۲۸ آبان ۱۳۹۲

نیوزلندی ها و پوشش روزمره - کد لباس و سایر


فکر کنم یکی دیگه از نکاتی که دونستنش مثل نون شب واجب می شه اینه که در کشور جدید چه جوری باید لباس پوشید مخصوصا در محل های رسمی تری مثل سرکار و غیره .. اما غیر از اینها حتی برای رفت و امد عمومی و غیره و مهمانی ها هم ممکنه گاهی دچار شک بشیم که مثلا خیلی رسمی و یا خیلی مهمونی ای و یا خیلی اسپرت نباشیم .. خوبه یه دید کلی نسبت به انواع تیپ های استاندارد داشت ..

اینجا خیلی مرسوم هست که نوع پوشش رو برای جاهای مختلف بپرسید. البته غیر از مصاحبه که واضح است بهتره به صورت کاملا رسمی حاضر بشید که در مورد اون هم به مفصل صحبت خواهیم کرد. اما اینکه مثلا به مهمونی دعوت باشید و یا مناسب خاصی باشه خیلی راحت می تونید از میزبان در مورد نوع لباس بپرسید و این موضوع کاملا قابل درک و عادی هست .. اینجوری از مبالغه در مثلا رسمی بودن لباس و یا آرایش و یا غیره موقع حضور جلوگیری می کنید ..

یکی از خوبی های قراردادهای کاری این هست که همیشه نوع لباس رو توی متن قرارداد جایی ذکر می کنند و مثلا با یک کد استاندارد نوع پوشش مشخص می شه .. محل کار من به عنوان مثال هر روز هفته باید Bussiness Casual لباس پوشید و جمعه ها Smart Casual که خوب بازهم در موردشون صحبت می کنیم.

همین طور اینجا خیلی مرسوم هست که برای تنوع و هیجان بیشتر خیلی از مهمونی ها رو هم با کد لباس خاصی دعوت می کنند .. خیلی وقت ها شرکت ها مثلا جشن های پایان سال رو به صورت یک فرهنگ کشور خاصی می گیرند و از همه می خوان که لباس خاص اون رو بپوشن و براش کد لباس می ذارن.

غیر از اون خیلی از برنامه هایی که توی خیابون ها برای فرهنگ ها، مذهب ها و یا گروه های مختلف برگزار می شه کد لباس داره و مثلا همه لیاس هندی می پوشن و یا رنگ خاصی می پوشن برای حمایت از اون گروه و غیره ..

یک مثال خیلی جدید مثلا همین مسابقه قایق رانی بود که اخیرا بین نیوزلند و آمریکا برگزار شد و برای حمایت از تیم نیوزلند همه می بایست جوراب قرمز می پوشیدند و خلاصه این قصه سر دراز دارد ..

اما انواع کدها لباس های استاندارد و شناخته شده چی هست:

معمولا به اصلاح این موضوع رو می گن Dress Code و باهمین عبارت هم می شه در موردش سوال کرد که مثلا فلان جا قراره بریم Dress Code چی هست. انواع Dress Code ها معمولا شناخته شده و بین المللی هستند و خیلی راحت می تونید اگر ندونستید چه جوری باید لباس بپوشید از توی اینترنت اطلاعات لازم را پیدا کنید.

چند تا معروف ترین ها که ممکنه به گوشتون خورده باشه رو می شه اینجوری لیست کرد:

- Business Casual
- Casual
- Streetwear
- Smart Casual
- Business formal
- و غیره

 خوب همون جوری که خودتون ممکنه بدونید وقتی حرف از لباس Business  و formal پیش میاد که معمولا برای مصاحبه ها و محل های کار که با مشتری سر و کار دارند استفاده می شه منظور پوشیدن لباس کاملا رسمی هست. برای اقایون شامل پیراهن و شلوار و کت و کفش رسمی و برای خانم ها همینطور و یا کت و دامن .. اما وقتی به هرکدوم از اینها لباس Casual رو اضافه کنیم مثلا تبدیل کنیم کد رو به  Business Casual در واقع از میزان رسمی بودن قضیه کم کردیم اما همچنان باید لباس تاحدی رسمی باشه و بازهم مثلا پوشیدن جین و کتونی شامل اش نمی شه و بلکه فقط می شه قسمت کت رو از کت شلوار حذق کرد و یا کفش راحت تری پوشید که مثلا بندی باشه اما همچنان کتونی و غیره رو شامل نمی شه ..

