۰۵ مهر ۱۳۹۲

رانندگی در نیوزلند


رانندگی در نیوزلند

در مورد طرز گرفتن گواهی نامه و نحوه خرید ماشین قبلا براتون نوشتم .. البته سعی می کنم اونها رو هم یه مروری کنم و اگر نکته جدید به نظرم رسید براتون اضافه کنم ..

در مورد گواهی نامه می تونید توی این لینک بخونید:
..

اما خواستم امروز بیشتر در مورد اولین رانندگی در نیوزلند براتون بگم .. اینکه چقدر نگران باشید ! اصلا باشید یا نباشید !‌چه نکاتی خیلی مهم هستند و غیره ..

اولین نکته ای که همتون احتمالا تا حالا متوجه شدید رانندگی در اینجا در خلاف جهت ایران هست یعنی راننده در سمت راست می شینه و به همین دلیل همه چیز یک شیفت راست و چپ پیدا می کنه ..

این یعنی اینکه شما مثلا برای پارک در خیابان دو طرفه و یا توقف همیشه سمت چپ ترین قسمت خیابون خواهید ایستاد .. اگر می خواهید خیلی چپ و راست نکنید تا ذهنتون کمتر اشتباه کنه همیشه در نظر داشته باشید که در هر کشوری و هر جوری که رانندگی کنید همیشه راننده به وسط خیابون نزدیک تر هست تا سرنشین کنار راننده ..

به همین ترتیب خط سرعت در اتوبان ها سمت راست خواهد بود و اگر همیشه توی ایران کنار خیابون نوشته از راست حرکت کنید در اینجا در واقع خط کم سرعت چپ هست و همه جا نوشته Keep Left  .. همین طور دور زدن در میدان ها کاملا برعکس ایران هست یعنی میدان ها رو در جهت عقربه ساعت باید دور بزنید نه مثل ایران خلاف جهت عقربه ساعت .. براتون چند تا شکل می گذارم تا واضح تر بشه این قوانین ..

اما قبل از گذاشتن شکل ها و نکات اصلی باید در نظر بگیرید که اینجا شما نباید خطوط بین راه ها رو به هیچ وجه بدون راهنما و بی توجه قطع کنید .. اصولا در ایران کسی در بین خط ها رانندگی نمی کنه و معمولا خیابونی که دارای مثلا 3 Lane هست اکثرا 4 الی 5 تا ماشین در کنار هم قرار دارند .. اما اینجا قرار گرفتن بین خطوط خیلی مهمه و بیشتر از این نظر که همه در نظر دارند شما درست رانندگی می کنید و خط ها رو بدون راهنما قطع نمی کنید پس ممکنه در هر لحظه ای بدون توجه از کنارتون با سرعت رد بشن چون قرار نیست هیچ کسی جلو دیگری یهو بپیچه  ..

همین طور در مورد رعایت قوانین صبر زیادی ندارند .. در عین حال که احترام در رانندگی و اجازه عبور دادن به دیگران جز مواردی هست که زیاد به چشم می خوره اما اگر قوانین رو رعایت نکنید خیلی سریع عصبانی خواهند شد و غیر از عصبانی شدن بقیه خیلی راحت و بدون اینکه توجه کنید ممکنه جریمه بشید .. که حالا به اصلی هاش حتما اشاره می کنم ..

این لینک هست به امتحان رانندگی تئوری تمرینی برای نیوزلند .. زدن تست هاش کمکتون که هم با قوانین آشنا شید و هم برای امتحان آمادگی داشته باشید:


اما قانون اول میدان که خیلی مهمه چون همه اونقدر قانون براشون در مورد میدون ها جا افتاده که سریع رفت و امد می کنند و وقت فکر کردن و دو دوتا کردن نیست.

1- میدان همیشه در جهت عقربه ساعت
2- همیشه در میدان حق با کسی است که توی میدان هست
3- همیشه حق وارد شدن به میدان با فرد سمت راست شماست
4- هرگز در میدان خطوط میدون رو قطع نکنید و از قبل از وارد شدن به میدان مسیرتون رو انتخاب کنید ..

