۲۹ دی ۱۳۹۳

آیا بچه دار شدن خیلی هزینه دارد ؟

آیا بچه دار شدن خیلی هزینه دارد ؟ 


این رو بارها و بارها شنیدم .. از دوستان ایرانی و غیر ایرانی ... در ایران و سایر کشورها که بچه ها بسیار هزینه بر هستند .. خوب وقتی قرار است کودکی به زندگی امان وارد شود شاید یکی از مسائلی که در نظر خواهیم گرفت هزینه های جدید زندگی خواهد بود اما به هرحال هزینه و گرانی داشتن بچه از اولویت های اول در لیست دلایل داشتن و نداشتن فرزند نیست .. اما از این حرف ها بگذریم گفتم با یک دو دو تا چهارتای ساده هزینه های یک کودک ناز رو در زندگی حساب کنم... این شد که به نوشتن این پست رسیدم. 

هزینه هایی که می نویسم براساس تجربه شخصی من هست و بر اساس به دنیا اومدن و بزرگ شدن بچه در نیوزلند. سعی می کنم خیلی همه چیز رو متوسط در نظر بگیریم .. نه خیلی خساست به خرج بدم و نه خیلی لوکس حساب کتاب کنم :) 
خیلی از موارد هزینه بر فقط یک بار خرج می شه و برخی مصرفی هست مثل شیر و پوشک و غیره .. بنابراین من هزینه ها جدا دسته بندی کردم:
مواردی که یک بار هزینه میشه:
---------------------------------------
صندلی ماشین: 400 دلار
کالسکه: 400 دلار
کیف وسایل بچه: 50
اغوشی: 50
رورویک: 100
زیرانداز بازی(فرش): 100
تخت: 400
میز تعویض: 100
ننو: 100
پتو و روتختی: 150
تشک تخت:150
مانیتور بچه: 200
صندلی غذا: 150
شیشه و لیوان اب: 100
وسایل شیردهی (بالش و پد): 100
شیر دوش: 200
خرج های خرده ریز: 400
این ها نیازهای تقریبا اساسی و یک باره کودک برای سال اول هستند:
جمعا تقریبا :3100 دلار 

یک سری خرج ها هم هست که خوب ماهانه هست. مثل هزینه شیر خشک و غذا و پوشک و اسباب بازی و لباس و کتاب و غیره ..  اما به صورت متوسط من اینطوری حساب کردم: (ماهانه)
پوشک و دستمال مرطوب : 80
شیر مادر: 0
شیر خشک و غذا: 150
لباس: 100 
دارو و مواد مورد نیاز: 20 
اسباب بازی و تفریح : 100
تقریبا 450 دلار در ماه .

یعنی سرجمع در سال اول کودک شما خرجی معادل:‌ تقریبا 8500 دلار داره. البته این هزینه منهای هزینه مهد کودک و یا پرستار کودک هست که ممکنه بخواهید استفاده کنید. 
اینجا لینکی هست که می تونید براساس شرایط خودتون هزینه های سالانه کودک رو حساب کنید. به نظرم خیلی مفید اومد :)‌
http://www.babycenter.com/baby-cost-calculator
:)‌

4 comments:

ناشناس گفت...

پس بچه کالای لوکس حساب میشه. فعلا بی خیال میشیم :)

ناشناس گفت...

سلامو به نظر من باید عنوان کنید که بیشتر این وسایل رو میشه از روی تردمی بصورت دسته دوم خرید. اونجوری هزینه ها به کمتر از نصق تقلیل پیدا مکینه. همینوطر در مورد لباس بچه و وسایل بازی وت تفریج هر کدوم ماهی صد دلار خیلی به نظرم زیاده ( چون عنوان کردید متوسط). البته هر کس هر قدر خواست میتونه هزینه کنه اما خوبه در کنارش بگید آپشن های دیگه رو تا بندگان خدا نترسند از بچه دار شدن.
همینطور برای اسباب بازی بچه یه گزینه خیلی خوب توی نویزیلند ( البته شاید نه همه شهرها) Toy library باشه که سالی 60-80 دلار میدین و هر دو سه هفته تا هفت قلم اسباب ازی میتونید بصورت رایگان اجاره کنید.

Koru گفت...

Thanks for great comments :) sure different families have different ideas , that's why I linked to the calculator so everyone can have a calculation for themselves :)
Sepi

ناشناس گفت...

سلام و ممنون از مطالب مفیدتون، بنده هم حدود 6ماهه که مقیم نیوزلند شدم و یک کوچولوی 2ساله دارم، فقط همینو خلاصه بگم که مسیله تنها هزینه بچه دار شدن نیست بلکه در کنار همه هزینه ها نحوه تربیت،آموزش و حتی تفریح آنها هم هست که متاسفانه از نظر مکانهایی تفریحی و سرگرمی نیوزلند خیلی غنی نیست!