۱۶ مرداد ۱۳۹۲

بلایای طبیعی در نیوزلندزمین لرزه در نیوزلند .. موضوع تازه ای نیست .. از بعد از زمین لرزه فوریه 2011 در کرایسچرچ و همین طور زمین لرزه قبل از اون یعنی در سپتامبر 2010 و خرابی های زیادی که در سطح شهر زیبای کراسچرچ به جا گذاشت دست و دل خیلی ها برای ادامه زندگی و یا حتی سفر و مسافرت به این شهر می لرزه.. تعداد کشته شدگان زلزله دوم 185 نفر بوده طبق آمار و خوب به دلیل زیربناهای قدیمی و اجری ساختمان های این شهر و همین طور آسیب هایی که در زلزله اول دیده شده خرابی های بیشتری در خیلی از قسمت های مرکزی و شرقی شهر در زلزله دوم ایجاد شد.

از بعد از اون خوب هنوز پس لرزه های روزانه و هفتگی تا مدت زیادی طبق شنیده های من وجود داشت و تقریبا تبدیل شده بود به اتفاق عادی در زندگی .. و خوب حالا بعد از گذشت زمان حدود 2 سال این پس لرزه ها به تعداد کمتری رسیده اند اما هنوز هستند.
تا اینکه هفته گذشته زلزله ای در شهر ولینگتون اومد به قدرت 6.5 ریشتر و هنوز هم بعد از اون پس لرزه هایی گویا وجود داره که در مرکز، کرایسچرچ و ولینگتون حس می شه .

اما هدف من از نوشتن این پست قطعا گزارش زمین لرزه ها نیست و بیشتر دنبال تاثیرات اون روی جابه جایی ادم ها، انتخاب شهر برای مهاجرین و یا حتی تاثیرش در صرف نظر کردن از مهاجرت به نیوزلند برای برخی می دونم.

خلاصه آماری که از طریق جابه جایی گوشی های موبایل و مکالمات بعد از زلزله به دست اومده نشون می ده خیلی ها بلافاصه و یا کمی بعد از زلزله به مناطق مطمئن تر رفته اند.

اوتاگو و اوکلند بیشتر مناطقی بودند که مردم از استان کنتربری به این مناطق بعد از زلزله سفر کردند و به صورت دائم و یا موقت مونده اند.

تقریبا 5 هفته بعد از زلزله کم کم افراد شروع به برگشت کردند اما در کل سرعت بازگشت افراد از استان های دیگه به کنتربری بسیار ارام تر از سرعت ترک اونها بوده.

از تقریبا ماه آپریل یعنی تقریبا 2 ماه بعد از زلزله توریست ها و بازدید کنندگان و مهاجرین دوباره شروع به اومدن به این استان کرده اند.

اما خوب در انتهای امار این جابه جایی نتیجه گیری که انجام شده این بوده که تقریبا افرادی که در طی این جابه جایی به جزیره شمالی رفته اند بسیار کمتر به شهر خودشون بازگشته اند و بازگوی موندگار شدن اونها در جزیره شمالی بخصوص اوکلند بوده اما خوب افرادی که در سطح جزیره جنوبی بعد از واقعه پراکنده شده اند اکثرا و با سرعت بالاتری به شهر اصلی محل اقامت اولیه اشون برگشته اند.
تاثیر مستقیم این حادثه رو می شه در میزان کاهش جمعیت در کرایسچرچ که از شهرهای اصلی و مهم نیوزلند هست دید. طبق امار اعلام شده جمعیت این شهر 2.4 درصد در ژوئن 2011 کم شده که تقریبا یعنی 8900 نفر و دلیل عمده اش کم شدن تعداد مهاجرینی بوده که به صورت نرمال به این شهر میومدند . در واقع حدود ده هزار نفر در این پروسه از امار معمول کم شده اند. در واقع تعداد مهاجرینی که کشور رو از مبدا کرایسچرچ برای همیشه ترک کرده اند در سال 2010 و 2011 حدود 22 درصد افزایش داشته.

 اما خوب بعد از زلزله تغییر اساسی که در روند مهاجرت به نیوزلند داده شد ایجاد یک کتگوری جدید تحت نام استان کانتربری بود که درواقع هدفش جذب بیشتر مهاجرین برای بازسازی این شهر و برگردوندن امار به قبل بود.

