۱۰ تیر ۱۳۹۲

Libraries in NZ

به جز ورزشکاران و افرادی که همیشه در حال دویدن و یا دوچرخه سواری در سطح شهر هستند، چیز دیگه ای که بسیار به چشم می خوره جمعیت مطالعه کنندگان و کتابخون های شهرi. اگر سوار اتوبوس باشید و یا در پارک و یا ساحلی پیک نیک و استراحت کنید محاله با افرادی که کتاب به دست مشغول مطالعه هستند برخورد نکنید. اصولا ارزش کتابخوانی ، کتابخانه ها و در واقع این عادت خوب بسیار بین مردم کشور نیوزلند جا افتاده. یکی از دوستان خیلی خوبم زحمت کشیدند و در مورد خدمات و استفاده از کتاب خونه های شهر مطلبی نوشته اند که بسیار مفید هست. امیدوارم مورد استفاده قرار بگیره.

نکته: ×××   ××× این علامت نشونه مطالبی هست که من با اجازه نویسنده به مطلب اضافه کردم.
ممنون
سپیده.
---------------------------------------------------------------------

روزبه:
خدمت همه خوانندگان این وبسایت عارضم که در این شهر آکلند، به محض ورود، به جانب کتابخانه عمومی شهر راهی شدم. پس از کمی جستجو در جایی نزدیک تقاطع  Queen Street و Wellesley Street در خیابان Lorne Street وارد کتابخانه عمومی شدم. سطور آتی تجربه نگارنده در باب کتابخانه است.

××× ادرس سایر کتابخانه های شهر رو هم می تونید توی این لینک پیدا کنید. ×××

در کتابخانه اولین چیزهایی که توجه را جلب می‌کنند کتابهایی هستندکه به اصطلاح داغ (HOT) هستند. اینها کتابهای به نسبت جدیدی هستند که طرفدار زیادی دارند. این کتابها را به مدت حداکثر دو هفته و با پرداخت پنج دلار و بیست و پنج سنت (در زمان نگارش این مطلب) می توان به امانت گرفت. در طبقه همکف کتابهای داستانی و کمیک استریپ‌ها و ... را می‌توان یافت. در طبقه اول کتابهای غیرداستانی و آموزشی و بخش موسیقی را می‌توان دید.

عضویت: برای بهره مندی از بسیاری از خدمات کتابخانه لازم نیست که عضو کتابخانه باشید. اما عضو شدن هم کار بسیار ساده ایست. با ارایه یک مدرک دال بر ساکن آکلند بودن شما میتوانید به عضویت کتابخانه در بیایید.

××× معمولا از شما یک مدرک شناسایی و یک مدرک اثبات ادرس خواسته می شه مثل نامه ای که از جایی معتبر به اسم و ادرس شما ارسال شده باشه و عضویت در کتابخانه مجانی هست. و از همین کارت عضویت برای همه کتابخانه می تونید استفاده کنید. ×××

اینترنت رایگان: در کتابخانه شهر میتوانید از اینترنت بیسیم Wi-Fi بر روی لپ تاپ یا موبایل خود استفاده کنید. این سرویس حتی در زمان تعطیلی کتابخانه نیز فعال است و میتوانید در بیرون کتابخانه از آن استفاده کنید.

امانت: سرویس امانت کتاب، کتاب صوتی و مجله‌ها رایگان است اما برای امانت دیسکهای ویدیویی، موسیقی و بازی‌های کامپیوتری باید مبلغ اندکی را پرداخت نمایید.

××× معمولا دوره های امانت کتاب ها یک ماهه است.×××

تمدید آنلاین: پس از عضویت، یک حساب کاربری با شماره‌ی کارت عضویت شما ایجاد می‌شود که می‌توانید از طریق این سرویس کتابهایی که امانت گرفته‌اید را برای یک دوره تمدید کنید.

درخواست کتاب: عضویت شما تنها برای یک کتابخانه معتبر نبوده، بلکه در تمام کتابخانه‌های آکلند و حومه قابل استفاده است. شما می‌توانید کتاب مورد نظر خود را آنلاین در سایر کتابخانه‌ها بیابید و آن را درخواست کنید و شعبه‌ای را که می‌توانید کتاب را از آن امانت بگیرید تعیین نمایید. پس از چند روز یک ایمیل دریافت می‌کنید مبنی بر این که کتاب به محل دریافت رسیده‌است.

