۰۳ مهر ۱۳۹۲

حمل و نقل و جابه جایی در نیوزلند ..


فکر می کنم این روزها و یا حداقل در چند ماه آینده دوستان زیادی وارد نیوزلند می شوند و جز اولین نیازمندی ها بعد از پیدا کردن محل موقتی برای زندگی که قبلا درباره اش نوشتیم دونستن در مورد حمل و نقل دورن شهری خیلی ضروری باشه.راستش اولین توصیه ام بهتون این هست که از رانندگی در اوکلند نترسید و اگر راننده های خوبی در ایران بودید رانندگی در نیوزلند بسیار راحت تر از اونی هست که فکر می کنید فقط و فقط به شرط اینکه قانون رو رعایت کنید. کلا جابه جایی با ماشین شخصی هرچند با قیمت بالای بنزین در اکثر مواقع ارزونتر هست مخصوصا اگر نخواهید پول پارکینگ بدید. اما خوب لزوما در اوج زمان های ترافیک سریعتر نیست.

اگر در مرکز شهر مستقر شدید قطعا پارکینگ جز معضلات اصلی به حساب میاد و معمولا باید هزینه زیادی بابتش پرداخت کنید مگر اینکه محل اقامتتون بهتون پارکینگ بده که خوب باعث می شه اجاره بالاتری ازتون بگیره. اما خوبی مرکز شهر دسترسی به اطراف با اتوبوس هست که معمولا گرون به حساب نمیاد و معمولا برای مسافت های کوتاه با استفاده از اتوبوس با پرداخت 50 سنت و 1 دلار به راحتی می تونید به مقصد برسید.

اما اگر می خواهید به محله های خارج از مرکز شهر دسترسی داشته باشید خوب اتوبوس همیشه بهترین گزینه نیست اما در عوض پارکینگ تقریبا مجانی هست و همه جا می تونید ماشین رو پارک کنید.

خوب یه کم تا اینجا پراکنده گویی کردم .. بگذارید دسته بندی تر شده توضیح بدم.

اتوبوس ها اولین وسیله نقلیه عمومی هستند که توی همه جای شهرها به چشم می خورند. به تازگی سیستم پرداخت اتوبوس ها هم همه هماهنگ و یکی شده و مثل قبل مجبور نیستید کارت ها و بلیط های مختلف و رنگارنگ برای خط های مختلف داشته باشید.

اتوبوس ها اصولا با شماره، رنگ و اسم خط اصلی شناخته می شوند و بعد از مدتی خیلی سریع همه رو خواهید شناخت. اینکه چه اتوبوس هایی از چه کمپانی مثلا کدوم مسیرها رو پوشش می دهند و غیره.

اما خوبی استفاده از اتوبوس این هست که می تقریبا همه جای شهر حتی در دورافتاده ترین کوچه پس کوچه ها ایستگاه اتوبوس هست و حداکثر با 10 دقیقه پیاده روی به نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس می رسید اما خوب اینکه چه ساعتی اونجا باشید مساله اصلی هست.

همه اتوبوس ها با توجه به جدول زمان بندی توی ایستگاه ها می رسند و معمولا توی همه ایستگاه ها تابلوهای مسیر اتوبوس و زمانی که به ایستگاه می رسند وجود دارند و در همه ایستگاه های اصلی هم تابلوهای دیجیتال انلاین زمان رسید اتوبوس بعدی رو اعلام می کنند.

در ضمن همه ایستگاه های اتوبوس شماره ایستگاه دارند. با فرستادن اس ام اس به شماره 3666 و دادن شماره ایستگاه براتون همه اتوبوس هایی که از اون ایستگاه مثلا تا یکی دو ساعت آینده می یان رد می شن، شماره اتوبوس و مسیر فرستاده می شه و خوب می تونید حداکثر زمان انتظارتون رو پیدا کنید.