در این دسته بندی در واقع مهارت هایی رو که برای مهاجرت می خواهند کمی متفاوت از قبل بوده و همین طور اگر برای شغلی کسی در نیوزلند پیدا نشه امکان گرفتن نیروی خارجی رو اداره مهاجرت تسهیل کرده .. می تونید در لینک زیر در این مورد بیشتر بخونید:


 در زمان زلزله چه کار کنیم. شعار معمول و معروف اینجا در کلیه تبلیغات اشون هست:

Drop , Cover , Holdاگر در نیوزلند موقع زلزله توی خونه هستید بهتره همونجا بمونید و بیرون نرید. در نیوزلند شاید برخلاف برخی کشورها موندن در خانه امن تر از بیرون رفتن هست. ولی همچنان قانون بالا رو رعایت کنید و سعی کنید در خانه سرپناهی بگیرید.
اگر در زمان حس لرزش بیرون از خانه هستید سعی کنید از ساختمان ها،‌درخت ها و یا تیرهای چراغ برق فاصله بگیرید و همچنان قانون بالا رو رعایت کنید.

اگر در حال رانندگی هستید، ماشین رو در کناری پارک کنید. از ماشین بیرون نیاید و کمربند ایمنی رو هم باز نکنید. بعد از تمام شدن لرزش ها می تونید بیرون بیاید اما سعی کنید روی پل ها و جدول ها نرید چون امکان اینکه صدمه دیده باشند و یا شکسته و خراب شده باشن وجود داره و می تونید به خودتون صدمه بزنید.

اگر در کنار ساحل و یا در آب هستید سعی کنید قانون بالا رو انجام بدید و بعد هم بلافاصه به بالاترین نقطه ممکن برید چون خیلی از مواقع بعد از زلزله امکان به وجود امدن سونامی و یا جریان های نامعمول دریایی وجود داشته باشه که خوب خطرناک هستند.
 جالبه بدونید که در نیوزلند و اطراف اون به دلایل موقعیت جغرافیایی و قرار گرفتن بین صفحه های زمینی استرالیا و اطراف سالانه حدود هزار زمین لرزه اتفاق می افته، اما خوب اکثر اونها در دریا و عمق بسیار زیادی هستند و اصلا احساس نمی شن اما در حدود 150 الی 200 تاش در نواحی مختلف ممکنه حس بشن.

 اما در کل نیوزلند کشور جالبی هست و به شما حق انتخاب بلایای طبیعی مورد علاقه اتون رو می ده .. چشمک منظورم اینه که در نیوزلند در هر شهری که باشید خلاصه امار و ارقام و اطلاعاتی در مورد بلایای طبیعی وجود داره .. نه نترسید .. این اتفاقات هر روز و بلکه هر سال هم نمی افته مثلا اخرین ذرات اتشفشانی حدود 300 سال گذشته بوده .. اما به قول خودشون "اگر بارون نیاد زلزله میاد ، اگه زلزله نیاد سونامی می شه ، اگه سونامی نشه اتشفشان ها شروع می کنند" .. زبان حالا با این اوصاف وضعیت امنیت جانی از این بلایا در مناطق و شهرهای مختلف نیوزلند چگونه است.

قبل از شروع به گفتن این بلایا باید بگم اروپایی ها قبل از مهاجرت به نیوزلند اون رو به عنوان "زیباترین قطعه زمین با بهترین آب و هوا و بارورترین خاک " می شناختن و برای همین هنوز مرکز مهاجرت بسیاری از اروپایی ها به این سرزمین هست.
بذار با یک شهر امین شروع کنم. یکی از امن ترین شهرها در نیوزلند گویا همیلتون هست. فاصله کافی و مناسب این شهر از ساحل و دریاهای اطراف اون رو از خطر سونامی کاملا در امان داشته.  در ضمن فاصله کافی از خطوط شناخته شده زلزله خیز داره و همچنین اگر کوه های اتشفشانی نزدیک روزی شروع به دود کردن و کار کردن کنند بسیاری از این مواد و دودهای تولید شده به سمت ساحل های شرقی جریان پیدا خواهند کرد که بازهم سبب در امان بودن شهر همیلتون می شه و همین طور از کوه ها و تپه های اتشفشانی اوکلند هم فاصله کافی رو داره.

تنها مورد نزدیک رودخانه وایتاکو هست که البته طبق بررسی های انجام شده به دلیل عمق مناسب اش باز هم اگر دچار سیل و غیره بشه این شهر رو خطری تهدید نمی کنه.

اما اگر روزی اتشفشان ها در جزیره شمالی شروع به فعالیت کنند بسیار بعید هست که خاکسترها و دود و غیره از اونها جزیره جنوبی رو تحت تاثیر قرار بده و بادها بتونن از تنگه های کوه کوک گذر کنند.

اما اگر این اتفاق در جزیره شمالی اتفاق بیفته تقریبا هیچ راه فراری متاسفانه وجود نداره و مخصوصا اگر در اوکلند و اطراف اون مستقر باشید.

