۰۲ مرداد ۱۳۹۲

چگونه در یک کشور مرطوب زندگی کنیم

چگونه زندگی کنیم !!!

شاید به نظر موضوع خیلی دلچسبی نباشه ! اصلا به من چه که شما چه جوری می خواهید زندگی کنید اما .. اما .. یه چیزهایی هست که باید بدونید .. و کسب نشود مگر با تجربه ..

زندگی در نیوزلند و در خانه های نیوزلند در آب و هوای نیوزلند نیازمند مراقبت های بیشتری هست. رطوبت عامل بسیاری از بیماری ها و مشکلات می شه اگر مراقبت های لازم در خونه انجام نشه .. همین طور باعث خیلی از خرابی ها در خونه هاتون و وسایلتون می شه .. و تا بخواهید با تجربه این موضوع براتون جا بیفته ممکنه دچار خیلی از مشکلات شده باشید ..

از چیزهای ساده شروع می کنیم. می دونم در ایران خونه ها معمولا به هم دید ندارند و اگر هم دارند پرده و کرکره و غیره این دید رو محصور می کنه و خلاصه حریم شخصی بسیار مهمه و حفظ می شه اما در نیوزلند خیلی از خونه ها ممکنه دید به همسایه ها و غیره داشته باشند و بسیاری از ما به همین دلیل مدام سعی می کنیم پرده ها رو بکشیم و در و پنجره ها رو بسته نگه داریم که خودش عامل اصلی و اولیه ایجاد کپک و خرابی در گوشه و کنار خونه میشه.

سعی کنید حتما و حتما وقتی نیازی نیست پرده ها رو کنار بزنید تا آفتاب به اتاق ها بتابه .. پنجره ها و درها رو حتما در فصل های مختلف هفته ای یک یا دو بار باز بگذارید تا هوای خونه تهویه بشه..

اگر در و پنجره های آلمینیومی دارید تمیز کردنشون به مراتب راحت هست و شاید با یه دستمال کشیدن آثار رطوبت و کپک رو بتونید به راحتی پاک کنید اما اگر در و پنجره های چوبی دارید باید بیشتر چک اشون کنید. مخصوصا در اتاق خواب ها چون باعث ایجاد آسم و بیماری های تنفسی میشه.

وسایل گرمایی معمولا وسایل برقی هستند مثل کولرها/بخاری های برقی و هیترها و غیره که متاسفانه امکان از بین بردن رطوبت و خشک کردن فضای خونه رو ندارند بنابراین اگر خونه آفتاب گیر نیست لازمه حتما از وسایل برقی رطوبت گیر هرچند وقت یکبار استفاده کنید. خودتون متوجه میزان آبی که در مخزن هاشون جمع می شه خواهید شد.

اگر اتاق خواب هاتون آفتاب گیر نیست حتما و مخصوصا در زمستان ملافه، بالشت، پتو و غیره رو در آفتاب پهن کنید و اگر امکانش رو ندارید بشورید و توی خشک کن بندازید .. بسیاری از باکتری ها و قارچ ها با چشم قابل مشاهده نیستند و در عرض چند هفته به راحتی در جاهایی که نور کافی نمی خوره و رطوبت داره رشد می کنند. 

گوشه های سقف ها، گوشه های دیوارهای حمام و دستشویی، لبه های درها و پنجره ها بیشترین مراکزی هستند که ممکنه قارچ های مختلف بر اثر رطوبت رشد کنند .. حتما تمیزشون کنید و می تونید برای بعضی از کارها از تمیزکننده های ضد قارچ و کپک استفاده کنید. مثلا اگر قصد رنگ کردن جایی رو دارید می تونید از رنگ های ضد قارچ استفاده کنید که از رشد اونها جلوگیری می کنند و یا حتی بعضی از اسپری ها ضد قارچ هستند.

 
بین لباس ها و توی کشو هاتون از بسته های نمک های آماده که گاهی البته خوشبو کننده هم هستند می تونید استفاده کنید که در واقع رطوبت گیر هستند. همین طور همراه لباس ها می تونید از موارد ضد باکتری و در واقع ضدعفونی کننده لباس که در همه فروشگاه ها پیدا می شه استفاده کنید. 

توی یخچال و کمد مواد خوراکی می تونید از جوش شیرین استفاده کنید یعنی یه گوشه بذارید تا بو رو جذب کنه. همین طور برای جلوگیری از قارچ می تونید یخچال و سینک و غیره رو با سرکه تمیز کنید.

همین اتفاق توی لوله های سینک دستشویی و حمام و غیره رو هم ممکنه اتفاق بیفته. بسیاری از شامپو و ژل هایی که این روزها به عنوان صابون و جایگزین استفاده می شوند باعث ایجاد گرفتگی درون لوله ها می شن .. چون ذرات اونها برخلاف صابون قابلیت به هم چسبیدگی بیشتری داره و خوب خیلی بیشتر از صابون و غیره باعث گرفتگی لوله ها میشه پس لازم هست حداقل هر 6 ماه بار مواد تمیز کننده لوله درون لوله ها بریزید تا هرگونه گرفتگی رو قبل از اینکه باعث دردسرتون بشه از بین ببره. این مواد رو هم به راحتی می تونید از سوپر مارکت ها تهیه کنید. این مواد معمولا به عنوان Drain Un blocker توی سوپرماکت ها هستند.