یادتون باشه اتوبوس ها فقط در صورت لازم در ایستگاه ها متوقف می شوند. یعنی اگر در ایستگاه هستید و اتوبوس مورد نظر داره می رسه باید براش دست نگه دارید و یا تکون بدید تا نگه داره و سوارتون کنه .. اگر به مسیر و یا شماره اتوبوس شک دارید از راننده سوال کنید و اونها راهنماییتون می کنند البته اگر در فهمیدن لهجه های همدیگه خوش شانس باشید چشمک

برای پیاده شدن هم همین طور همه اتوبوس ها یا زنگ دارند که در واقع همون تکمه های قرمز رنگی هست که در اتوبوس های ایران هم همه جا بود و کسی استفاده نمی کرد .. قبل از رسیدن به ایستگاه مورد نظر اگر دکمه رو فشار بدید معمولا تابلویی پشت راننده و روبه شما وجود داره که روشن می شه و نشون می ده اتوبوس ایستگاه بعد متوقف میشه که شما پیاده بشید. گاهی هم اگر اتوبوس قدیمی باشه در کنار پنجره ها یه طناب مانند اویززونه که با کشیدن اون قبل از ایستگاه همین کار رو می کنه و راننده رو خبر می کنه که باید ایستگاه بعد بایسته تا مسافر پیاده بشه.

اما از کجا بدونیم برای رفتن به مقصد کدوم اتوبوس رو و کجا سوار بشیم.

به نظر من بهترین روشه اینه که قبل از راهی شدن حتما توی سایت نگاه کنید. فقط کافیه توی لینک زیر مبدا (جایی که هستید و یا می خواهید ازش مسافرت کنید) و مقصد رو وارد کنید. خود سایت با توجه به ادرس وارد شده نزدیک ترین ایستگاه اتوبوس و زمان های ممکن رو برای سوار شدن، هزینه و مدت زمان سفر و همین طور نزدیک ترین ایستگاه به مقصد برای پیاده شدن رو بهتون نشون می ده.

مثال زیر رو ببینید:

قبل از مثال این لینک هست برای پیدا کردن اتوبوس مورد نظر شما:


مثلا من از خیابان ویکتوریا در مرکز شهر می خوام به سمت شمال و به فروشگاه اصل محله گلنفیلد برم و می خوام ببینم مسیرها و اتوبوس هایی که از ساعت 10 صبح به بعد می رن کدوم ها هستند و کلا چه جوری می شه به مقصد رسید.

یه راهنمایی کوچیک: این مسیر در حالت عادی و بدون ترافیک با ماشین تقریبا 20 دقیقه و یا کمی بیشتر طول می شهو باید از مرکز شهر گذشت و از پل اصلی اوکلند از دریا رد شد و وارد بخش شمالی شهر شد و بعد به سمت این ادرس رانندگی کرد.همین طور که توی شکل می بینید مقصد، مبدا و زمان مورد نظر رو وارد می کنید و بعد سایت به شما اتوبوس های موجود رو نشون می ده.

مثلا در این مثال ما دو تا اتوبوس با شماره های 955 و 954 به محل مورد نظر ما می رن و برای سوار شدن اونها باید به ایستگاه 7036 بریم که از محلی که ما هستیم تقریبا 8 دقیقه پیاده روی هست و بعد از 32 دقیقه به مقصد می رسیم و برای رسیدن به فروشگاه باید از خیابون رد بشیم و ایستگاه نهایی مورد نظر ما شماره 3881 هست و هزینه این سفر 4.50 دلار می شه.همین طور در سمت راست بقیه ساعت هایی که این اتوبوس راه می افته رو نشون می ده. البته خوب این روزها با توجه به ترافیک و بارون و غیره به نظر همه زمان ها رو باید چند دقیقه کم و زیاد در نظر بگیرید.

یکی دیگه از خوبی های استفاده از اتوبوس این هست که دارای خط ویژه هستند و صبح ها و عصر ها که ترافیک بیشتره کمترین معطلی رو دارند. در خیلی از خیابون ها می بینید که خط های ویژه اتوبوس در روی زمین به زنگ سبز رنگ شده اند و شما اجازه رانندگی روی اونها رو ندارید مگر برای دور و زدن و غیره.. اما در محله های خارج از شهر روی این خطوط علایمی مثل T3 و یا T2 نوشته شده. این یعنی علاوه بر اتوبوس ها اگر تعداد سرنشینان ماشین شما 3 و یا 2 نفر بیشتر هست شما هم می تونید از خط ویژه استفاده کنید. که خوب کمک می کنه ترافیک زیادی رو به سرعت در اوج زمان ترافیک رد کنید.