همین طوری که توی شکل می بینید میدان زیر دارای 2 تا مسیر هست و چون هر ماشین در مسیر خودش حرکت می کنه و خطوط رو قطع نمی کنه قاعدتا مشکلی پیش نمیاد .. ماشین ها میدون رو در جهت عقربه ساعت دارن می پیچن ..توی شکل دوم اگر دقت کنید قبل از ورود به میدان دو دسته فلش روی زمین کشیده شده که نشون می ده اگر مستقیم می رید و یا به راست می پیچید توی مسیر سمت راست و یا اگر مستقیم می رید و یا به چپ می پیچید تو مسیر سمت چپ رانندگی کنید. این خیلی مهم هست چون مثلا اگر می خواهید دور میدون دور بزنید (در واقع به راست می پیچید) و در مسیر چپ قرار داشته باشید مجبورید خطوط میدون رو قطع کنید و اگر ماشین دیگه ای باشه در میدون باعث تصادف بشید .. پس از قبل مسیر رو باید بدونید و البته همیشه با احتیاط و راهنما می شه قضیه رو حل کرد.

توی این شکل همین طور نحوه راهنما زدن برای ورود و خروج از میدان هم مشخص شده ..همون طوری که گفتم حق همیشه با ماشین سمت راست هست. پس اگر کسی از سمت راست داره وارد میدون می شه و یا قصد داره وارد میدون بشه باید اجازه بدید عبور کنه و بعد نوبت شماست البته تا وقتی که سمت راست خالی باشه ..
شکل زیر در واقع حق با راننده ماشین قرمز هست و بعد از عبور اون شما می تونید عبور کنید.خوب بقیه قوانین میدان رو هم که می تونید توی کتابچه و یا سایت بخونید .. اما اینها اصلی هاش بود ..
قانون مهم دیگه تعیین مسیر هست در موقع رانندگی .. اگر خیابون های نیوزلند رو دیده باشید کف خیابون مخصوصا در محل های دور زدن و سرچهار راه ها و غیره همیشه فلش هایی کشیده شده که مسیر رو نشون می ده .. شکل زیر رو ببینید تا توضیح بدم :خوب همون طوری که پیداست برای پیچیدن و یا مستقیم رفتن باید مسیر درست رو از قبل انتخاب کنید و مثلا اگر می خواهید به راست برید اما روی مسیر باشه که مستقیم می ره نمی تونید بپیچید چون درست اون طرف خیابون یک لاین مخصوص ماشین ها هست و اگر شما هم بپیچید لاین اضافه ای برای شما نیست و قطعا تصادف خواهید کرد .. بذارید ببینم شکل بهتری برای توضیح پیدا می کنم.مثلا شکل واقعی زیر رو ببنید. در نظر بگیریم شما جای ضربدر زرد رنگ هستید و تصمیم دارید مستقیم برید. اما اون مسیر برای کسانی هست که می خواهند به چپ بپیچند .. در کنار شما دو تا مسیر مستقیم هست و بنابر این بعد از چهار راه دو مسیر برای ادامه مسیرهای مستقیم اما برای شما جایی نیست یعنی مسیر سومی وجود نداره نبابراین اگر شما برخلاف مقررات از خطی که برای گردش به چپ استفاده شده مستقیم برید هم باعث درگیری ماشین های کناری می شید و هم باعث معطلی ماشین های پشت سر چونکه چراغ سبز مربوط به گردش جدای از چراغ مستقیم هست و ممکنه چراغ سبز باشه برای گردش به چپ اما چون شما می خواهید مستقیم برید و چراغ روبرو قرمز هست کل مسیر پشت سر رو بی جهت معطل کنید .. که اصلا تحملش رو ندارند ..

