۰۲ دی ۱۳۹۳

هشت دلیل که در ایام کریسمس خرید نکنیم!!

هشت دلیل که در ایام کریسمس خرید نکنیم!! - جوگیر می شویم : جوگیری که اصل توی خون امونه .. این که اسم این ایام کریسمسه و سال نو و غیره است ناخودگاه کلیدی رو در مغزمون روشن می کنه که باید برم خرید .. تحت تاثیر جو و شلوغی اطراف و هیجان اطرافیان قرار می گیریم و حتی اگر چیزی نیاز نداشته باشیم راهی مغازه ها و فروشگاه ها می شویم و خوب دست پر هم بر می گردیم.

- هول می شویم : همه مغازه ها این روزها پرچم حراج اشون بالاست .. و با قیمت های هیجان انگیز وسوسه امان می کنند .. همه در حال خرید هستند پس باید بدوییم والا همه جنس های خوب و ارزون خیلی زود روی هوا می روند و ....جو مذکور و افکار هول شدگی دست به دست هم می دهند تا یادمان بیاید همه نیازهایی را که نداریم .. اگر یک تی شرت لازم داریم سه تا می خریم .. اگر تاحالا نون هایمان رو Taost نمی کردیم حالا با یک تستر چهار کاره به بغل به خانه بر میگردیم .. ، برای چند سال اینده بچه و بچه های نداشته هم حتی خرید می کنیم .. خلاصه این داستان ادامه دارد. 

- جنس های مرغوب کمتر پیدا می شوند : فروشگاه ها و مغازه ها و غیره هم سیاست های خودشان رو دارند .. رنگ هایی که در روزهای معمولی چندان دلبری از مشتریان نمی کنند را بهتر می شود با رنگ و لعاب کریسمس فروخت .. شاید برای خود مشتری مناسب نباشد اما برای هدیه که می شود استفاده اش کرد .. اصلا مفت باشد کوفت باشد .. جنس های تکراری که گویا در جعبه های خاک خورده انبار به امید این ایام نشسته اند میایند رو .. جنس هایی با تاریخ مصرف های کوتاه مدت تر جلوی قفسه های می نشینند و ... 

- قیمت ها معمولی است : باور کنید من هم در این مدت به مراکز خرید زیاد سرزده ام و به صورت غیر منتظره ای متوجه شده ام که قیمت ها از همیشه معمولی تر و شاید هم گرانتر است .. همین Kmart اشنای خودمون .. همه قیمت های ارزون معمولیش به صورت تعجب اوری گرانتر از همیشه بود .. شاید فقط دو - سه دلار  ، اما در حجم خرید این روزهای مردم همان بسیار سود هنگفتیه براشون .. Briscos دوست قدیمی و اشنای همه که همیشه سال عین چهار فصل گوش تلویزیون روهم از داد و هوار حراج میبره نهایتا حراج های خیلی معمولی زده بود و حاضرم شرط ببینم وقتی برای خرید جنس بهشان سر بزنید رنگ و مدل مورد علاقه اتان به راحتی پیدا نمی شود. 

- درست تصمیم نمی گیریم : حتما شما هم با این سیستم امتیاز و کارت جمع کردن امتیاز و غیره در انواع فروشگاه ها اشنا هستید و یا حتی اینکه مثلا اگر فلان قدر خرید کنید فلان محصول رو به شما هدیه می دهیم  !!!!!!!   آیا به نظرتون مغازه ها و برندها عاشق چشم و ابروی ما هستند ! هان ! نه ! نیستند .. اما عاشق پول و جیبمان هستند .. چندبار شده خدایی که برای برای خرید یک کرم ضد افتاب رفته اید و با یک کرم ضدلک و یک کرم شب و دوتا ریمل و یه شامپو و یک کیف لوازم ارایش که هدیه گرفته اید برگشتید !!! بله ! این ها همه سیاست های بازاریابی است. شاید فکر کنید اگر کرم رو صد دلار بخرم کرم دوم رو نصفه قیمت می ده و یک کیف که 20 دلار می ارزه و مجانی میده پس چقدر سود می کنم !!! اشتباه نکنید .. این فقط راهی است که شما بیشتر خرج کنید .. از کسی این را می شنوید که در پشت خط فروش برای مدتی ایستاده و باور کنید برای فروشنده، هدیه ای که بابت صد دلار خرید بیشتر شما داده میشه چند دلاری بیشتر هزینه نبرده .. پس با لیست خرید از خونه بیرون برید و با همان ها برگردید .. حالا اگر این وسط دری به تخته ای جور شد و سودی کردید و هدیه ای گرفتید چرا که نه :) 

- چیزهایی می خریم که لازم نداریم : همان مثال بالا .. یا اصلا می رویم ماست بخریم با نوشابه برمیگردیم ... می رویم تی شرت بخریم ، شلوار لی می خریم !! چرا ! چون حراج بود :((((

- وقتمان رو بیشتر تلف می کنیم : در این دوران فروشگاه ها شلوغ تر هستند ، وسوسه خرید و حراج ها مجبورمان می کند برای به همه فروشگاه ها سر بزنیم ،‌ساعت و ساعت ها بگردیم ،‌از این مرکز خرید به مرکز خرید دیگری رانندگی کنیم تا بهترین حراج ها گیرمان بیاید و خیلی وقت ها هرانچه که نیاز داریم در نزدیکترین فروشگاه به خانه امان است 

- پول بیشتری هدر می دهیم : هرچه تعداد دفعاتی که بیرون می رویم بیشتر باشد ،‌بیشتر هزینه بنزین و ناهار و نوشیدنی و کافی و غیره می دهیم .. بیشتر به همه دلایل گفته شده در بالا خرید می کنیم ،‌بیشتر جنس های ارزون می خریم که طول عمر کمتری دارند و به این ترتیب بیشتر هزینه می کنیم .. به همین سادگی ..

البته همه این ها نظر و تجربه شخصی من بود :) و اصلا نمی خوام بگم در این ایام خرید نکنید .. خرید کنید و از حراج ها لذت ببرید اما از قوانین معمولی خودتون برای خرید کردن رد نشید .. لیست خرید داشته باشید. جنس خوب بخرید و فقط به دلیل حراج بودن چیزی رو نخرید. خرید هاتون رو اولیت بندی کنید و جوگیر نشید :)

راستی پیشاپیش کریسمس و سال نو میلادیتون مبارک باشه .. برای همه اتون شادی و یه عالمه ویزا و اقامت و شهروندی و کارها و موقیعت های شغلی عالی ارزومندم ..

تا سال بعد :)


2 comments:

alie گفت...

تو فوق العاده ای سپیده جان :) ... ممنون از پیشنهادت...

ناشناس گفت...

سال نو تو هم مبارک . امید وارم سالی پر از شادی باشه و خبرهای خوب