۲۶ تیر ۱۳۹۲

اجاره خانه و یا آپارتمان در نیوزلند

ما تازه وارد نیوزلند شده ایم ! کجا خونه بگیریم ! چه جوری خونه پیدا کنیم ! وقتی خونه ای را می بینیم چه نکاتی را دقت کنیم و ...


خوب اکثر کسانی که برای اولین بار مهاجرت می کنند و یا وارد کشور جدیدی می شوند و یا برای تحصیل و یا اقامت موقت میان قطعا و بهتره بگیم در 99.9 درصد موارد با خودشون وسایل خونه و زندگی نمیارن و معمولا باری در حدود 60 کیلو اینها دارن که شامل وسایل شخصی و لباس هاشون هست. خوب پس در این شکی نیست که به دنبال محل اقامتی به صورت مبلمان شده و با حداقل وسایل اولیه می گردند.

قبلا در مورد انواع مکان ها برای اقامت نوشتم بنابراین ایندفعه می خوام فقط و فقط در مورد چگونگی گرفتن آپارتمان های مبلمان شده در شهر توضیح بدم.

به نظرم چند مورد هست که حرف اول رو در انتخاب می زنه مثل بودجه و دسترسی و بعد از اونها خود خونه و نوع وسایلش و نور گیری و غیره.

به جز اوکلند که نسبتا شهر بزرگی هست بقیه شهرهای نیوزلند مرکز شهرهای بسیار کوچکتری دارند و چه بسا می شه با پیاده روی و یا دوچرخه و یا به هرحال هزینه های بسیار پایینتر به دانشگاه، محل کار و مراکز خرید دسترسی داشت. اما در اوکلند کمی اوضاع متفاوت هست. اگر بخواهید زندگی کم خرج تر و بدون ماشینی رو شروع کنید حتما به نوع دسترسی اتون دقت کنید.
من اینجا یه نقشه از شهر سعی کردم بذارم و وسعت کل اوکلند رو می تونید ببینید.

نقشه شهر اوکلند:

اما نقشه بعدی فقط مرکز شهر رو نشون می ده و سعی کردم خیابون های اصلی رو بگم .. که شاید حداقل تا 4-5 ماه اول سر و کارتون فقط در این منطقه باشه.


مرکز شهر اوکلند:


 توی این نقشه خیابون های اصلی رو براتون با مربع های قرمز رنگ مشحص کردم و چند تا از مراکز مهم رو با دایره های سبز رنگ. در کنار استیشن اصلی قطار یه فروشگاه بزرگ هست و همین طور با فاصله شاید 10 دقیقه پیاده روی از اون یک سوپرمارکت بزرگ.

برای اینکه از فضای شهر درک بهتری کنید مثلا پیاده از ابتدای خیابان کوئین تا بالای اون رو میشه نیم ساعته پیاده رفت. این هم روی نقشه 


همین طور در سراسر خیابون کوئین و اطراف اون انواع مغازه ها و فروشگاه های کوچیک هستند و تقریبا دسترسی به همه چیز با پیاده روی کاملا مهیاست.

چند تا از دانشگاه ها و کتاب خونه اصلی شهر هم در اطراف خیابون های اصلی هست.

کلا در محدوده خیابون هایی که توی نقشه زیر می بینید آپارتمان های مبله به تعداد بسیار زیادی وجود داره و قطعا می تونید در سایز ها و قیمت های مختلف جا برای اقامت پیدا کنید.

نکته بعدی که در موقع انتخاب آپارتمان لازم هست دقت کنید اول فصل و بعد وسایل خونه هست. این رو در نظر بگیرید که مثلا اگر در فصل زمستان دارید به نیوزلند میایید قطعا رطوبت هوا زیاده و اگر جایی رو می گیرید سعی کنید حتما به بالکن کوچیک داشته باشه و یا حداقل افتاب گیر باشه. اگر هیچ کدوم از موارد مهیا نبود دقت کنید خونه مجهز به خشک کن باشه .. چون در صورت نداشتن یکی از سه تا شستن و خشک کردن لباس ها در زمستان برایتون معظلی خواهد شد.

