۱۲ خرداد ۱۳۹۴

طرز تهیه بچه لوس

به نظرم هیچ بهانه ای نمی تونم بیارم برای کمکاری اینجا و اینکه چند وقته مطلب کمتر می ذارم اما خداییش خیلی شلوغ پلوغ بودم. حتما مجدد نوشته ها رو در مورد نیوزلند بیشتر می کنم.

اما برای شروع می خوام در مورد مطلبی بگم که چند هفته پیش خوندم در رابطه با رفتار با بچه ها و تربیت و غیره. خودمم هم مرتب در این مورد زیاد مطالعه می کنم و از اونجایی که دخترک هم هرروز بزرگتر میشه بر خودم واجب می دونم که در مورد رفتارهاش و تغییرات در سن جدید مرتب مطلب بدونم. 

دلیل دیگه ای که مناسب دونستم این مطلب رو اینجا بذارم و ربط به نیوزلند داشت این بود که مصداق رفتار درست رو با بچه های توی مهد کودک های اینجا زیاد دیدم. اینکه برای رفتار با بچه ها در سنین مختلف اموزش های مناسب دیدند و بدون اینکه مثل ما پدر و مادر ها مرتب نه به بچه بگن خیلی هوشمندانه تر اونها رو نگه داری می کنند. اصولا بچه ها هر رفتاری رو ببیند از پدر و مادر در اینده ای نه چندان دور تحویل می دن و خوب باید حسابی مراقب درست تربیت کردنشون هم بود. 

مثلا توی مهد خیلی دیدم وقتی از بچه می خوان کاری رو انجام بده زیاد از لغت "لطفا" استفاده می کنند و یا اگر کار خوبی می کنه از "متشکرم" .. و خوب بچه ها هم توی حرف زدنشون همون طور پاسخ میدن.
وقتی از جایی بالا می رن مثلا که نباید بره بهش نمی گن نه نرو ، یا نکن. می گن "لطفا بیا پایین. متشکرم" . بعد از دیدن اینها و همین طور یه نیمچه مطالعه ای به یه سری نکات کلی رسیدم که براتون می نویسم و همین طور مطلب دکتر هولاکویی که در همین موارد هست. 

این چند تا نکته از روی تجربیاتو اطلاعاتی هست که خوندم: 
- خیلی مهمه که چه زمانی به بچه "نه" می گید. اگر به خاطر کارهای کوچیک و بی اهمیت اون رو دعوا کنید و کلا زیاد بهش نه بگید اونوقت مواقعی که واقعا نیاز هست جلوش وایسید و از کاری منعش کنید نه شما رو نمی شنوه و گوش نمی ده. 

- اصولا سعی کنید بهش نه، بکن ، نکن و غیره نگویید و در واقع وقتی کار اشتباهی می کنه بهش جمله ای مثبت که در واقع کار درست رو توضیح می ده بگید. مثلا اگر لیوان آب رو روی زمین یا میز می ریزه بهش بگید آب برای خوردنه و ..

- اگر مثلا چیزی می خواد و شما بهش اجازه ندادید اون رو داشته باشه و یا دست بزنه به دلیل و گریه و بد عنقی نظرتون رو عوض نکنید. بچه ها باهوشتر از اونی هستند که فکر می کنید و کاملا متوجه همه چیز میشن و این رفتار بهشون نشون می ده هروقت گریه کنند و یا رفتاری که شما دوست ندارید نشون بدن شما بهشون باج می دید و کوتاه میاید. 

- اگر چیزی می خوان و با گریه خواسته اشون رو اعلام می کنن صبر کنید تا ساکت بشن و بعد بهشون اون چیز رو بدید. اجازه ندید یاد بگیرن با جیغ و گریه خواسته هاشون رو بگن.

- بزرگترین اشتباه والدین که خیلی هم ناخوداگاه اتفاق می افته اینه که جلوی بچه با هم مخالفت می کنند. اگر پدر می گه مثلا به فلان چیز دست نزن و مادر سریع دخالت می کنه و مثلا میگه اشکالی نداره حالا و غیره ... 
و خیلی چیزهای دیگه که الان تو ذهنم نیست .. اما با سرزدن به سایت های مختلف و معتبر میشه کلی در این مورد اطلاعات کسب کرد. 