یک اصلاحی که خیلی استفاده می شه Casual , Smart Casual هست. خوب اگر قرار باشه جایی مثلا Casual برید در واقع جایی مثل یه عصری بیرون با دوستان و غیره خیلی واضح هست لباس راحت می پوشید اما وقتی Smart Casual پیش میاد باز باید چیزهای دیگه ای رو در نظر گرفت مثلا عادت پوشیدن دمپایی اینجا زیاد هست و به دلیل همین اضافه شدن Smart باید از دمپایی از نوع لباس های اون روز مثلا حذف بشه. و یا مثلا شلوارک های راحتی وقتی Smart Casual گفته می شه دیگه پوشیدنش جایز نیست. شاید خیلی کلی بشه گفت لباس مرتب و قابل قبول و راحتی برای این اصطلاح مناسب تره.

خیلی از شرکت ها هم گاهی برای کارمندهاشون یونی فرم در نظر می گیرند که خوب قاعدتا موقع شروع کار به کارمندان داده می شه و مثلا ازشون می خواد تی شرت مخصوص رنگ شرکت رو با ارم شرکت بپوشن و فقط رنگ شلوار و چیزهای دیگه ای رو هماهش مشخص می کنند.

حتی برای وارد شدن به بعضی رستوران ها و بارها و کلاب ها هم همیشه باید لباس مورد نظر بپوشید. خیلی از اوقات جلوی در رستوران و یا بار حداقل نوع لباسی رو که باید داشته باشید نوشتن. یعنی مثلا نوشتن حداقل Smart Casual برای ورود به محل لازم هست که خوب یعنی باید در شکل و شمایل مرتبی وارد بشید و یا  نوع لباسی رسمی تر از این کد هم اکی هست.

بعضی از مهمونی ها هم همونطوری که گفتم مثلا نوع خاصی از لباس رو می خوان و بدون اون ممکنه از ورودتون جلوگیری کنن. مثلا سال گذشته من مهمانی رفتم که می بایست حتما لباس فرم اسپانیایی می پوشیدید و تعدادی از انواع لباسهای محلی رو لیست کرده بودن برای راهنمایی ..

چند مدل از انواع کدها رو با عکس براتون اینجا گذاشتم تا با یه نگاه کلی در موردشون ایده پیدا کنید:

CasualSmart CasualBusiness Casual
Business formal 
اما نکته ای ناگفته می مونه در اینجا و اون اینکه کلا نیوزلندی ها چه جوری لباس می پوشن. راستش من در جایی نیستم که بخوام نظری بدم اما خوب از شنیده ها و گفته ها و خوانده ها و دیده ها شاید بشه گفت وقتی در خیابونهای نیوزلند راه می ری اصولا ادم ها رو ساده تر،‌ در فرم ها و لباس های راحت تری می بینی و اصولا اگر مجبور نباشن خودشون رو درگیر زرق و برق و رنگ و مدل لباس نخواهند کرد و گویا در بین کشورهای دنیا کمتر تجربه ای در مورد مد و غیره دارند. همین طور اگر سریال ها و فیلم های نیوزلندی رو ببینید نحوه گریم ها و آرایش ها و لباس پوشیدن ها از فرمت های بسیار خاص و مشخصی پیروی می کنه و کلا این مورد مثل خیلی موارد دیگه براشون به هیچ وجه دقدقه نیست.