اکثر خونه ها که به زوج ها داده می شه معمولا دو تا کلید دارند و شما هزینه ای بابت کلید نباید پرداخت کنید. در ضمن خونه باید در شرایط کاملا تمیز تحویل داده بشه.

حتما همه گوشه و کنار خونه رو نگاه کنید و همین طور وسایلی رو که تحویل می گیرید و هرگونه خرابی و خراش و غیره رو در و دیوار و غیره رو در قرار دادتون ذکر کنید .. در واقع اونها خونه رو همین طوری که تحویل داده اند تحویل می گیرند و اگر خرابی توسط شما ایجاد شده باشه باید هزینه تعمیرش رو در اخر بپردازید.

خیلی از خونه ها رو دیدم که مثلا جارو نداشته اند. حتما از همون اول با فردی که صحبت می کنید طی کنید که براتون تهیه کنه.
خیلی از خونه ها اتو ندارند اما معمولا هزینه خریدش هم خیلی نمیشه.

سایز یخچال رو دقت کنید. اگر خیلی کوچیکه شاید داشتن بالکن مفید باشه چون مثلا در زمستان میشه میوه و خیلی چیزها رو بیرون نگه داشت.  

اینکه وسایل خونه در شرایط قابل قبولی باشند و کار کنند به عهده شماست که چک کنید. اگر زمستان هست و خونه وسیله گرمایشی نداره حتما بازهم درخواست بدید براتون تهیه کنن و تحویل بدن.

گاز، یخچال، سیستم تهویه، فشار آب، فلاش تانک دستشویی و دوش و غیره رو حتما چک کنید تا بعدا دچار درسر نشید.

من یک نمونه از تبلیغاتی رو برای خونه نوشته شده براتون اینجا می ذارم تا بتونم توضیح بهتری بدم ..

این یک نمونه واقعی هست که من از سایت های اینجا کپی کردم:


Available:  6th August
Property ID#:  DIB021
Furnishings:  Furnished
1 bedroom apartment with 1 bathroom.

خوب روز 6 اگوست که یعنی روزی که می تونید کلید رو تحویل بگیرید در این مورد و خونه در واقع خالی هستش.
شماره ای دی داده شده برای ارجاع به اون خونه هست و برای جستجو استفاده می شه و یا مثلا می تونید وقتی به بنگاهی زنگ می زنید به این شماره ارجاع بدید.

وقتی گفته مبلمان شده باید در جزئیات بخونید ببینید چی از فلم افتاده چون در غیر این صورت باید می گفت Fully Furnished. ممکن هم هست بی اهمیت باشه در مواردی.

این مورد مثلا یک اتاق خوابه است. اگر اتاق خواب نداشته باشه معمولا بهش استودیو می گن.

Great studio available at 32 Eden Crescent. Ideally located, just a short stroll to Albert Park, AUT, University of Auckland, Queen street as well as situated in a quiet street.
It's the perfect apartment who for those who wants to work and play in the city and stop commuting every day. The city life is waiting for you. You'll have everything within walking distance.
What's on offer:
- a fully furnished studio
- All the whiteware is included
- Apartment located on 5th floor
- Comfy sofa
- enjoy the balcony and have a sip after a long day
- Secure building
- Just in front of the School of Law
- Hot and cold water included

خوب اینجا داره می گه مبلمان کامل هست یعنی همه چیز برای زندگی داره از تخت و یخچال و مبل تا قاشق و چنگال و قابلمه و غیره.

منظور هم از whiteware در واقع یخچال و گاز و ماشین لباس شویی و خشک کن و ماشین ظرف شویی هست.

