به صرفه است که پول اتون رو در صرافی ها تبدیل کنید. 

اگر حجم پول زیاد هست و حساب بانکی دارید می تونید از صرافی بخواهید پول رو وقتی تبدیل شد مستقیما به حسابتون منتقل کنه.
از نظر شرایط آب و هوایی هم خوب دو کشور تفاوت و شباهت های زیادی دارند. وسعت زیاد استرالیا و کشیدگی کشور نیوزلند و همچنین نزدیکی دو کشور دلیل اصلی این شباهت ها و تفاوت ها شده. 

اولین شباهت در مشکل لایه ازون در هر دو منطقه هست و مراقبت های ویژه پوستی در هر دو توصیه میشه. 

شاید به صورت کلی بشه گفت آب و هوای نیوزلند و استرالیا رو می شه شهر به شهر مقایسه کرد. مثلا شباهت های چشمگیر آب و هوای ملبورن با اوکلند و یا گرمتر بودن سیدنی نسبت به شهر های شمالی نیوزلند. .. در این مورد ترجیح می دهم یک کمی بیشتر بخونم و با اطلاعات کاملتری برگردم... 

پس بهتره بگم این پست ادامه دارد .... 2 comments:

ناشناس گفت...

عالي بود مثل هميشه .......

Koru گفت...

thanks :)