ترکیب رنگ های محدود تر و ساده تر و کم جلب توجه کننده تر رو می شه توی لباس پوشیدن های روزمره به وضوح دید. معمولا در محل کار افراد در نهایت یک روز درمیان دو تا پیراهن دارن که عوض می کنن و شاید یکی دو سال اونها رو بدون هیچ تنوعی بپوشن و خوب به صورت خلاصه می شه گفت در مجموع به این موارد اهمیت چندانی نمی دن. البته همیشه همه موارد درصد داره و این یک حکم کلی نیست. 

به هرحال همین مساله و چیزهای دیگه شاید باعث شده خرید لباس و مارک های اشنا برای ما در اینجا سخت باشه. تنوع کمتر و استایل هاو مدل های نا اشنا تر با ذائقه ایرانی و هزینه های زیاد برای خرید کیفیت نه چندان عالی معمولا همه رو تشویق به خرید در مسافرت هاشون به کشورهای دیگه می کنه. البته به نظر من همیشه در نهایت باید انعطاف پذیر بود و به شرایط خودمون رو وفق بدیم. 

 البته این موارد گفته شده شاید هم در کل اصلا بد نباشه .. عینی لزوما از دیدگاه منفی نباید خونده بشه. چون زندگی راحت تر، شاد تر و تفریحات و ارامش و تعادل در کار و زندگی از اولیت های زندگی بین مردم اینجاست که به نظر من ارزشی بسیار بالاتر از دقدقه های ظاهری روزمره داره ... به هرحال ادم ها ب سلیقه ها و طرز فکرهای متفاوت چیزهای متفاوتی رو برای زندگیشون پسند می کنند و مهمترین نکته در مورد نیوزلندی ها اینه که هیچ کسی رو بر اساس ظاهر و شرایط زندگی قضاوت نمی کنند و به این دلایل رفتار متفاوتی بهش نشون نمی دن .. کاری که شاید از ابتدایی ترین رفتارهای ماست و معمولا افراد رو با توجه به ظواهر قضیه انتخاب و قضاوت می کنیم. 

خوب من از منبر بیایم پایین. 

 -----------------
 چند نکته دیگه هم وجود داره که لزوما ربطی به لباس پوشیدن نداره اما بی ارتباط با اینکه شما جایی دعوت بشید و غیره هم نیست و دونستنش شاید اینجوری سریع باشه تا بخواهید تجربه کنید.

چند تا اصلاح هست در بین اینجایی بسیار جا افتاده. مثلا اگر جایی دعوت شدید و بهتون گفتن Bring a plate در واقع منظورشون این نیست که برای خودتون بشقاب و قاشق چنگال بیارید. در اینجور مهمونی ها منظور این هست که هرکسی یک خوراکی تهیه می کنه و میاره و همه دور هم به اشتراک می گذارند خوراکی ها .. پس یعنی درست کردن غذا و یا خوراکی به تعداد مثلا چندیدن نفر و همراه بردن ..

اصطلاح دیگری که ترکیبش با چیزهای دیگه استفاده می شه هست BYO و در واقع مخفف Bring your own هست و مثلا می تونه همراه بشه این اصطلاح با نوشیدنی،‌خوراکی ، دسر و یا حتی چایی و صندلی و غیره .. و یعنی برای خودتون مثلا بیارید.
حتی در بعضی از رستوران ها هم می تونید نوشیدنی خودتون رو با خودتون ببرید و توی من و یا سردر رستوران این اصلاح به کار برده شده. 

اصلاح دیگه که مخفف اصطلاح فک کنم فرانسوی هست اصطلاح RSVP یی. که معمولا همراه می شه با یک تاریخ. در واقع مودبانه از شما درخواست می شه که تا تاریخ اعلام شده به میزبان اعلام کنید که ایا در مراسم، مهمانی و غیره آیا شرکت می کنید یا خیر و خوب مودبانه و درست این هست که تا تاریخ اعلام شده حتما به میزبان اطلاع بدید و اگر خبر ندید معمولا کسی هم منتظر شما نیست.

