۰۴ تیر ۱۳۹۲

بارداری در نیوزلند

خیلی از دوستان و مهاجرین عزیز وقتی قصد مهاجرت دارند یک زوج خوشبخت هستند که هنوز طعم پدر و مادر شدن رو نچشیدن و خوب خیلی ها قصد دارن بعد از جا افتادن در کشور جدید به این مساله فکر کنند. اینکه چه مراحلی رو باید طی کنند و چه خدماتی رو دولت می ده و اگر شاغل باشند و غیره چه اتفاقی می افته رو سعی می کنم امروز توی یه پست براتون چمع بندی کنم.


توی این پست می خونید:
- بارداری برای دارندگان ویزا اقامت و یا شهروندان
- مرخصی و حقوق در دوران مرخصی بارداری
- بارداری برای دارندگان ویزا دانشجویی و یا کار

-------------------------------------------------------------------------------

اگر قصد بارداری با برنامه ریزی قبلی دارید بهترین کار این هست که اول پیش پزشک عمومی یا همون پزشک خانواده و به قول اینوری ها GP برید و اون براتون ازمایش خون جهت سلامتی عمومی می ده و همین طور به تعداد لازم قرص فولیک اسید و ایودین می نویسه که می تونید با قیمت خیلی ارزونی با نسخه بخرید و از قبل از بارداری شروع به مصرف کنید.

بعد بارداری و یا اگر احتمال بارداری دارید دوباره می تونید پیش GP  برید و براتون ازمایش جهت اطمینان بنویسه و یا اینکه خودتون به یک ازمایشگاه مراجعه کنید و ازمایش بدید و از ازمایشگاه درخواست بدید نتیجه ازمایش رو یه نسخه هم برای GP  اتون بفرسته. اگر نتیجه مثبت بود GP بهتون راهنمایی های لازم رو برای چند هفته یا ماه اول انجام می ده و از اون به بعد شما باید به دنبال یک Midwife باشید چون در طول بارداری اونها هستند که وظیفه مراقبت از شما را به عهده دارند.

از لحظه ای که باردار می شید GP اگر در رابطه به بارداری باشه کاملا مجانی هست و هیچ هزینه ای پرداخت نمی کنید. (به شرط داشتن اقامت و یا شهروندی یکی از والدین)

اما چگونه یک Midwife پیدا کنیم. معمولا هفته های 6-7 به بعد زمان مناسبی هست برای اینکه Midwife  خودتون رو مشخص کنید. معمولا با توجه به منطقه زندگیتون کلینیک ها و شرکت های مخصوص در این زمینه این خدمات رو ارائه می دهند. لیست اونها رو می تونید از اینترنت و یا دکترتون بپرسید. کلیه خدمات اونها هم در کل و چند هفته بعد از زایمان کاملا مجانی هست.

با Midwife ی که پیدا کردید تماس می گیرید و زمان زایمان رو که احتمالا حالا می دونید و یا دکترتون بهتون گفته بهش اعلام می کنید و اون با توجه به اینکه چه تعدادی مریض و زمان زایمان مشترک داره شما رو قبول می کنه و یا اگر جا نداشته باشه و همکارانش در هم منطقه با شما هستند معرفی می کنه.

معمولا در ماه های اول ماهی یک بار و از ماه های بالاتر در فواصل کمتری باهاتون قرار می ذاره و ازمایشات و سونوگرافی و غیره رو براتون تجویز می کنه.

Midwife تا چند هفته بعد از زایمان با شما خواهد بود.

اگر از سیستم دولتی یعنی مسیر بالا برای بارداری اقدام کنید تقریبا همه چیز مجانی خواهد بود و حتی در بیمارستان اگر نیازمند سزارین باشید باز هم بیمارستان بدون هزینه ای برای شما این کار رو انجام می ده.

اما اگر می خواهید سزارین رو به عنوان روش زایمان انتخاب کنید از قبل و یا به جای Midwife از طریق متخصص زنان و زایمان برای دوران بارداری اقدام کنید لازم هست هزینه های لازم رو پرداخت کنید که با توجه به شنیده ها در حدود 3000 الی 4000 دلار خرج داره.

یکی دیگه از خدماتی که در این زمینه داده می شه کلاسهای اموزشی برای مادران و پدران هست. معمولا مراکزی مثل بیمارستان های اصلی این کلاس ها رو به صورت مجانی برگزار می کنند فقط لازم هست به موقع و چند ماه قبل از شروع کلاس ثبت نام کنید که ساعات و روزهای مناسب برای شما پر نشده باشه. معمولا کلاس ها در ماه 7 برگزار می شه.

یکی دیگه از جاهایی که این کلاس ها رو می شه ثبت نام کرد گروه ها و یا Community هایی هستند که در هر محل وجود دارند. البته این کلاس ها در Community ها مجانی نیستند و حدود 250-300 دلار هزینه دارند برای دو نفر. (پدر و مادر)

-------------------------------------------------------------------------------

اما کارمندان محترم .. چه حقوق و مزایایی خواهند داشت و شاید نخواهند داشت.