Come and see for yourself and start living the life.
Moving cost is: 4 weeks bond, 1 week rent in advance and the letting fee (1 week + GST)

نکته مهم هزینه هاست اینجا. Moving cost  اینجا در واقع پولی هست که باید بپردازید که کلید رو تحویل بگیرید. خوب مثلا اگر اجاره این خونه باشه 300 دلار در هفته شما باید 4 تا 300 تا یعنی 1200 دلار پول پیش بدید که در واقع به بنگاهی می دید و اون به یه حساب دولتی می ذاره و وقتی خواستید خونه رو تحویل بدید بهتون پس داده میشه. مثل همون پول رهن خودمون. 1 هفته باید اجاره رو جلو بدید یعنی در واقع اول اجاره رو می دید بعد کلید می گیرید. مثلا اگر چمعه خونه رو تحویل گرفتید همین جمعه اولین اجاره پرداخت شده و اجاره بعدی می شه جمعه بعد. و در اخر letting fee هست که به اندازه یک هفته اجاره به بنگاهی بابت حق الزحمه میدید.

Suitable for up to 2 tenants.
No pets or smokers.

 اکثر آپارتمان ها داشتن و یا بردن حیوانات خانگی ممنوع هست و همین طور سیگار کشیدن و اگر خلاف کنید جریمه می شید.

این عکس های این خونه مثال هست. راستش مثلا برای من اولین سوالی که پیش اومد اینه که اگر خونه مبلمان کامل هست باید حتما روتختی، بالشت و پتو داشته باشه چیزی که توی عکس نیست. و از اونجاییکه عکس ها مرجع بسیار مهمی هستند اگر از اول این موارد رو درخواست نکنید ممکنه بهتون جواب داده بشه که جایی ذکر نشه بوده و تو عکس هم نبوده پس حتما دقت کنید.مثلا تبلیغ زیر رو ببنید. اشتباه نکنید. هیچ سه اتاق خوابه ای رو با این قیمت هفتگی اجاره نمی دهند. در واقع این تبلیغ کمی ادم رو گول می زنه ولی در واقع یعنی هر اتاق خواب 180 دلار اجاره داده میشه. این تبلیغات بیشتر مواقعی دیده می شه که یه خونه بزرگ مثلا به چند تا دانشجو و یا هم خونه داده میشه و هرکدوم برای خودشون اتاقی دارند اما فضای هال و اشپزخونه و حمام و دستشویی ها مشترک خواهد بود. خوب در خیلی از شرایط اگر هم خونه های خوبی پیدا کنید اتفاقا انتخاب خوبی هست. هم از نظر هزینه  بسیار به صرفه تره. هم از نظر تنها نموندن و تقویت زبان. و اینجوری زندگی کردن بسیار در اینجا جا افتاده.یه نکته ای رو که فراموش کردم بگم جنس کف خونه است. خونه ها اینجا معمولا یا پارکت هستند و یا موکت. هرکدوم خوبی ها و مزایایی دارند. قطعا تمیز نگه داشتن و عدم لک شدن روی پارکت خیلی راحت تر از موکت هست و خونه شاید شیک تر به نظر برسه اما اگر دنبال خونه یک خوابه و یا حتی استودیو بدون اتاق خواب هستید کف پارکت این امکان رو که بتونید از کف زمین برای نشستن و یا استراحت کردن استفاده کنید مخصوصا در زمستون می گیره .. اما کف موکت خوب در واقع در خونه های کوچیک فضای بزرگتری برای استفاده بهتون می ده. البته این مورد ممکنه کمی سلیقه ای باشه ولی تجربه و نظر دوستان به نظرم تا حدودی حرف بالا رو ثابت کرده.

همیشه به عکس هایی که می بینید اعتماد نکنید. همیشه برای دیدن خونه شخصا برید و وقت بگذارید.

معمولا قراردادی که می بینید سه ماهه، شش ماهه و یا بلند مدت تر هست. گاهی می تونید قرارداد باز ببنید یعنی مدت زمانی رو مشخص نمی کنید و ترک کردن خونه منوط می شه به مثلا اینکه چند هفته قبل از تاریخ ترک باید صاحب خونه رو اگاه کنید و همینطور برعکس. یعنی اگر صاحب خونه بخواد شما خونه رو خالی کنید باید مدت زمان تعیین شده رو از قبل بهتون رسما خبر بده. و این رسمی بودن معمولا یا از طریق بنگاه اعلام میشه و یا نامه می زنن. همین طور برای شما اگر خواستید باید رسما به بنگاه اعلام کنید.