به موقع بودن برای افراد این سر کرده خاکی بسیار مهمه. مفهومی به اسم اینکه گفتن مثلا 7 عصر بیاین حالا کسی تا 9 هم نمی ره یا کمی دیرتر بریم زشت زود بریم و غیره به هیچ وجه معنی نداره. و در واقع بر عکس. به موقع بودن و شاید حتی چند دقیقه زودتر در محل حاضر شدن برای خیلی از موارد امتیاز به حساب میاد.

مثلا برای مصاحبه معمولا می گن 15 دقیقه قبل اونجا حاضر باشید و حتی خیلی زود رفتن هم وجه خوبی نداره.

همین طور وقتی شما با کسی قراری می ذارید مثلا با لوله کش، با حمل و نقل بار ، با کسی که میاد خونه رو تمیز کنه و و و هر نوع قرار دیگه ای راس ساعت بودن و به موقع در محل حاضر شدن جز اولین و ابتدایی ترین کارهاست و معمولا اگر کسی دیر می کنه و یا زودتر می خواد حاضر بشه حتما به ظرف مقابل خبر می ده.

یک اصلاح دیگه ای که یادم اومد و شاید بهش بربخورید هست: Doggy bag . شاید از لحاظ ترجمه ای به نظر خیلی قشنگ نیاد اما در رستوران ها و کلا در مورد خوراکی استفاده می شه. مثلا وقتی غذا اضافه میاد و شما می خواهید ببرید بقیه اش رو خونه به اون غذایی که می برید حالا توی ظرف یک بار مصرفی که از رستوران می گیرید می گن Doggy bag و اصلا معنی بدی نداره و خیلی هم مرسومه.

 خلاصه نکات زیادی هست تا با فرهنگ اینجا اشنا شد .. اگر چیز خاصی به ذهنم رسید حتما اضافه می کنم..

5 comments:

Omid RAD گفت...

وای خیلی عالی بود
وقتی نوشته هات رو میخونم واقعا احساس میکنم داره این اتفاقا برای خودم میافته.
مخصوصا من که عاشق رفتارای Bring a plateــی ام.

عالی بود و عالی
دستت درد نکنه

طیبه گفت...

سلام سپیده عزیز
بالاخره موفق شدم کامنت بذارم. با تبلت نتونستم... خواننده همیشگی وب و سایتتون هستم و از بچه های دومهاجر
خیلی بسیار زیاد! مطالبتون مفیدن. هر چی از خدا میخواهین و بهترینها رو براتون آرزو میکنم خصوصا در روزهای آینده.

Mitra N. گفت...

ممنونم عالی بودو کامل،دو سال پیش که تازه اومده بودم اینجا دخترم برای تولد دعوت شد و چه مصیبتی کشیدیم تا بفهمیم این RSVP که توی کارت تولد نوشته یعنی چی :) ممنون که تجربیاتتون رو در اختیار بقیه قرار میدید.

ناشناس گفت...

سپیده عزیز لطفا این نظر را منتشر نکنید !

حدود دو سال پیش که خانم من ( ندا ) با سایت شما آشنا شد به فکر مهاجرت نیوزلند افتادیم . در آنموقع خیلی به ما کردی . در حقیقت نظم و ترتیب سایت نحوه اطلاع رسانی و علاقه مندی بر پاسخ دادن یه سوال ها برای ما بسیار کار ساز بود . الان که حدود دو هفته است تاییدیه Pr را گرفته ایم مب خواستیم اینجا از شما تشکر کنم . اگر کمک های شما نبود این مسیر بسیار بسیار پیچیده تر می شد ! امیدوارم به همراه خانواده موفق و پیروز باشید .
علی -ندا(ali_jaf@yahoo.com

زنچبیل گفت...

مرسی سپیده جان از این همه خوش اخلاقی و فکر منظم و ... کلا خیلی حال میکنم با نوشته هات چون چیزایی که میگی من هم بهشون خیلی دقیق میشم