به هرحال هیچ بچه ای کامل نیست و هیچ پدر و مادری هم بی عیب نیست اما با رعایت خیلی نکات کوچیک میشه تغییرات بزرگی ایجاد کرد. 

و اما این نوشته از سایت دکتر هولاکویی:
طرز تهیه بچه لوس : 
----------------------------
- اگر دو سال اول زندگي فرزندتان او را از ترس بغلي شدن به اندازه كافي بغل نكنيد و اجازه دهيد نياز خود را با گريه اعلام كند به او مي آموزيد تنها راه رسيدن به خواسته هايش اين است كه دست به مانور بزند.

- اگر در جمع، موقع خريد، زماني كه مهمان داريد از ترس جيغ و داد فرزندتان به او باج بدهيد تا ساكت بماند.


- اگر فرزندتان را تشويق به كتك زدن بقيه كنيد و افتخار كنيد فرزندتان دفاع از خود را آموخته و در آينده از پس خود بر مي آيد.

- اگر فرزندتان به حقوق بقيه تجاوز مي كند و شما جلوي او را نمي گيريد.

- اگر به كارهاي اشتباه فرزندتان مانند فحش دادن، گاز گرفتن، زدن، ميخنديد و آنرا شيرين كاري مي دانيد.

- اگر به فرزندتان نه مي گوييد و او جيغ ميزند خودزني ميكند و شما تغيير عقيده مي دهيد.

- اگر والدين سخت گيري هستيد و فرزندتان براي رسيدن به خواسته هايش مجبور است دست به مانور بزند.

- اگر تصميم به انجام روش تربيتي ميگيريد مانند جدا كردن جاي خواب فرزندتان، گرفتن پستونك يا شير شب، يا مهد كودك رفتن كودك (جز روزهاي اول) و با گريه كودك كوتاه مي آييد.

- وقتي به جاي توجه دادن به فرزندتان، به بهانه تلفن حرف زدن، پاي كامپيوتر بودن، كار كردن، زندگي فرزندتان را با اسباب بازي هاي گرانقيمت پر مي كنيد و به او باج ميدهيد كه سراغ شما نيايد. و چون محبت با اسباب بازي جايگزين نميشود فرزندتان بيشتر و بيشتر ميخواهد و هرگز راضي نميشود.

- وقتي يكي از والدين تنبيه ميكند و همان لحظه ديگري دخالت كرده طرف كودك را ميگيرد و به او محبت ميكند. 

- زماني كه به خواسته كودك عمل ميكنيم و دفعه بعد به خاطر همان خواسته دعوايش ميكنيم. مثلا در آغوشش ميگيريم دفعه بعد داد ميزنيم اه ولم كن چقدر اويزون من ميشي!

- وقتي براي انجام كارهاي فرزندانمان غر ميزنيم منت ميگذاريم و آنها را غرغرو طلبكار ناراضي بار مي آوريم.

- وقتي از ترس لوس شدن كودك، خواسته هاي كودك را براورده نميكنيم تا كودكمان به گريه بيافتد.

يادمان باشد باج دادن به كودك يعني پاداش در مقابل كاري اشتباه، كه باعث لوس شدن كودك ميشود، نه محبت و در آغوش گرفتن و پاداش در مقابل كار خوب

به بهانه لوس شدن فرزندمان را از آغوش خود و جايزه گرفتن محروم نكنيم!

--------------------------

بزرگترین پیشنهاد من به مادرها فقط یه چیز هست. مطالعه مطالعه و مطالعه و از وب سایت ها و منابع معتبر. 
خوش باشید. 
سپیده

1 comments:

sedigheh گفت...

سپيده جان ممنون، مثل هميشه استفاده كردم از مطالبت عزيزم، براي من اين وبلاگ جز همون معتبرهاييه كه گفتي ، اگه چندتا وبسايت ديگه هم بهم معرفي كني كه خيلي خيلي ممنونت ميشم.