××× و همین طور می تونید کتاب رو به هر شعبه ای که خواستید برگردونید. در نظر داشته باشید دیرکرد برگرداندن کتاب شامل جریمه می شه. البته جریمه اونقدر زیاد نیست اما همین جریمه حتی می تونی جایی دیگه شما رو دچار دردسر کنه. پس حتما اگر جریمه ای دارید پرداخت کنید. ×××

کتاب الکترونیکی: اعضای کتابخانه می‌توانند نسخه‌های الکترونیکی موجود را بر روی کتابخوان، لپ تاپ، تبلت یا موبایل خود دریافت کنند.

مشاوره: اگر برای امور حقوقی و مهاجرتی احتیاج به مشاوره دارید، می‌توانید در کتابخانه در ساعت‌های خاصی با یک مشاور دیدار کنید. این خدمات رایگان بوده و معمولا احتیاج به رزرو یک قرار ملاقات دارند.

محل مطالعه: تعداد زیادی از انواع مبل، صندلی و میز دیده می‌شود که محل مناسبی برای مطالعه کتاب یا درس خواندن محسوب می‌شوند.

اتاق جلسه: یک اتاق خصوصی است که در آن می‌توان جلسه تشکیل داد. برای استفاده از این اتاق لازم است که از پیش زمانی را رزرو نمایید. اگر زمان خاصی مد نظرتان است از یک هفته پیش از آن اقدام نمایید چرا که معمولا تعداد متقاضی زیاد است.

کافه: یک کافه از مجموعه کافه‌های اسکوایرز Esquires دیده می‌شود. در این کافه غیر از محصولات معمول، صبحانه و سیب زمینی هم ارایه می‌شود. البته قیمت در این کافه‌های زنجیره‌ای بیش از برخی کافه‌های محلی است.

در مجموع فضای کتابخانه را برای وقت گذرانی به شدت توصیه می‌کنم.


----------------------------------------------------
با تشکر از روزبه عزیز
××× ساعت های دسترسی به کتابخونه ها معمولا متفاوت هست اما اکثرا در ساعت های کاری باز هستند و می تونید این رو برای هر کتابخونه توی سایت بالا که معرفی کردم چک کنید. معمولا شنبه ها و یکشنبه ها هم معمولا باز هستند. 

برای خیلی از کارها از جمله مثلا کپی برابر اصل کردن و یا تائید بعضی فرم ها نیازمند JP و یا Justice of the Peace خواهید شد که می تونید این خدمات رو در کتاب خونه ها هم پیدا کنید. 

اکثر کتاب خونه ها برنامه های دوره ای و سرویس های مختلفی دارند و یا برای بچه ها برنامه های خاص اجرا می کنند که معمولا روی بردهای کتابخونه این اطلاعات هست و می تونید از این برنامه ها استفاده کنید. 

همین طور توی کتاب خونه ها بعضی کلاس ها مثل اموزش کامپوتر و راهنمایی در مورد طرز نوشتن رزومه و یا منابع برای جستجو کار و غیره هم برنامه هایی هست که پیدا میشه . توی این لینک توضیحات بیشتری در این مورد می تونید پیدا کنید. 

و اخرین نکته . اگر کتابی دارای تعداد طرفدار زیادی باشه می تونید به صورت انلاین برای کتاب در صف انتظار باشید و وقتی نوبت شما شد بهتون ایمیل می زنند و می تونید کتاب رو امانت بگیرید. کتابهایی با امار منتظرین زیاد رو معمولا نمی شه تمدید کرد. ×××

3 comments:

hosseinShariat گفت...

ممنون از اطلاعات جامع
ایا JP ها هم FREEهستن برای برابر اصل کردن مدارک ؟

Koru گفت...

yes , they are all free and you can also find a local one from yellow books :)

ناشناس گفت...

thanks to Roozbeh and you for this post:)