معمولا وقتی قرارداد مدتش تموم میشه تمدید قرارداد اینگونه هست که یا باز می مونه و یا با توافق طرفین مجدد مثلا 6 ماه دیگه تمدید میشه. معملا اجاره خونه سالی یک بار بالا میره اما اگر مستجری باشید که مدتی هست در خونه ای ساکن هستید این مقدار بسیاری جزیی خواهد بود و در بعضی موارد تغییری نمی کنه.

رنج قیمت خونه ها معمولا از اتاق به صورت همخونه از حدود 100 دلار هست تا استودیو تا حدود 300 و یک خوابه از 300 به بالا و الی اخر ..

آب معمولا در همه آپارتمان ها مجانی هست. در بعضی از آپارتمان نوشته شده آب سرد و گرم مجانی هست و بعضی فقط آب سرد. این معنیش این هست که پول برقی رو که برای گرم کردن آب استفاده می شه خودتون باید بدید. معمولا برای دو نفر پول برق معمولا ماهانه 70 دلار می شه که حدودا هفته ای شاید 20 دلار بشه حساب کرد. می تونید این رو در موقع اجاره در نظر بگیرید.
بعضی از ساختمون ها دارای اینترنت مرکزی هستند و به شما اجاره وصل اینترنت خودتون رو نمی دن. حتما قبل از اجاره بپرسید چون گاهی هزینه هاش خیلی زیاد هست و به صرفه نیست. اما خیلی از موارد هم با قیمت مناسبی این سرویس رو میدهند. اما اکثرا می تونید خودتون درخواست خط ثابت و اینترنت کنید.

فعلا مورد خاصی به نظرم نمی رسه اگر چیزی جا مونده حتما بهم یاداوری کنید و اگر سوالی داشتید حتما ایمیل بزنید.
ایمیل من هست:

6 comments:

Omid RAD گفت...

عالی بود عالیه عالی.
خیلی مفید بود، خیلی
کلی هم اصطلاح یاد گرفتم

در ضمن: رمضان مبارک
توی سفره افطار برای منم دعا کنید

بسیار متشکرم

علی 123 گفت...

سپیده خانم ممنون. وقتی این نقشه رو نگاه می کردم همیشه از خودم می پرسیدم که واقعا این فاصله ها رو اگه آدم بخواد پیاده بره چقدر راهه. این Whiteware هم خیلی جالب بود ممنون. راستی گوشت و مواد غذایی حلال رو از کجا و دقیقا چه فروشگاههایی میشه تهیه کرد؟ میشه اسم چند تا رو بنویسین؟ این برای من خیلی مهمه

هایده گفت...

سپیده جان نوشته ی بسیار مفیدی بود:) همینطور که دوستان اشاره کردن اصلاح وایتور برای من هم تازه گی داشت:) باز هم سپاس

هایده گفت...

سپیده جان اطلاعات بسیار مفیدی بود:) همینطور که دوستان هم اشاره کردن اصطلاح وایتور برای من هم تازه گی داشت؛)باز هم سپاس :)

Alex Sed گفت...

سپاسگزارم. مطلب بسیار مفیدی بود. می شود بفرمایید آیا برای هفته اول ورود جایی را برای اقامت می توانید پیشنهاد کنید؟ و اینکه چقدر زمان لازم است تا پس از ورود یک خانه اجاره کنیم؟

Alex Sed گفت...

سپاسگزارم. مطلب بسیار مفیدی بود. می شود بفرمایید آیا برای هفته اول ورود جایی را برای اقامت می توانید پیشنهاد کنید؟ و اینکه چقدر زمان لازم است تا پس از ورود یک خانه اجاره کنیم؟