 اگر خونه اتون خیلی بخار یا عرق می کنه و روی شیشه ها و در و دیوار این موضوع به چشم می خوره باز گذاشتن در و پنجره (مثلا لای پنجره) خیلی می تونه کمک کنه. همین طور شاید لازم باشه عایق بندی خونه چک بشه و نیاز به تعویض یا تعمیر داشته باشه. یادتون باشه برای عایق بندی خونه و همین طور استفاده از سیستم های تهویه و غیره گاهی دولت کمک می کنه و قسمتی از هزینه ها رو پرداخت می کنه و می تونید از این مزیت استفاده کنید. 

اگر دور و بر خونه مثل دیوارهای بیرون و دور و اطراف خونه توی زمستون دچار همین مشکلات شده (کپک و قارچ) لازمه حتما خونه رو بشورید. هم می تونید این کار رو خودتون انجام بدید با استفاده از دستگاه های آب فشار قوی که بهشون Water Blaster میگن و هم شرکت هایی هستند که برای اینکار میان و کل خونه و اطرافشون رو براتون تمیز می کنند.

خیلی وقت ها قارچ ها اونقدر اروم اروم همه جا خودشون رو جا می کنند که تشخیص اشون سخت می شه یعنی اونقدر کم کم ظاهر می شن که به دیدنشون عادت می کنید و اصلا متوجه تغییر در رنگ چیزها شاید نشید. مثلا شکل زیر نشون می ده قسمتی از خونه رو که بعد تمیز کردن یه لایه از خزه ها و قارچ ها از سطح چوب کاملا برداشته شده اند: به خاطر ماهیت چوبی اکثر خونه های نیوزلند امکان اینکه خزه ها و قارچ ها روزنه ای درون دیوار پیدا کنند و باعث پوسیدگی از درون بشن وجود داره بنابراین پیشنهاد می شه هر 2 سال یک بار خونه رو بشورید و هر 5 سال یک بار خونه رو رنگ بزنید و معمولا خونه های اینجا با مراقبت های درست 100 سال به راحتی مثل روز اول عمر می کنند. البته اگر صاحب خونه نیستید شاید لازم نباشه نگران این موضوع باشید اما خوب ایشالا یه روز صاحب خونه هم می شید :)

همه خونه های نیوزلند سقف شیروانی دارند .. و در لبه های سقف محلی برای جمع شدن آب بارون هست. این لبه ها معمولا بعد از مدتی دچار گرفتگی و یا خرابی می شن و سبب جمع شدن آب در یک مکان می شه که البته ممکنه به راحتی قابل تشخیص نباشن. اما اگر رسیدگی نشن باعث نفوذ آب درون خونه می شه و اونوقت درست کردنش هزینه های زیادی خواهد داشت پس لازم هست حتما این لبه ها و سقف چک و تمیز بشن .. بهشون Gutter میگن و بازهم شرکت هایی هستند که برای تمیز کردن و تعمیر کردنشون میان. حتما نگاهی بندازید و از تمیز بودن و روان بودن آب درشون مطمئن بشید. و اخرین توصیه من به شما استفاده از موارد خوراکی که برای شهرهای مرطوب واقعا برای بدن لازم هست. اگر دقت کنید و ساکن نیوزلند باشید خواهید دید که زنجفیل یا Ginger خوراکی بسیاری معروفی هست و انواع شیرینی و بیسکوئیت و بستنی و غیره ازش ساخته میشه .. تازه اش هم تقریبا در همه فصل ها پیدا می کنید. حتما از خودش و یا پودرش در غذاهاتون استفاده کنید. 
خلاصه شرمنده از این همه نصیحت کردن .. احساس مادربزرگی بهم دست داده الان .. اما می دونم دونستش بهتر از ندونستنش هست و حتما روزی به کارتون میاد :)‌

اگر نکته ای به نظرتون می رسه که من فراموش کردم خوشحال میشم بشنوم و من هم یاد بگیرم. :)

من این چند وقت ایمیل و پیغام زیاد داشتم اگر احیانا جواب کسی رو ندادم حتما از دستم در رفته و یا ندیدم حتما بهم یاداوری کنید.
ایمیل من هست:8 comments:

Saeedeh Tajik گفت...

سلام
ممنون که وقت گذاشتی و این اطلاعات رو نوشتی .

Saeedeh Tajik گفت...

ممنون

زحمت کشیدی و کلی اطلاعات اینجا نوشتی

مریم گفت...

بسیار توصیه های خوبی بودند. فقط به نظرم در مورد mould remover هم می‌گفتید خوب بود و همین طور مصرف سیر

کتایون گفت...

خیلی ی ی ممنون از اینهمه نکته بینی و به اشتراک گذاریشون... خیلی مفید بود

طیبه گفت...

بسیار مفید و کاربردی بزودی ما هم میاییم اوکلند!
خیلی وقته پستهای شما رو میخونم لازمه تشکر کنم و آرزوی موفقیت

Nasser Lorestani گفت...

ممنون از اشتراک این همه نکته مفید.

ناشناس گفت...

ممنون

Mahnaz r گفت...

من میخوام ساکن استارا در شمال کشور بشم ،اطلاعات وب شما رو هیچ جا پیدا نکردم.خدا خیرت بده اونجا هم مرطوبه و کلی بدردم خواهد خورد اطلاعات شما. ممنون بابت صرف وقت و انرژی