نکته بعدی اینکه اصولا اینجا کسی از وسط خیابون رد نمی شه مگر اینکه بسیار بسیار مطمئن باشه که ماشین نمیاد .. بنابراین کسی از شما انتظار نداره به عابرین پیاده راه بدید البته همه جا دقت و رعایت کنید اما خوب اگر شما عابر پیاده هستید بهتون توصیه می کنم بسیار با دقت از خیابون ها رد شید چون اصولا کسی عادت نره یهو عابرپیاده وسط خیابون بپره و ممکنه خیلی راحت به خودتون خدایی نکرده صدمه بزنید .. اما در عوض روی خطوط مخصوص عابرین پیاده اگر عابری در حال رد شدن باشه باید ایست کامل کنید تا کاملا از دو جهت عرضی خیابون رد بشه ..حتی اگر مجبور باشید مدت ها منتظر بمونید تا همه عابرین پیاده رد بشن چاره ای ندارید .. البته معمولا این اتفاق نمی افته اما خوب به هرحال حق تقدم روی خط با اونهاست ..

 روی خطوط زد کنار خیابون به هیچ وجه ایست نکنید حتی برای چند دقیقه .. چون جریمه می شید و جریمه های اینجا بسیار سنگین هست .. خطوط زرد در واقع معادل همون ایست کاملا ممنوع ایران هست و حتی اگر راننده توی ماشین باشه اجازه ایست ندارید ..

توی خیابون های یک طرفه خلاف جهت پارک نکنید که جریمه می شید ..

یه نکته بسیار بسیار جالب و ظریف که توی هیچ دکونی پیدا نمی شه رو بهتون بگم که بعدا گرفتارش نشید .. توی خیلی از خیابون ها پارکینگ ها به صورت اریب هستند خوب برای اینکه فضا رو بهتر استفاده کنند .. توی پارکینگ های اریب کنار خیابان به هیچ وجه اجازه ندارید ماشین رو دنده عقب پارک کنید. یعنی همیشه باید پشت ماشین به خیابون باشه و نه سر ماشین و بله اگر برعکس پارک کنید جریمه می شید در حدود 80 دلار. 

دو تا قانون خیلی مهم هست که سال گذشته هم کمی تغییر کرد و باز از اون قانون هاییه که مردم دیگه چشم بسته رعایت می کنند و سرتقاطع ها بدون اینکه لازم باشه فکر کنن با رعایت حق تقدم می پیچن و رعایت نکردنش واقعا باعث دردسر هست. قانون ها رو با شکل براتون می ذارم و بعد توضیح می دم .. 


خوب همون طوری که توی شکل می بینید سر تقاطع ها باید حق تقدم طبق قانون جدید رعایت بشه و در دو شکل بالا که قانون جدید و جاری رو نشون می ده حق تقدم اول با ماشین سبز هست همیشه .. در صورتی که قبلا برعکس بوده (شکل پایین) .. یعنی اگر پشت ماشین سبز 20 تا ماشین دیگه هم باشن که بخواد بپیچن باید صبر کنید همه برن و بعد حق گذر با شما خواهد بود. 

بازهم می گم شاید فقط با یکی دوبار تمرین سریع تر از اونچه فکر کنید این قوانین هم براتون جا بیفته .. در ضمن موقع امتحان حتما این قوانین امتحان گرفته می شه. 

سال گذشته برای جاافتادن این دو تا قانون بسیار اموزش داده شد و فرهنگ رسانی شد. توی لینک زیر می تونید به صورت واقعی و انلاین این قانون ها رو یاد بگیرید .. در واقع انگار شما در ماشین نشستید و سرتقاطع باید تصمیم گیری کنید .. دیگه بهتر از این نمی شه یاد گرفت :)


فکر کنم خسته اتون کردم .. برای امروز کافیه .. بقیه اش رو به همراه توضیحات مجدد درباره خرید و کرایه ماشین و غیره توی پست بعدی می نویسم
موفق باشید

2 comments:

Mitra N. گفت...

توی امتحان گواهینامه به چنین موردی بر نخورده بودم که " توی پارکینگ های اریب کنار خیابان به هیچ وجه اجازه نداریم ماشین رو دنده عقب پارک کنیم" برام جدید بود واقعا نمیدونستم جریمه داره، مرسی که گفتی

عليh گفت...

ممنون كه سريعتر به روز ميكنيد سايت رو.... جاتون واقعا خاليه در دو مهاجر.....