هزینه اتوبوس ها با توجه به تعداد ایستگاه هایی که تا مقصد فاصله هست محاسبه می شه که بهشون stage گفته میشه و هر stage شامل چندین ایستگاه هست. بعضی ا اتوبوسها مسیرهای مشخصی رو دور می زنند معمولا توی مرکز شهر و هزینه مشخصی دارند و می تونید هرجا خواستید با همون هزینه سوار و پیاده بشید.

بعضی مراکز اتوبوس های مخصوص و مجانی دارند که برای رفتن می تونید توی سایت هاشون پیدا کنید و غیره.

خلاصه فکر کنم بقیه اش رو در مورد اتوبوس ها با تجربه یاد بگیرید. 

اما بریم سراغ سایر وسایل نقلیه .. 

استفاده از فری یا قایق های مسافربری هم گزینه بدی نیست اگر در محل هایی زندگی می کنید که به ایستگاه این قایق ها دسترسی خوبی دارید. درست مثل اتوبوس ها می تونید توی همون لینک قبلی ادرس هاتون رو وارد کنید و ساعت حرکت، هزینه، زمان و محل سوال و پیاده شدن قایق ها رو پیدا کنید. نقشه زیر محله هایی رو که می تونید با فری (قایق) برای مسافرت های داخلی ازشون استفاده کنید نشون می ده. 

شکل اول مسیرهای شمال رو به مرکز و شکل دوم مسیرهای مرکز رو به اطراف تا حدودی نشون میده اما خوب اطلاعات دقیق رو می تونید توی سایت ببینید. 

من خیلی از دوستان رو دیدم که دوچرخه خودشون رو توی فری می ذارند و بعد بقیه مسیر رو بعد از پیاده شدن با دوچرخه طی می کنند که می تونه برای بعضی گزینه مناسبی باشه.

وسیله سوم و شناخته شده نقیله استفاده از ترن های زیرزمینی هست که فعلا در اوکلند مشغول به کار هستند و اکثرا برای مسیرهای طولانیتر پیشنهاد می شن. خوب قطعا به دلیل مواجه نشدن با ترافیک سرعت بالاتری در جابه جایی مسافرین دارند و زمان های رفت و امدشون دقیق تر هست. 

ایستگاه های اصلی شون خیلی کمتر هست اما نقاط اصلی شهر رو به هم وصل می کنند و با ترکیب استفاده از ترن ها و اتوبوس ممکنه گزینه مناسبی برای دسترسی به بعضی نقاط شهر باشه. قطعا ترن های اوکلند هنوز از زیر آب رد نمی شوند و متاسفانه فقط نقاط مرکز شهر و جنوب و اطراف رو بهم وصل می کنند و همچنان در شمال شهر باید از اتوبوس و قایق استفاده کرد. 


ترن ها چند خط اصلی دارند که اکثرا مرکز، شرق، جنوب و غرب رو پوشش می دن. توی نقشه زیر تقریبا تمامی این خطوط رو می تونید ببینید.فکر کنم برای امروز کافی باشه و حسابی سرتون رو درد اورده باشم .. دفعه بعد در مورد خرید ماشین و قوانین اصلی و غیره می نویسم :) 

به امید دیدار

4 comments:

Mitra N. گفت...

مرسی جالب بود بااینکه نزدیک دوساله که در اکلند زندگی میکنم اما چون از اتوبوس استفاده نکردم اطلاعات زیادی در موردش نداشتم، خیلی ممنون که اینطور با حوصله همه چیز را توصیح دادی سپیده جان

amin گفت...

شهرهای مختلف سیستم حمل و نفل متفاوتی دارن. اگه به ولینگتن سفر می کنید. سایت metlink.org.nz مشابه سایت حمل و نقل اکلند هست..
سوال های پست قبلی و هم جواب بدید سپاسگزار میشم

Koru گفت...

Merc doostan, hatman

mary گفت...

عالی بود سپیده جان ، مطابلتون واقعا مفیده و ممنون که تجربیاتتون رو با ما به اشتراک میگذارید، من همیشه پیگیر مطالبتون هستم، برات ارزوی موفقیت میکنم :)