 اگر هرکدوم های این کوه های معروف در جزیره شمالی Mt Taranaki, Ruapehu, Tongariro or Ngauruhoe شروع به فعالیت های آتشفشانی کنن تقریبا جزیره شمالی مخصوصا اوکند و شمال جزیره رو ابر عظیمی از مواد تولید شده این فعالیتها فرا خواهد گرفت و باعث قطع کامل رفت و امد های هوایی و برق و بسیاری اتفاقات دیگه خواهد شد. البته این مواد سمی نخواهند بود اما خوب مختل کننده زندگی هستند و خیلی با مزه است بدونید که بسیاری از صدماتی که مردم می بینند به خاطر این مواد نیست بلکه به دلیل اینکه همه سعی می کنند اون ها رو از خونه ها و سقف ها و غیره پاک کنند و باعث افتادنشون خواهد شد ..

اما خطر واقعی در واقع در همسایگی و اطراف این کوه های اتشفشانی خواهد بود که مواد مذاب و سنگ هایی که در اثر این جریانات به اطراف پراکنده خواهند شد. که خوب خوشبختانه تا حدودی با دو پارک معروف Egmont National Park and Tongariro National Park محاصره شده اند.

فکر کنم خیلی هاتون اسم Lakes Taupo and Rotorua رو به عنوان یکی از توریستی ترین جاها و همین طور از زیباترین دریاچه های نیوزلند شنیدید. خوب خالی از لطف نیست که بدونید هر دو بر اثر آتشفشان های خیلی قوی ایجاد شده اند و درست در محلی که دریاچه قرار گرفته سطح زمین کاملا صاف بوده و بر اثر فعل و انفعالات آتشفشانی سنگ ها از سطح زمین کنده و پراکنده شده اند و  این سطح به دهانه آتشفشانی عظیمی تبدیل شده و تبدیل به دریاچه شده. خوب خوشبختانه این واقعه مال هزارها سال پیشه و امیدوارم قرار نباشه حالا حالا ها تکرار بشه.

اما خوب برای اوکلندی های عزیز هم باید کمی بیشتر متاسف بود چون در منطقه ای زندگی می کنند که با 50 آتشفشان محاصره شده که خوب مثل بمب های ساعتی دارن تیک تاک می کنند .. اما خوب آخرین باری که این اتفاق افتاده اتشفشان Rangitoto بوده و اینکه این جور اتفاقات در دوره زندگی ما بیفته واقعا دور از امکان هست ..

بخش شمالی جزیره شمالی از Whangarei به بالا هم طبق آخرین شمارش در حدود 60 تا اتشفشان داره .. 

خوب اگر با این اوضاع دارید فکر می کنید که زندگی اتون رو جمع کنید و برید جزیره جنوبی و یا حتی ولینگتون و یا سواحل امن تر شرقی باید یه خبر کوچولو بهتون بدم .. این آتشفشان هایی که صحبتشون رو کردیم بر اساس سابیدن و فشار صفحه های زیر زمینی زیادی که در عمق اقیانوس وجود داره شکل گرفته و اگر مجدد این اتفاق بیفته سونامی ایجاد شده می تونه تا چندین متر نیوزلند رو در اب بگیره. همچنین در در این نواحی زلزله اساسی رخ بده سونامی ایجاد شده بعد از اون موج هایی به ارتفاع 30 متر تولید خواهد کرد.

با توجه به این شرایط تقریبا ولینگتون نا امن ترین شهر از لحاظ بلایای طبیعی خواهد بود. 

اما خوب همه این ها تحقیقات و بررسی علمی هست که برای شناسایی زمین در این قطعه کوچیک دنیا انجام شده و خوب هیچ تضمینی وجود نداره که شما راجع به سایر کشورهای دنیا بخونید و به نتایج مشابهی نرسید .. 

امیدوارم با این نوشته نترسونده باشمتون .. حداقل تا چند صدسال آینده نیوزلند حالش خوب خواهد بود .. نگران نباشید .. در ضمن انتخاب رفتن به همیلتون به عنوان یه نطقه مطمئن همیشه هست نیشخند

5 comments:

بی حافظه گفت...

با کمی تأخیر، یک ساله شدن این کوروی ارزنده رو تبریک می گم.

Omid RAD گفت...

عالی بود سپیده عزیز

این مطلب رو خیلی هیجانی نوشتی
آدم در بعضی قسمتاش احساس ترس و آرامش میکرد.

خیلی جذاب بود، مرسی

مریم گفت...

من که دلم برای زلزله ها تنگ شده. هیجان زندگی کم شده ;)

Nasser Lorestani گفت...

اون تصویر اول چقدر وحشتناکه :) خیلی جالب بود ممنون.

ناشناس گفت...

آخه نیوزیلند هم شد جا؟ برای چی رفتین اونجا؟؟؟