شما اگر برای شرکتی به مدت یک سال به صورت تمام وقت کار کرده باشید و شغل دائم داشته باشید (نه قراردادی) می تونید برای زایمان یک سال مرخصی بگیرید. این مرخصی رو می تونه فقط مادر بگیره و یا بین پدر و مادر تقسیم بشه مثلا 6 ماه پدر و 6 ماه مادر و ..

البته این مرخصی به معنی این نیست که اگر قصد برگشت به کار رو زودتر داشته باشید نمی تونید بلکه به کارفرما اعلام می کنید و می تونید زودتر سرکار برگردید. در واقع معنی این یک سال مرخصی این هست که کار و موقعیت کاری شما در شرکت حفظ می شه و شما بعد از یک سال کارتون رو خواهید داشت.

به تناسب اگر مدت زمان کمتری برای شرکت کار کرده باشید مدت زمانی که می تونید مرخصی بگیرید هم کوتاه تر می شه ..
این لینک یک ماشین حساب هست که با دادن اطلاعاتتون این رو براتون حساب می کنه.


از این مدت یک سال با در نظر گرفتن تمام وقت بود شما در شرکت، 14 هفته به شما از طریق دولت حقوق داده میشه البته این حقوق معادل دقیق حقوق شما نیست و سقف داره. بازهم این رو می تونید توی همون لینک بالا حساب کنید. بعضی از شرکت ها برای کمک به کارمندانشون این میزان حقوق دولتی رو از حقوق اصلی کسر می کنند و مابقی رو به کامندان پرداخت می کنند اما اکثر شرکت ها این خدمات رو ندارند.

شما موظف هستید 3 ماه قبل از زایمان و یا شروع مرخصی زایمانتون کارفرما رو به صورت رسمی از این موضوع آگاه کنید و رسما درخواست مرخصی اتون رو اعلام کنید.

کلیه فرم ها و لینک هایی که برای این کار لازم دارید رو می تونید توی این صفحه با راهنمایی کامل پیدا کنید.


در طول زمان بارداری علاوه بر مرخصی ها معمول به شما 10 روز مرخصی داده می شه جهت کارهایی از قبیل دکتر رفتن و اسکن و غیره که البته مرخصی بدون حقوق هست.

 -------------------------------------------------------------------------------

اما اگر دانشجو باشید و یا با ویزایی غیر از ویزای اقامت در کشور مستقر باشید شرایط چه تفاوتی خواهد کرد.

اگر در حال اقدام برای ورود به کشور هستید و همین طور باردار هستید طبق اخرین تغییرات بارداری رو به عنوان سطح مناسب سلامت برای ورود به کشور قبول ندارند و در این مورد لازم هست بهشون مدارکی نشون بدید که حداقل 9000 دلار دارید برای استفاده در خدمات زایمان و پس از اون. البته اگر هنوز ازمایش های پزشکی رو انجام ندادید از ایکس ری به هر حال معاف هستید.

در این مورد می تونید بیشتر در این لینک بخونید.

 تا سال 2006 قانون نیوزلند کمی متفاوت بود و اگر شما حتی با ویزای توریستی در کشور می بودید می تونستید اینجا فرزندتون رو به دنیا بیارید و براش پاسپورت نیوزلندی بگیرید. اما از سال 2006 این قانون عوض شده و یکی از پدر و مادر باید مقیم دائم و یا شهروند نیوزلند باشند تا اجازه داشته باشند برای فرزندشون پاسپورت نیوزلندی بگیرند. 

مقاله ای در مورد دانشجویانی که باردار شدند و دولت اونها رو مجبور به خروج از کشور شده در هرالد نوشته شده که شاید خوندش بی ضرر نباشه. 

این لینک هست به این مقاله .. هرچند خیلی ها مدعی شدند که نیازمند هیچ خدمات مجانی از طرف دولت نیستند و کلیه هزینه ها رو پرداخت خواهند کرد اما دولت از اونها خواسته برای زایمان کشور رو ترک کنند. 

در واقع کسانی که می تونن از خدمات دولت برای بارداری استفاده کنند عبارتند از دسته های زیر: 

- شهروند نیوزلند و یا دارای اقامت دائم
- شهروند استرالیا و دارای اقامت دائم استرالیا که در نیوزلند به مدت 2 سال زندگی کرده اند و یا قصد دارند زندگی کنند.
- پناهندگان و یا کسانی که برای دریافت اجازه پناهندگی اقدام کرده اند
- کسانی که ویزا کار نیوزلند دارند و مدت ویزا 24 ماه و یا بیشتر هست.
- کسانی که ویزای interim دارند و قبل از ویزا interim  یکی از شرایط بالا رو داشته ویزاشون . 

طبق اطلاعاتی که توی فروم ها به دست اوردم هزینه های بارداری اگر قرار باشه به صورت شخصی پرداخت بشه تقریبا 8000 /9000 دلار برای هزینه های کلی هست. اگر نیازمند سزارین باشید 15000 دلار هزینه سزارین و بعد از زایمان اگر نیازمند به مراقبت های ویژه باشید روزی 2000 دلار هزینه بیمارستان میشه.
 -------------------------------------------------------------------------------
اگر نکته دیگه ای به ذهنم رسید یا خوندم حتما اضافه می کنم.